Reklama
Reklama

Chodzisz po domu w takich butach? Znana lekarka mówi, czy to dobry wybór

Polacy uwielbiają chodzić po domu w kapciach, przede wszystkim ze względu na ich wygodę. Takie buty ogrzewają stopy w chłodne wieczory i są bardzo miłe w dotyku, ale czy na pewno zdrowe? A może lepiej niż w popularnych bamboszach byłoby chodzić po mieszkaniu boso. Znana lekarka postanowiła rozwiać wątpliwości.

Chodzisz po domu w takich butach? A może zamiast tradycyjnych kapci preferujesz plastikowe klapki, albo przechadzasz się po mieszkaniu bosą stopą, bo wydaje ci się, że tak jest po prostu zdrowiej? 

Każdy wybór ma swoje wady i zalety. Jednak nie chcesz zaszkodzić swoim stopom, powinnaś go dobrze przemyśleć. Priya Parthasarathy, doktor medycyny i pediatra z Foot and Ankle Specialists of Mid-Atlantic w Silver Spring w rozmowie z "TIME" postanowiła wyrazić swoją ekspercką opinię na temat. 

Znana lekarka ostrzega. Lepiej nie chodź po domu boso, bo możesz nabawić się kontuzji

Utarło się przekonanie, że chodzenie boso jest zdrowe. Być może jest na łące czy plaży, ale nie w przypadku środowiska domowego. Doktor Priya Parthasarathy uważa, że podłogi w mieszkaniach nie mają korzystnego wpływu na bose stopy, bo można łatwo nabawić się kontuzji czy stanów zapalnych (Te zaś w dłuższej perspektywie mogą  prowadzić do poważniejszych problemów (zapalenie powięzi podeszwowe, zapalenie ścięgna Achillesa).

Podłogi i kafelki są bowiem twarde i leży tam wiele przedmiotów, na które można się przypadkowo "nadziać" np. klocki lego czy inne zabawki. Brak obuwia to brak ochrony i wsparcia podczas chodzenia, a ból może później zacząć migrować ze stóp w górę - do kolan, bioder czy pleców.

Nikt nie powinien chodzić po drewnianych podłogach przez cały czas – mówi jasno dr Parthasarathy. – To zupełnie coś innego niż chodzenie po miękkim, trawiastym terenie lub plaży. Ty chodzisz po drewnie konstrukcyjnym - przestrzega.

Może cię zainteresować: Nowe buty znów cię obtarły? Wypróbuj metodę mojej koleżanki, a zapomnisz o bolących stopach

Za małe rozmiary i plastikowe laczki. Unikaj chodzenia w takich butach po domu

Nigdy nie noś jednak kapci w za małym rozmiarze, bo tak szkodzisz sobie jeszcze bardziej, niż gdybyś chodził boso. Są niewygodne, więc twoje nogi nie będą miały wystarczająco dużo przestrzeni, aby odpocząć po pracy. Wybieraj dobrze dopasowane obuwie, wykonane z miękkiego materiału, który nie jest toksyczny i przepuszcza powietrze. 

Popularne plastikowe laczki odpadają więc w przedbiegach. Podczas zakupu kapci zwracaj również uwagę na podeszwy, które powinny być antypoślizgowe, by uniknąć wypadku na śliskich panelach czy kafelkach.

W takich butach najlepiej chodzić po domu. Są najbezpieczniejsze dla stóp

Ortopedzi uważają, że najlepiej chodzić w kapciach na lekkim obcasie, a nie w tych całkowicie płaskimi podeszwami (dotyczy to zwłaszcza osób z chorym kręgosłupem). Na tym jednak nie koniec. 

Musisz również kontrolować stan podeszwy. Jeśli ta jest już przetarta i mocno zużyta, przez co podbicie buta jest nierówne, kapcie powinieneś od razu wyrzucić i zaopatrzyć się w nową parę.

Czytaj również: Ręczniki będą miękkie i puszyste jak nigdy. Wystarczy, że zastosujesz patent babci                

Zobacz też:

​To ćwiczenie angażuje setki mięśni. Trenuj 3 razy w tygodniu, a wyrzeźbisz sylwetkę

​Jest niskokaloryczny i pełen witamin. Sezon już trwa, więc jedz regularnie

Znajomi owijają walizki folią spożywczą? Gdy to przeczytasz, zrobisz tak samo

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie