Reklama
Reklama

Majówka z dala od miasta i turystów? To miejsce gwarantuje ciszę i spokój

Chcesz spędzić weekend majowy z dala od miastowego zgiełku, ciesząc się ciszą i sielskimi widokami? Dobra wiadomość jest taka, że wciąż istnieją miejsca, w których złapanie oddechu w otoczeniu natury jest możliwe. Wystarczy wybrać się na kilka dni w Beskid Niski. Szczególnie warto pod uwagę wziąć jedną wieś, która leży w samym sercu tych gór. Majówka to idealny moment, aby poznać ten dziki i unikatowy zakątek Polski.  

Beskid Niski to niedoceniony zakątek Polski, przez co często pomijany jest przy planowaniu wycieczek. A szkoda, ponieważ tak jak inne pasma górskie ma wiele do zaoferowania. Malownicze wioski, cerkwie i pozostałości po dawnych łemkowskich wsiach to tylko skrawek tego, co można tutaj zastać. A do tego cisza oraz sielskie widoki. Być może to dobry cel na weekend majowy?  

Bartne — malownicza wieś i oaza spokoju  

Biorąc pod uwagę odwiedzenie Beskidu Niskiego, dobrze wiedzieć, w jakie konkretnie miejsca się udać. Warto zdecydować się na jedno z najpiękniejszych miejsc tego pasma, w którym leży między innymi miejscowość Bartne.  

To idealne miejsce na odpoczynek, a także punkt wypadowy do innych atrakcji Beskidu Niskiego. Można tu spokojnie dojechać drogą asfaltową, która kończy się w górnej części wsi. Dalej pozostaje jedynie wyboisty trakt oraz szlaki turystyczne.  

W związku z tym Bartne to atrakcyjny zakątek, aby na chwilę odciąć się od codziennego pędu i zwolnić w otoczeniu zachwycającej i chwilami dzikiej przyrody. A oprócz błogiego odpoczynku, zdecydowanie jest tutaj co robić. W samej wsi Bartne odwiedzić można całoroczne schronisko, cerkwie oraz łemkowskie chaty.

Zobacz również: Idealne miejsce na majówkę. Tylko 2 godziny od Wrocławia

Kto raz przyjedzie w Beskid Niski będzie tu już powracać  

To jednak nie wszystko. Z Bartne warto wybrać się szlakami pieszymi bądź rowerowymi na odkrywanie Beskidu Niskiego. Można spotkać się z wieloma głosami, że tutaj czas jakby się zatrzymał, a dzikość tutejszej przyrody jest niezwykle uspokajająca. Beskid Niski potrafi zauroczyć na tyle, że kto raz tutaj przyjedzie, z pewnością powróci w te strony.  

Zwłaszcza że jest sporo do odkrywania. Oprócz wsi Bartne, na turystów czeka wiele innych ciekawych miejsc. Warto zacząć od tego, że już na szlakach czeka ogrom przygód oraz zachwycających widoków. 

Po drodze można napotkać liczne przydrożne krzyże oraz kapliczki. To, co niezwykłe w Beskidzie Niskim to pozostałości po opuszczonych wsiach, do których również można dotrzeć szlakami turystycznymi. W końcu Beskid Niski to wiele ważnych wydarzeń historycznych, po których pozostałości można ujrzeć na własne oczy.

Może cię zainteresować: Mówią o nim "polska Wenecja". Ma wiele do zaoferowania, a turystów jak na lekarstwo

Turystyczne perełki Beskidu Niskiego

Wobec tego, na odwiedzenie czekają między innymi liczne opuszczone wsie łemkowskie. Co ciekawe, w niektórych w ramach upamiętnienia, postawiono symboliczne drzwi. Wiele osób podąża właśnie ich śladem. Stoją one w pięciu opuszczonych wsiach, takich jak: Nieznajowa, Czarne, Długie, Radocyna i Lipna.  

Beskid Niski słynie również z unikatowych drewnianych cerkwi, których jest tutaj całkiem sporo. Warto wiedzieć, że niektóre z nich zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. A to wszystko mieści się w otoczeniu sielskiej, choć czasem dzikiej przyrody.  

Do dyspozycji miłośników pieszych wycieczek pozostają liczne szlaki, wśród których wiele prowadzi przez Magurski Parki Narodowy. Wartym odwiedzenia miejscem jest z pewnością rezerwat przyrody "Kornuty", który tworzy rozległy i zarazem imponujący zespół skał. Na fanów widoków czeka między innymi wieża widokowa Ferdel.  

Zobacz też:

​Zaczyna się długi weekend. Na tych drogach na pewno staniesz w korku

Jesteś fanem Bridgertonów? To miasto przygotowało piknik inspirowany serialem

Na tej wyspie mieszka tylko jedna osoba. Leży w Grecji

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | weekend w Polsce | długi weekend | weekend majowy