Nazywają go "polską Maderą". W sezonie bywa tam naprawdę tłoczno
Zalew Cedzyna to jeden z dwóch najchętniej odwiedzanych zalewów w województwie świętokrzyskim. Zalew w Sielpi nazywany jest „świętokrzyską Ibizą”, podczas gdy Zalew Cedzyna zyskał miano „polskiej Madery”. Dlaczego i jakie atrakcje czekają na odwiedzających?
Madera to urokliwa wyspa na Atlantyku, będąca portugalskim regionem autonomicznym. Zachwyca pięknem natury i jest idealnym zakątkiem dla miłośników pieszych wędrówek oraz kąpieli. Nie musimy jednak wcale odbywać podróży na Ocean Atlantycki, by wypocząć w pięknych okolicznościach przyrody. W województwie świętokrzyskim czeka na nas bowiem pełen atrakcji Zalew Cedzyna, nazywany "polską Maderą". Co warto o nim wiedzieć?
Cedzyna to polska wieś, położona w województwie świętokrzyskim, w gminie Górno. Znajdujący się tam zalew to sztuczny zbiornik, powstały po wybudowaniu zapory na rzece Lubrzanka w latach 1967-72. Położony jest zaledwie kilka kilometrów od Kielc i otoczony lasami.
Zajmuje część Podkieleckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, z uwagi na fakt, że rzeka Lubrzanka — w której części wybudowano zalew — to siedlisko małży chronionej obszarem Natura 2000. Teraz wokół zalewu nie został jeszcze w pełni zagospodarowany, ale odwiedzający mogą liczyć na stałe powiększanie się miejscowej infrastruktury i kolejne atrakcje. Główną jest piaszczysta plaża, która czyni z Zalewu Cedzyna idealne miejsce do wakacyjnego wypoczynku.
Czytaj też: Dotrzesz tam łodzią pocztową lub jachtem. Tę wyspę na Bałtyku zamieszkuje tylko 100 osób
Sztuczny zbiornik wodny we wsi Cedzyna jest jej największą chlubą i przynosi jej popularność. Zbiornik ma dość zróżnicowaną linię brzegową — w tym dwie zatoczki. Piaszczyste plaże (jedna od strony Cedzyny, a druga od strony Leszczyn) zachęcają do opalania i kąpieli. Piasek jest dowożony na miejsce co roku. Warto wiedzieć, że latem kąpieliska są strzeżone. Sezon kąpielowy trwa zaś w tym roku od 15 czerwca do 31 sierpnia.
Plażowicze mogą również skorzystać z boisk do gry w siatkówkę czy piłkę plażową oraz z siłowni zewnętrznej. Dla dzieci zaś przygotowano place zabaw, na których spędzą miło czas. Wypożyczalnie sprzętu wodnego umożliwiają skorzystanie z licznych, wodnych atrakcji i szaleństw. Do wynajęcia są między innymi rowery wodne, kajaki, motorówki, skutery wodne i deski. Można też spędzić czas na spacerze lub wybrać się na wycieczkę rowerową. Do tego dochodzą liczne punkty gastronomiczne, usługowe i handlowe, które już są do dyspozycji turystów. Oferta stale się powiększa, w miarę wzrostu zainteresowania tym miejscem.
Na zachodnim brzegu zbiornika stworzono strefę ciszy z punktem widokowym. Drewniane altany umożliwiają solidny wypoczynek. Przygotowano też miejsca, w których można rozpalić ognisko. W pobliżu wioski na przyjezdnych czekają hotele, domki letniskowe i pensjonaty, w których można się zatrzymać. Niektórzy zaś decydują się na nocleg w Kielcach.
Zobacz też:
Tu lato trwa przez cały rok. Polacy kochają wypoczywać na tej wyspie
To miasto wchodzi w skład słynnego trójkąta uzdrowiskowego. Oferuje wyjątkowe wody lecznicze
Podobno mieszkali tam piraci. Ukryta wioska na uwielbianej przez Polaków wyspie