Reklama
Reklama

Wcale nie Zakopane. To najwyżej położona miejscowość w polskich Tatrach

Myślałeś, że Zakopane to najwyżej położona miejscowość w polskich Tatrach? W takim razie byłeś w błędzie. Ten zaszczytny tytuł należy do innej miejscowości. Jest niewielka, lecz atrakcji tam nie brakuje i została rozsławiona na cały kraj za sprawą popularnego skoczka narciarskiego, który ją zamieszkuje.

Najwyżej położona miejscowość w polskich Tatrach to nie Zakopane, a położony nieopodal Ząb. To maleńka podhalańska wieś na północnym stoku Gubałówki, jednak niewielkie rozmiary wcale nie oznaczają braku atrakcji. 

To miejsce warto odwiedzić chociażby po to, aby podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na góry. Można tutaj wypocząć w ciszy w pięknych okolicznościach przyrody i zobaczyć na własne oczy dom idola wielu Polaków - skoczka narciarskiego Kamila Stocha.

Ząb - to trzeba wiedzieć o najwyżej położonej miejscowości w polskich Tatrach

Ząb to najwyżej położona miejscowość w polskich Tatrach (ma 1013 m n.p.m). Znajduje się w gminie Poronin, na terenie powiatu tatrzańskiego. Jest więc usytuowany w pobliżu popularnego wśród turystów Zakopanego - z południowej strony miasta. 

Historia Zębu jest bardzo interesująca. Został założony w 1620 roku (do 1965 znany był pod nazwą Zubsuche). Poza obecnie mieszkającym tam Kamilem Stochem w przeszłości  miejscowość tę zamieszkiwało także wiele innych wybitnych postaci.

Był to m.in. utytułowany kompozytor muzyki poważnej i regilijnej - Henryk Mikołaj Górecki. Urodzili się tutaj także znani polscy narciarze: Józef Łuszczek oraz Stanisław Bobak.

Może cię zainteresować: Nazywają go Paryżem Wschodu. Dolecisz tu za mniej niż 100 zł

Atrakcji w Zębie nie brakuje. Te miejsca warto zobaczyć

Z Zębu rozciąga się piękna panorama Tatr z widocznym Giewontem. Poza spektakularnymi widokami (zwłaszcza zimą) do największych atrakcji należą tutaj Szlak Papieski, wyciąg narciarski Potoczki, kolejka linowa czy liczne szlaki turystyczne m.in. stosunkowo łatwa trasa zielona – z Ciągłówki przez Furmanową aż do Zębu.

Fani zabytków powinni zwiedzić drewniany kościół parafialny pw. świętej Anny, który został wzniesiony w Zębie w 1921 roku. W środku budynku nie brakuje rękodzieła i wystroju o regionalnym charakterze. 

Czytaj również: Jest jednym z najczystszych jezior w Polsce. Warto się tam wybrać chociaż raz

Jak dojechać do Zębu? W tym kierunku najlepiej jechać

Z podanych w sieci informacji wynika, że do Zębu najlepiej udać się przejeżdżając przez wioskę Suche. Aby trafić do celu, na wysokości Poronina (jadąc w stronę Zakopanego) skręć w prawo na most na Dunajcu. Później miń wspomnianą miejscowość, a dotrzesz do celu, podjeżdżając długim (i stromym) podjazdem. 

Zobacz też:

​Tu lato trwa przez cały rok. Polacy kochają wypoczywać na tej wyspie

To miasto wchodzi w skład słynnego trójkąta uzdrowiskowego. Oferuje wyjątkowe wody lecznicze

Podobno mieszkali tam piraci. Ukryta wioska na uwielbianej przez Polaków wyspie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | turystyka | wakacje | urlop