W PRL-u była synonimem luksusu. Gdy kwitnie, przypomina egzotycznego ptaka
Ta roślina jest popularna na całym świecie i określa się ją mianem rajskiego ptaka. Wynika to z jej pięknych, oryginalnych kwiatów, które przypominają ptasią główkę z dziobem oraz piórami. Mowa o strelicji królewskiej, która jest jedną z najpiękniejszych i niezwykłych roślin świata. Podpowiadamy, jak o nią zadbać, aby przepięknie kwitła.
Strelicja królewska to prawdziwy cud natury. Jej wygląd jest niezwykle oryginalny i przykuwa uwagę. Jest to roślina, która była oznaką dobrobytu i luksusu w czasach PRL-u. Do dziś jej cena jest wysoka, jednak nietypowy wygląd wynagradza to i sprawia, że warto mieć strelicję w swoim domu. Sprawdź, jak ją pielęgnować.
Strelicja czaruje swoim wyglądem. Jej kwiatostan zamknięty jest w zielonej łódeczkowatej pochewce liściowej zwanej spatha. Podczas jej dorastania ustawia się ona poziomo i powoli się otwiera, co sprawia, że wyłania się z niej kwiat, składający się z pomarańczowych działek kielicha i niebieskich zrośniętych płatków korony.
Co ciekawe strelitzia reginae to bliska kuzynka banana. Roślina należy ta bowiem do rodziny bananowatych, co widoczne jest zwłaszcza po liściach strelicji, które przypominają liście bananowca. Są one skórzaste, niebieskozielone i mają prawie metr długości.
Oczywiście ta nietypowa uroda strelicji wskazuje na jej egzotyczne pochodzenie. Roślina ta w naturze rośnie nad brzegami rzek oraz na obszarach przybrzeżnych Wschodniej Prowincji Przylądkowej Kwa-Zulu Natal Republiki Południowej Afryki. W tamtejszych rejonach strelicja jest niezwykle popularna.
Czytaj również: Chcesz, żeby skrzydłokwiat i paprotka dobrze rosły? Koniecznie włóż to do każdej doniczki
Strelicję w doniczkach możemy zakupić również w Polsce. Jednak niestety ceny tej rośliny są dość wysokie i niektóre okazy kosztują nawet 500 złotych.
Alternatywą jest własna uprawa strelicji z nasion, co jest o wiele tańszym rozwiązaniem. Jednak w tym przypadku musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ strelicje zakwitają dopiero w 5-6 roku życia.
Wbrew pozorom, pomimo tego, że jest to egzotyczna roślina, to jej uprawa nie jest skomplikowana. Strelicja królewska jest bardzo wytrzymała i mało wymagająca, a w dodatku łatwo przystosowuje się do różnych warunków.
Jednak, jeżeli chcemy jak najlepiej zadbać o strelicję, powinniśmy zapewnić jej stałą temperaturę oraz dużo świeżego powietrza. Dodatkowo roślina potrzebuje jasnego i słonecznego stanowiska. Latem możemy ją wystawiać nawet na balkon czy taras.
Podlewanie strelicji powinno być regularne i umiarkowane. Warto zadbać o to, by woda do podlewania była odstana i w temperaturze pokojowej. Natomiast raz na dwa tygodnie musimy zasilić roślinę nawozem. Do pobudzania strelicji polecane są odżywki naturalne do roślin kwitnących.
W październiku wstrzymujemy nawożenie i ograniczamy podlewanie. Pamiętajmy także o tym, aby zimą zapewnić strelicji odpowiednią temperaturę i przestawić ją do chłodniejszego pomieszczenia. Dzięki temu roślina zakwitnie ponownie.
Zobacz też:
Tuje usychają? To nie brak wody, lecz poważna choroba
To najlepsze miejsce na powojnik. W innych nie będzie kwitnąć