Reklama
Reklama

Zbliża się termin sadzenia mieczyków. Nie prześpij go, jeśli chcesz mieć ogród pełen kolorów

Wielkimi krokami zbliża się najlepszy termin na sadzenie mieczyków. Nie prześpij go, jeśli chcesz mieć ogród pełen kolorowych kwiatów. Dzięki tym wskazówkom, twoje rabaty będą w tym roku najpiękniejsze na całym osiedlu. Sąsiadki będą zerkać na nie z zazdrością i przybiegną prosić cię o porady ogrodnicze.

Mieczyki (z łac. gladiolus) to piękne kolorowe byliny. Pochodzą z Afryki, ale świetnie odnajdują się również w polskim, umiarkowanym klimacie. Mogą zdobić twój ogród aż do jesieni pod warunkiem, że posadzisz je w odpowiednim terminie. 

Nadchodzi idealny czas na umieszczanie bulw tych kwiatów w gruncie, więc lepiej go nie przegap. Zawsze uprawiaj mieczyki stosując porady naszego znajomego ogrodnika, a wkrótce barwnych roślin o oryginalnym kształcie trąbek pozazdroszczą ci wszyscy sąsiedzi!

Zbliża się termin sadzenia mieczyków. Lepiej go nie przegap

Nie przegap najlepszego terminu na sadzenie mieczyków. Ten zależy przede wszystkim od warunków atmosferycznych. Aby zabieg był bezpieczny dla roślin, ziemia musi nieco przeschnąć po zimie. 

Szacuje się, że temperatura gleby powinna osiągnąć minimum 10 stopni Celsjusza, nie mniej. W przeciwnym razie posadzone rośliny będą narażone na choroby grzybowe, a ich korzenie mogą szybko zgnić.

Zatem, kiedy sadzić mieczyki? Z reguły wkłada się je do gruntu wiosną, pod koniec kwietnia lub na początku maja. W tym roku rośliny te będziesz mogła jednak sadzić jeszcze wcześniej, od połowie bieżącego miesiąca. Nie zwlekaj zbyt długo, bo letnie upały także nie sprzyjają rozwojowi młodych kwiatów.

Może cię zainteresować: Jaką trawę wysiać wokół domu? Znajomy ogrodnik podpowiada 

Tak sprytnie przedłużysz okres kwitnienia mieczyków. Trik najlepszych ogrodników

Najlepsi ogrodnicy nie sadzą wszystkich mieczyków jednocześnie. Aby rabaty były kolorowe aż do jesieni, najpierw w kwietniu umieszczają w gruncie połowę bulw, a dopiero po dwóch tygodniach resztę. W ten sposób o kilka tygodni wydłużają kwitnienie tych wspaniałych kwiatów. 

W ten sposób wysadzaj mieczyki do gruntu. Będziesz mieć ogród pełen kolorowych kwiatów

Poza terminem znaczenie ma również sposób, w jaki wysadzasz mieczyki do gruntu. Jeżeli chcesz mieć ogród pełen kolorowych kwiatów, zawsze umieszczaj je w żyznej, spulchnionej gliniasto-piaszczystej glebie o pH od 6,5 do 7 na głębokości 8-12 cm, w zależności od wielkości bulwy. 

Odległość między dwoma sadzonkami powinna wynosić 15-20 cm. Stanowisko mieczyków powinno być osłonięte od wiatru. Kwiaty wyrosną w półcieniu, ale lepiej posadź je w słonecznym miejscu, bo wtedy kolory płatków będą żywsze. Zobacz też:

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

Tych resztek z obiadu nie wyrzucaj. Dzięki nim porzeczka będzie mieć mnóstwo owoców

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | działka