Bez tłoku i zgiełku, a tężnie ładniejsze niż w Ciechocinku. Idealne miejsce na wrześniowy wyjazd dla seniorów
Do najczęściej odwiedzanych uzdrowisk w Polsce z pewnością należą te w województwie dolnośląskim. Sporo osób decydując się na wyjazd do sanatorium, stawia także na Ciechocinek, a zapomina o miejscu oddalonym od niego jedynie o 25 kilometrów. Dowiedz się, dlaczego seniorzy powinni we wrześniu odwiedzić uzdrowisko Inowrocław.
Inowrocław jest średniej wielkości miastem położonym w centralnej Polsce, w województwie kujawsko-pomorskim. Pod względem historycznym znajduje się na Kujawach, a pod względem geograficznym na Równinie Inowrocławskiej, a także częściowo na Pojezierzu Żnińsko-Mogileńskim. Inowrocław, choć położony jest na nizinach, ma status miasta uzdrowiskowego, a to wszystko za sprawą położonego w zachodniej części miasta parku uzdrowiskowo-wypoczynkowego "Solanki", którego główną atrakcją są piękne tężnie uzdrowiskowe.
Sprawdź również: To zoo jest najlepsze w Polsce. Musisz je odwiedzić tej jesieni
Najbardziej znane tężnie w Polsce to z pewnością te znajdujące się w Ciechocinku. Są one oczywiście starsze i większe od tych w Inowrocławiu, jednak to właśnie inowrocławskie tężnie mają zdecydowanie większy urok. Otwarta w 2001 roku budowla ma 322 metry długości oraz 9 wysokości. Spływająca po jej tarninie solanka tworzy naturalny aerozol, który wpływa na mikroklimat w promieniu nawet 300 metrów od samej tężni. Przebywanie w tym miejscu jest szczególnie polecane pacjentom z nadciśnieniem tętniczym i chorobami układu oddechowego.
Sprawdź również: 70 km świetnej ścieżki rowerowej. Po drodze jezioro i zamek
Główną atrakcją Inowrocławia z pewnością jest Park Solankowy położony na 85 hektarów, gdzie wśród uroczych ścieżek można w spokoju spacerować czy jeździć rowerami, a także tzw. dzielnica uzdrowiskowa, w której zlokalizowane są hotele, sanatoria i wille wypoczynkowe. Seniorzy znajdą w "Solankach" także muszlę koncertową czy pijalnię wód oraz Aleję Dębów Gwiazd. W tym miejscu od 2005 roku gwiazdy sadzą swoje dęby. Można tam znaleźć drzewa posadzone przez m.in. Irenę Szewińską, Bogusława Lindę czy Zbigniewa Wodeckiego.
Sprawdź również: Wcale nie Zakopane. To najwyżej położona miejscowość w polskich Tatrach
Dla seniorów, którzy chcą obcować z historią, z pewnością ważnym punktem do odwiedzenia w Inowrocławiu będzie muzeum im. Jana Kasprowicza. Poeta urodził się we wsi Szymborze, która aktualnie jest dzielnicą Inowrocławia. W jego twórczości można znaleźć inspiracje pięknem kujawskiej przyrody, a muzeum usytuowane jest w jego domu rodzinnym. Jego główną wystawą stałą jest "Życie i twórczość Jana Kasprowicza". Są w nim również prezentowane autentyczne pamiątki rodzinne Kasprowiczów, a także ekspozycja etnograficzna.
Zobacz też:
Tu lato trwa przez cały rok. Polacy kochają wypoczywać na tej wyspie
To miasto wchodzi w skład słynnego trójkąta uzdrowiskowego. Oferuje wyjątkowe wody lecznicze
Podobno mieszkali tam piraci. Ukryta wioska na uwielbianej przez Polaków wyspie