Widzisz takie zmiany na liściach pomidorów? Działaj szybko, to groźna choroba
Mozaika pomidora to kolejna zaraza, która może być niebezpieczna nie tylko dla tegorocznej, ale również dla przyszłych upraw. Postępuje szybko, zajmując całą roślinę, a także jej sąsiadów. Nie chcąc utracić całej hodowli pomidorów, warto wiedzieć, czym charakteryzuje się ta choroba oraz jak jej przeciwdziałać. Podpowiadamy najważniejsze kwestie.
Uprawa pomidorów choć satysfakcjonująca, wymaga wiele wiedzy i zainteresowania z naszej strony. Pomidory bowiem są podatne na wiele chorób, które mogą przynieść mnogość szkód. Objawiają się na różne sposoby, dlatego warto stale poszerzać swoją wiedzę, aby wiedzieć, z czym ma się do czynienia. Jeśli wcześniej nie słyszałeś o wirusie mozaiki, najwyższa pora to zmienić. Kiedy zaatakuje twoje uprawy, liczy się czas prawidłowej reakcji.
Wirus mozaiki pomidorów (ToMV) to jedna z najczęściej występujących zaraz, która atakuje uprawy pomidorów. Występuje powszechnie tak jak między innymi zaraza ziemniaczana. Skąd na uprawie bierze się ten nieproszony gość? Niestety, ale źródło zarazy mieści się w nasionach. Chcąc zminimalizować ryzyko infekcji, warto kupować nasiona i sadzonki od sprawdzonych dostawców.
Zaraza mozaiki pomidora może pojawić się na każdej uprawie. Przenosi się także w wyniku kontaktu z ludźmi. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest mycie rąk przed przystąpieniem do prac ogrodowych. Co więcej, wirus ten pozostaje także w glebie, wobec tego zaraza w tym sezonie, może również dotknąć przyszłe uprawy.
Warto więc zwracać uwagę na rozprzestrzenianie się mozaiki pomidorów, ponieważ łatwo można do tego doprowadzić poprzez kontakt mechaniczny. Nietrudno go roznieść między innymi w czasie czynności, jaką jest przycinanie. Ta zaraza może również przejść na paprykę.
Zobacz także: Widzisz takie plamy na pomidorach? Rzuć im deskę ratunku przed suchą zgnilizną
W celu zidentyfikowania zarazy na pomidorach ważne jest regularne doglądanie upraw. Jak rozpoznać mozaikę pomidora? Zazwyczaj objawia się na najmłodszych listkach pomidorów, lecz bardzo szybko przenosi się na całą roślinę, a także jej sąsiadów. Demonstruje się jasnozielonymi oraz ciemnozielonymi plamami, które z pozoru przypominają mozaikę. Stąd właśnie nazwa tej niechcianej zarazy.
Jasne plamy są wklęsłe, zaś ciemne stają się wypukłe. Łudząco przypomina to pokrycie liści bąbelkami. Jeśli zauważysz takie na swoich pomidorach, działaj jak najszybciej, ponieważ za chwilę może być za późno. Kiedy zaraza się rozwinie na roślinie, ta przestaje rosnąć, zaś owoce rozpoczynają brązowieć w środku.
Niestety zwalczenie tej zarazy nie jest takie proste. Wirus jest na tyle trwały, że jest w stanie przetrwać nawet kilkadziesiąt lat. Co więcej, może przepaść dopiero z wysoką temperaturą przekraczającą aż 90 st. C. Najskuteczniejszą formą działań przeciwko temu wirusowi jest prewencja, a więc zapobieganie pojawieniu się mozaiki pomidora.
Warto więc przykładać dużą uwagę co do zakupu nasion i sadzonek. Ponadto ważna jest dezynfekcja narzędzi, a także rąk w czasie pracy w ogrodzie. Kiedy jednak na twojej uprawie pojawi się wirus mozaiki, należy się jak najszybciej pozbyć zainfekowanych roślin w odpowiedni sposób. Co więcej, należy szczególną uwagę zwracać na działania w ogrodzie, aby nie przenieść zarazy na pozostałe roślinki.
Zobacz też:
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu
Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony
Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz