Reklama
Reklama

​Twoja walizka zginęła na lotnisku? Możesz otrzymać kilka tysięcy złotych

Co roku linie lotnicze przewożą około 3 miliardów sztuk bagaży swoich pasażerów, z czego około 25 milionów... ginie. Co zrobić w sytuacji, gdy to nasz bagaż zostanie zagubiony na lotnisku? W jaki sposób ubiegać się o odszkodowanie? Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o zgubionym bagażu na lotnisku.

Niespełna 1 proc. bagaży ginie na lotniskach. W jakich krajach najczęściej?

Mniej niż jeden procent zagubionych bagaży może nie brzmi aż tak groźnie, jednak w liczbach jest to już dużo większa wartość. W ciągu roku na wszystkich lotniskach świata gubi się... 25 milionów walizek. Statystycznie taka sytuacja przydarza się jednemu na 120 pasażerów. Można więc śmiało stwierdzić, że może się to przytrafić przynajmniej jednemu pasażerowi Boeinga 737-800, który może zabrać na pokład około 189 pasażerów (w zależności od konfiguracji), a którego w swojej flocie ma m.in. PPL LOT czy czarterowe linie lotnicze Enter Air.

Sprawdź również: To najpiękniejsza plaża na Wyspach Kanaryjskich. Zachwyca kolorem piasku

Jednak statystyka to jedno, a życie to drugie. Jak pokazują inne dane, najbardziej narażone na zgubienie bagażu na lotnisku są osoby, które latają do... Hiszpanii. To właśnie na hiszpańskich lotniskach w 2023 roku zanotowano aż 25 proc. z wszystkich skarg dotyczących zgubienia bagażu na lotnisku! Jak widać, na taką ewentualność powinny się przygotować przede wszystkim osoby wybierające się na Półwysep Iberyjski. Warto wiedzieć, co zrobić w takiej sytuacji i jak wnioskować o odszkodowanie.

Sprawdź również: Tu wypoczniesz taniej, niż nad Bałtykiem. Tygodniowy urlop poniżej 1000 zł

Co zrobić, gdy twój bagaż zgubi się na lotnisku?

Przede wszystkim zacząć działać. Co prawda każdy przewoźnik ma swoją ścieżkę reklamacyjną, jednak w przypadku zgubionego bagażu na lotnisku jest ona dość podobna. W momencie, gdy nasza walizka nie wyjedzie na taśmę, jak najszybciej zgłaszamy ten fakt do linii lotniczych. Dzięki temu zaczną się jej poszukiwania w ramach systemu World Tracer. W tym momencie powinniśmy otrzymać potwierdzenie zgłoszenia oraz numer, który pozwoli nam śledzić stan poszukiwań.

Sprawdź również: Nowa atrakcja w Krynicy-Zdrój. Dzieci będą zachwycone

Każdy pasażer ma prawo ubiegać się o odszkodowanie, jeśli w ciągu 21 dni od daty zgłoszenia zagubienia bagażu nie zostanie on dostarczony lub gdy linia lotnicza poinformuje pasażera, że jego bagaż został zgubiony. Maksymalna wysokość odszkodowania za zgubiony bagaż na lotnisku to 1288 SDR (bezgotówkowa międzynarodowa jednostka rozrachunkowa), czyli w przeliczeniu 6762,13 zł.

Sprawdź również: Nazywają go "polską Maderą". W sezonie bywa tam naprawdę tłoczno

Możliwe jest uzyskanie wyższe odszkodowania, jednak należy przed podróżą dopełnić kilku formalności. czyli złożyć specjalną deklarację interesu w dostawie. Należy do niej dołączyć:

  • kopię kwitu bagażowego,
  • kopię paragonów i faktur za rzeczy, które znajdowały się w walizce,
  • kopię raportu PIR,
  • szczegółowe informacje dotyczące lotu (m.in. numer rezerwacji oraz numer lotu).

Do uzyskania odszkodowania przydatna będzie również pełna lista rzeczy, które znajdowały się w bagażu, jednak brak dowodów zakupu na wszystkie przedmioty nie skutkuje brakiem wypłaty odszkodowania.

Zobacz też:

Ta krakowska kamienica wygląda jak z baśni braci Grimm. Podobną można znaleźć we Wrocławiu

​Nazywają ją Miastem Aniołów. Leży rzut beretem od Krakowa

W tym miejscu w Polsce powstało nowe jezioro. To wszystko zasługa zwierząt

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podróż samolotem | wakacje