Reklama
Reklama

Buraczki już nigdy nie stracą koloru podczas gotowania. Po prostu wrzuć to do wody

Zastanawiasz się, jak ugotować buraki tak, by po wyjęciu wody nie utraciły swojego intensywnego koloru? Jest na to bardzo prosty sposób, o którym wiedzą nieliczni, a szkoda, bo ta metoda sprawi, że twoje warzywa będą smaczne i intensywnie czerwone. Jeżeli podczas gotowania buraków raz wrzucisz dwie kostki do wody, na pewno będziesz stosować ten trik do końca życia.

Buraki ćwikłowe są jednym z najsmaczniejszych jesiennych warzyw. Mają delikatny smak, który sprawia, że idealnie komponują się zarówno ze słodkimi, jak i słonymi daniami. Możesz potraktować je jako dodatek do mięsa, przygotować z nich pyszne sałatki, carpaccio, a nawet domowe chipsy. 

Niestety przygotowanie buraków wcale nie jest takie łatwe. Zwłaszcza, gdy jesteś początkującym kucharzem, który nie zna trików na to, aby buraki po ugotowaniu były idealnie miękkie, smaczne i zachowały intensywnie czerwony kolor. Dlatego zdradzamy ci patent najlepszych kucharzy, dzięki któremu warzywa nigdy nie utracą swego wyrazistego zabarwienia podczas obróbki termicznej.

Dlaczego warto jeść buraki? To skarbnica witamin!

Buraki to warzywa korzeniowe, po które jesienią powinieneś sięgać regularnie, aby utrzymać swój organizm w dobrej kondycji. Zwłaszcza że pod względem cennych właściwości wcale nie ustępują one marchwi, pietruszce czy selerowi. W dodatku są niskokaloryczne, dlatego bez obaw możesz po nie sięgać na diecie. W 100 gramach buraka ćwikłowego znajdują się tylko 43 kcal. 

Buraki ćwikłowe zawierają tłuszcze i cukry, ale również białko, węglowodany, błonnik, witaminy: A, C, E, K, witaminy z grupy B (witamina B1, B2, B3, B6 i B9). Znajdują się w nich również takie cenne składniki odżywcze jak m.in.: magnez, cynk, wapń, żelazo, potas, bor, chlor, fluor, fosfor, kobalt, lit, mangan, miedź, molibden, potas czy sód. Buraki są również źródłem kwasu foliowego, który wspiera układ krwionośny, antocyjanów o działaniu przeciwbakteryjnym i betacyjanów  o silnych właściwościach antyutleniających. 

Może cię zainteresować: Jest nazywany płynnym złotem. Pij każdego dnia, a zapomnisz o boczkach i wzdęciach

Jak gotować buraki, żeby nie straciły koloru?

Musisz jednak pamiętać, że betanina to delikatna substancja, która podczas gotowania warzyw na palniku o dużej mocy może rozpadać się i tym samym przyczyniać się do utraty pięknej, intensywnego koloru buraków. Zamiast pięknej purpury po czasie spędzonym w wodzie stają się blade i nieapetyczne. 

Dlatego powinieneś wiedzieć, jak gotować buraki, żeby nie straciły koloru. Aby warzywa wyglądały idealnie, do wody dodaj niewielką ilość cukru (jedna łyżeczka albo 1,5 - 2 kostki w zupełności wystarczą). Dzięki dorzuceniu cukru do garnka podczas gotowania buraków, posiłek nie będzie tak gorzki i będzie prezentował się smakowicie! Jeżeli nie chcesz dodawać cukru do posiłku, do wody podczas gotowania buraków dodaj odrobinę kwasku cytrynowego, albo octu jabłkowego

Zobacz też:

​Dolej do kawy zamiast mleka. Przyspieszysz metabolizm i zrzucisz boczki

Jak mrozić koperek, by zachował świeżość? Pudełko po lodach to zły pomysł

Planujesz grzybobranie w czasie deszczu? Ekspert wyjaśnia, czy to ma sens

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | domowe sposoby