Reklama
Reklama

Tulipany na rabatce nie kwitną? Prawdopodobnie popełniłeś ten błąd

Kwitnące tulipany potrafią całkowicie odmienić nasz ogród i zachwycają nas swoimi barwami, równocześnie stanowiąc piękny symbol wiosny. Jednak czasem zdarza się, że rośliny te nie zakwitają. Może to wynikać z naszych błędów pielęgnacyjnych, które są częstsze wśród ogrodników, niż nam się wydaje. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas uprawy tulipanów i jakich pomyłek unikać.

Podczas pielęgnacji tulipanów nietrudno o błędy, które mogą wpłynąć negatywnie na kwitnienie roślin. Warto więc wiedzieć, na co zwracać uwagę i czego unikać, aby cieszyć się feerią barw w ogrodzie. Podpowiadamy, jakie są najczęstsze błędy podczas uprawy tulipanów i jak wspomagać te rośliny, aby mogły bujnie kwitnąć.

Co sprawia, że tulipany nie kwitną? Oto najczęstsze błędy

Tulipany, gdy zakwitną, sprawiają, że nasz ogród zyskuje barw i wygląda wiosennie oraz świeżo. Pomimo tego, że ich uprawa wydaje się być stosunkowo prosta, to łatwo o błędy, które mogą sprawić, że rośliny te nie zakwitną.

Wobec tego warto wiedzieć, jakich pomyłek unikać, aby móc cieszyć się pięknymi kwiatami na swojej posesji. Do najczęstszych błędów pielęgnacyjnych należą:

  • Niewłaściwe warunki glebowe - tulipany do prawidłowego wzrostu potrzebują żyznego i przepuszczalnego podłoża. Warto więc rozluźnić ciężką, gliniastą glebę za pomocą piasku. Dodatkowo powinniśmy stosować odpowiednio dobrane nawozy mineralne jesienią oraz wiosną przed kwitnieniem.
  • Zbyt mała ilość światła - są to rośliny, które uwielbiają słońce. Wobec tego posadzenie ich w zacienionym miejscu skutkuje słabym kwitnieniem oraz nienaturalnym wyginaniem się tulipanów w stronę światła.
  • Niewłaściwy termin sadzenia - termin posadzenia tulipanów także jest bardzo ważny. Jeśli zbyt późno to zrobimy, to wiosną rośliny nie zakwitną, ponieważ nie zdążą się prawidłowo przygotować do zimy. Wobec tego najlepiej sadzić je na przełomie września i października.
  • Zły wybór cebulek - za brak kwitnienia mogą odpowiadać również uszkodzone i chore cebulki. Warto więc podczas kupna zwrócić uwagę na ich kondycję i pamiętać o tym, że im większe cebulki, tym lepiej.
  • Nieprawidłowo wykonana pielęgnacja po przekwitnięciu - na tym etapie niezwykle ważne jest usunięcie zaschniętych pędów, dzięki czemu rośliny mogą skupić się na tworzeniu cebulek przybyszowych. Pamiętajmy jednak, aby nie obrywać liści, ponieważ tulipany potrzebują czasu na regenerację.

Czytaj również: Posadź je obok hortensji. Ogrodu pozazdroszczą ci wszyscy sąsiedzi

Jak wspomóc kwitnienie tulipanów? O te rzeczy musisz zadbać

Oprócz unikania powyższych błędów możemy także dodatkowo wspomóc nasze tulipany, aby zapewnić im obfite kwitnienie. Pierwszą ważną czynność musimy wykonać już na etapie sadzenia roślin. Mowa tu o zastosowaniu specjalnego preparatu, który będzie stymulował wzrost korzeni. Należy zaaplikować go bezpośrednio do dołka sadzeniowego. Dzięki temu nie tylko pomożemy roślinie szybciej się ukorzenić, ale i zwiększymy jej odporność na choroby i zmienne warunki atmosferyczne.

Dodatkowo musimy pamiętać o odpowiednim rozstawie cebulek, ponieważ zbyt gęste posadzenie ich, może doprowadzić do tego, że będą one ze sobą konkurowały o wodę oraz składniki odżywcze, co negatywnie odbije się na ich kwitnieniu.

Nie zapominajmy także o zagrożeniu ze strony nornic, które często zjadają cebulki tulipanów. Warto więc wsadzając cebulki do ziemi, używać specjalnych koszyczków ochronnych.

Zobacz też:

Nie wyrzucaj. Zblenduj i podlewaj róże i pomidory, a szybko ci podziękują

Posadź tę roślinę zamiast hortensji. Lwia paszcza w ogrodzie wzbudzi zazdrość sąsiadów

Widzisz mrówki na pąkach piwonii? Szybko sprawdź, co robić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | pielęgnacja roślin