To jedna z najpiękniejszych wsi w Polsce. Leży w Parku Narodowym i przyciąga tłumy turystów
Piękne okoliczności przyrody, sporo atrakcji (zwłaszcza historycznych) oraz Park Narodowy sprawiają, że ta maleńka miejscowość jest magnesem dla turystów. Wizyta w oddalonej jedynie 26 kilometrów od Krakowa wsi jest świetnym pomysłem na weekendowy wypad. Sprawdź, co warto zobaczyć w małopolskim Ojcowie.
Ojców położony jest w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Skała. Pod względem geograficznym znajduje się na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej w dolinie rzeki Prądnik. Zamieszkały jest przez niewiele ponad 200 mieszkańców. Turyści przybywający do Ojcowa doceniają piękno przyrody oraz spokój, a także wiele pamiątek i atrakcji historycznych, które można znaleźć w tym miejscu. Jest także bramą do jednego z najpiękniejszych parków narodowych w Polsce, czyli Ojcowskiego Parku Narodowego.
Sprawdź również: Nazywają ją Krajem Jaśminu. Jesienią kusi słońcem i znacznie niższymi cenami
Do Ojcowa najłatwiej jest dojechać z Krakowa. Trasa samochodem przez drogę wojewódzką nr 794 to niewiele ponad 26 kilometrów, które pokonamy w około 40 minut. Ze stolicy województwa małopolskiego do Ojcowa można także dojechać busami, a nawet miejskimi autobusami — linią rekreacyjną LR0 oraz linią 310. Należy jednak pamiętać, że wybierając ten ostatni wariant, nie dotrzemy do samej miejscowości, a do jednego z czterech wejść do Parku Narodowego, z których należy pieszo udać się do Ojcowa. Można także skorzystać ze szlaku rowerowego.
Sprawdź również: Bez tłoku i zgiełku, a tężnie ładniejsze niż w Ciechocinku. Idealne miejsce na wrześniowy wyjazd dla seniorów
Oczywiście Ojców jest świetną bramą wypadową do malowniczego Ojcowskiego Parku Narodowego, ale w samej miejscowości również jest wiele atrakcji, które trzeba zobaczyć. Najchętniej odwiedzaną są oczywiście ruiny zamku w Ojcowie. Został on wybudowany w II połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego i należał do Szlaku Orlich Gniazd. Aktualnie jedno z pomieszczeń wieży bramnej, plac zamkowy ze studnią, wzgórze przed basztą obronną, baszta obronna oraz pomost widokowy są udostępnione turystom do zwiedzania.
Sprawdź również: To zoo jest najlepsze w Polsce. Musisz je odwiedzić tej jesieni
W Ojcowie warto także odwiedzić Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego im. Władysława Szafera, które znajduje się w budynku dawnego "Hotelu pod Łokietkiem". W zbiorach muzeum znajdują się eksponaty związane z terenem Doliny Prądnika, w tym faunę i florę, geologię, hydrologię i klimat tego miejsca. Dla miłośników natury ważnymi atrakcjami podczas odwiedzania Ojcowa będzie z pewnością Brama Krakowska (jedna z kilku bram skalnych w Ojcowskim Parku Narodowym) oraz Igła Deotymy, czyli charakterystyczny ostaniec zbudowany z jurajskich wapieni.
Sprawdź również: To miejsce najlepiej odwiedzić jesienią. Popularna atrakcja dostępna tylko do końca października
Warto także udać się na Jonaszówkę (zwaną również Grubym Jankiem), gdzie znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się piękny widok na Ojców, ruiny zamku, a także całą Dolinę Prądnika. W malowniczej miejscowości na liście atrakcji powinna się także znaleźć kaplica "Na Wodzie" pw. Józefa Rzemieślnika zbudowana w 1901 roku w tzw. stylu szwajcarsko-ojcowskim oraz Źródełko Miłości, które znajduje się tuż za bramą krakowską. Na zakończenie wizyty w Ojcowie dobrze jest udać się do wyjątkowej hodowli ryb, gdzie można skosztować pysznego pstrąga ojcowskiego.
Zobacz też:
Tu lato trwa przez cały rok. Polacy kochają wypoczywać na tej wyspie
To miasto wchodzi w skład słynnego trójkąta uzdrowiskowego. Oferuje wyjątkowe wody lecznicze
Podobno mieszkali tam piraci. Ukryta wioska na uwielbianej przez Polaków wyspie