Reklama
Reklama

Nazywają go "polską Szwajcarią" Jesienią wygląda najładniej

Jesienne wycieczki warto odbyć do miejsc, które o tej porze roku prezentują się najbardziej malowniczo i okazale. Ojcowski Park Narodowy z pewnością się do takich zalicza. Zwany “polską Szwajcarią” zachwyca widokami, a także sporą liczbą atrakcji. Leży nieopodal Krakowa i przyciąga turystów jak magnes. Sprawdź, dlaczego warto się tam wybrać w jesiennych okolicznościach natury.

Ojcowski Park Narodowy to jeden z sześciu znajdujących się na terenie Małopolski i zarazem najmniejszy z polskich parków. Pomimo swojej niedużej powierzchni ma zdecydowanie sporo do zaoferowania. Wyjątkowe formy skalne prezentują się ciekawie o każdej porze roku, ale to właśnie jesienią, zdaniem wielu, wyglądają najpiękniej.  

Ojcowski Park Narodowy — co warto wiedzieć na wstępie?

Ojcowski Park Narodowy został utworzony w 1956 roku, lecz o ochronie tego wyjątkowego terenu mówiono już w XIX wieku. Swoim zasięgiem obejmuje malowniczą Dolinę Prądnika, a w tym liczne formacje skał wapiennych, łąki, lasy i jaskinie.

Bliskie położenie względem Krakowa sprawia, że Ojcowski Park Narodowy jest celem licznych wycieczek niemal o każdej porze roku. Przyciąga turystów zarówno z Polski, jak i za granicy. Warto zaznaczyć, że cieszy się dużym uznaniem poza granicami naszego kraju.

Tereny te niegdyś nazywane “polską Szwajcarią" wciąż są chętnie tak określane. To potwierdza wyjątkowość i zachęca do spędzenia dnia wśród tych wyjątkowych okoliczności przyrody. Zwłaszcza że wstęp na teren tego małopolskiego parku narodowego jest bezpłatny.  

Zobacz także: Najlepsze miejsca na jesienny wypad blisko Warszawy. Idealne na jednodniową wycieczkę

Maczuga Herkulesa a może Grota Łokietka? Największe atrakcje Ojcowskiego Parku Narodowego

Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego znajdują się liczne atrakcje, które przyodziane w jesienną paletę barw, stają się jeszcze piękniejsze. Z czego zatem słynie ten park narodowy? Jedną z największych wizytówek tego miejsca jest popularna Maczuga Herkulesa, czyli wysoka i smukła formacja skalna. 

Tuż za nią można ujrzeć Zamek Pieskowa Skała, uchodzący za jeden z najpiękniejszych na Szlaku Orlich Gniazd. Dzisiaj stanowi oddział Zamku Królewskiego w Krakowie i można go zwiedzić za małą opłatę za wstęp. To jednak tylko dwie z wielu atrakcji, jakie czekają na każdego zainteresowanego, który postanowi wybrać się do tego niezwykłego parku narodowego.  

Dużą popularnością cieszy się również Jaskinia Łokietka, z którą łączy się wiele legend, przez co tak chętnie odwiedzana jest przez całe rodziny. Ponadto na terenie parku znajdują się inne jaskinie, takie jak, chociażby Jaskinia Ciemna, która stanowi słynne stanowisko archeologiczne. Warto swoją uwagę skierować też na Jaskinię Wierzchowską czy Jaskinię Nietoperzową.  

Może cię zainteresować:  Planujesz jesienny wypad w okolicy Wrocławia? Te miejsca zachwycają

“Polska Szwajcaria" w jesiennej odsłonie. Propozycja malowniczej wycieczki

Ojcowski Park Narodowy oferuje możliwość podziwiania wyjątkowych formacji skalnych w malowniczym otoczeniu, które jesienią nabiera jeszcze większej zjawiskowości. Oprócz wspomnianej już Maczugi Herkulesa, w wyniku licznych procesów geologicznych na terenie parku można ujrzeć takie formacje jak Brama Krakowska, Rękawica czy Igła Deotymy.  

Spacerując ścieżkami Ojcowskiego Parku Narodowego, warto zwrócić swoją uwagę także na takie atrakcje, jak chociażby Źródełko Miłości, z którym wiążą się ciekawe legendy. Ponadto na odwiedzenie czeka Zamek w Ojcowie, Kaplica “Na Wodzie" oraz godne uwagi zabytki o drewnianej zabudowie.  

Wszystkie te miejsca i atrakcje jesienią prezentują się zjawiskowo i zdecydowanie warte są ujrzenia na żywo. Szlaków jest tutaj pod dostatkiem, dlatego każdy może znaleźć taką trasę, która będzie dla niego odpowiednia pod względem długości czy stopnia zaawansowania. Jeśli zatem brak planów na słoneczny weekend, już wiadomo, że warto wybrać się do “polskiej Szwajcarii".  

Zobacz też:

​Tu lato trwa przez cały rok. Polacy kochają wypoczywać na tej wyspie

To miasto wchodzi w skład słynnego trójkąta uzdrowiskowego. Oferuje wyjątkowe wody lecznicze

Podobno mieszkali tam piraci. Ukryta wioska na uwielbianej przez Polaków wyspie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: weekend w Polsce | turystyka | Parki narodowe | ciekawe miejsca | atrakcje