Reklama
Reklama

​To jedna z najpiękniejszych wsi w Polsce. Leży w Parku Narodowym i przyciąga tłumy turystów

Piękne okoliczności przyrody, sporo atrakcji (zwłaszcza historycznych) oraz Park Narodowy sprawiają, że ta maleńka miejscowość jest magnesem dla turystów. Wizyta w oddalonej jedynie 26 kilometrów od Krakowa wsi jest świetnym pomysłem na weekendowy wypad. Sprawdź, co warto zobaczyć w małopolskim Ojcowie.

Gdzie znajduje się miejscowość Ojców i jak do niej dojechać?

Ojców położony jest w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Skała. Pod względem geograficznym znajduje się na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej w dolinie rzeki Prądnik. Zamieszkały jest przez niewiele ponad 200 mieszkańców. Turyści przybywający do Ojcowa doceniają piękno przyrody oraz spokój, a także wiele pamiątek i atrakcji historycznych, które można znaleźć w tym miejscu. Jest także bramą do jednego z najpiękniejszych parków narodowych w Polsce, czyli Ojcowskiego Parku Narodowego.

Sprawdź również: Nazywają ją Krajem Jaśminu. Jesienią kusi słońcem i znacznie niższymi cenami

Do Ojcowa najłatwiej jest dojechać z Krakowa. Trasa samochodem przez drogę wojewódzką nr 794 to niewiele ponad 26 kilometrów, które pokonamy w około 40 minut. Ze stolicy województwa małopolskiego do Ojcowa można także dojechać busami, a nawet miejskimi autobusami — linią rekreacyjną LR0 oraz linią 310. Należy jednak pamiętać, że wybierając ten ostatni wariant, nie dotrzemy do samej miejscowości, a do jednego z czterech wejść do Parku Narodowego, z których należy pieszo udać się do Ojcowa. Można także skorzystać ze szlaku rowerowego.

Sprawdź również: Bez tłoku i zgiełku, a tężnie ładniejsze niż w Ciechocinku. Idealne miejsce na wrześniowy wyjazd dla seniorów

Ojców — co warto zobaczyć?

Oczywiście Ojców jest świetną bramą wypadową do malowniczego Ojcowskiego Parku Narodowego, ale w samej miejscowości również jest wiele atrakcji, które trzeba zobaczyć. Najchętniej odwiedzaną są oczywiście ruiny zamku w Ojcowie. Został on wybudowany w II połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego i należał do Szlaku Orlich Gniazd. Aktualnie jedno z pomieszczeń wieży bramnej, plac zamkowy ze studnią, wzgórze przed basztą obronną, baszta obronna oraz pomost widokowy są udostępnione turystom do zwiedzania.

Sprawdź również: To zoo jest najlepsze w Polsce. Musisz je odwiedzić tej jesieni

W Ojcowie warto także odwiedzić Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego im. Władysława Szafera, które znajduje się w budynku dawnego "Hotelu pod Łokietkiem". W zbiorach muzeum znajdują się eksponaty związane z terenem Doliny Prądnika, w tym faunę i florę, geologię, hydrologię i klimat tego miejsca. Dla miłośników natury ważnymi atrakcjami podczas odwiedzania Ojcowa będzie z pewnością Brama Krakowska (jedna z kilku bram skalnych w Ojcowskim Parku Narodowym) oraz Igła Deotymy, czyli charakterystyczny ostaniec zbudowany z jurajskich wapieni.

Sprawdź również: To miejsce najlepiej odwiedzić jesienią. Popularna atrakcja dostępna tylko do końca października

Warto także udać się na Jonaszówkę (zwaną również Grubym Jankiem), gdzie znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się piękny widok na Ojców, ruiny zamku, a także całą Dolinę Prądnika. W malowniczej miejscowości na liście atrakcji powinna się także znaleźć kaplica "Na Wodzie" pw. Józefa Rzemieślnika zbudowana w 1901 roku w tzw. stylu szwajcarsko-ojcowskim oraz Źródełko Miłości, które znajduje się tuż za bramą krakowską. Na zakończenie wizyty w Ojcowie dobrze jest udać się do wyjątkowej hodowli ryb, gdzie można skosztować pysznego pstrąga ojcowskiego.

Zobacz też:

Na tej polskiej plaży znajdziesz najwięcej bursztynów. Turyści wynoszą pełne kieszenie

Małopolska zyska nowe uzdrowisko? Ta wieś ma cenne zasoby

To najrzadziej odwiedzany kraj na świecie. Za 25 lat może całkowicie zniknąć z mapy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: atrakcje | ciekawe miejsca | turystyka | weekend w Polsce | Parki narodowe