Reklama
Reklama

Jaką trawę wysiać wokół domu? Znajomy ogrodnik podpowiada

Aby trawnik zawsze wspaniale się prezentował, trzeba go odpowiednio pielęgnować. Dbanie o stan murawy można sobie jednak znacznie ułatwić już na starcie. Znajomy ogrodnik podpowiada, jakie gatunki trawy najlepiej wysiewać na działce, by przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy móc cieszyć się widokiem pięknego, zielonego dywanu.

Gęsta zielona murawa jest najlepszą wizytówką całej działki. Nawet najpiękniejsze rośliny w ogrodzie nie prezentuje się dobrze, jeżeli zielony dywan wokół nich jest zaniedbany, widoczne są na nim puste placki i nieestetyczne żółte wykwity. 

Nie każdy z nas ma jednak czas na to, by poświęcać wiele godzin w tygodniu na pielęgnację trawnika. Znajomy ogrodnik zdradza więc kilka wskazówek na temat dbania o murawę i podpowiada jakie gatunki trawy najlepiej wysiać wokół domu. Jego zdaniem wybór odpowiednich nasion może naprawdę wiele ułatwić.

Znajomy ogrodnik podpowiada, jakie gatunki trawy warto wysiać wokół domu

Jeżeli marzysz o pięknym trawniku, powinieneś wysiać na działce mieszanki traw złożone z przynajmniej dwóch lub trzech różnych gatunków roślin. To pozwoli ci uniknąć łysych plam na murawie, bo różnorodny skład nasion wiąże się również z większą tolerancją na niekorzystne warunki atmosferyczne. 

  • Rajgras angielski (z łac. Lolium perenne)

Rajgras angielski to pospolity gatunek trawy, która jest łatwo dostępna w sklepach. Ogrodnicy często wybierają ją z uwagi na szybki wzrost i wysoki poziom odporności na zmiany pogodowe. Szybko regeneruje się po koszeniu i nie odkształca się łatwo pod wpływem deptania, dlatego często sadzi się ją na trawnikach użytkowych, w pobliżu szkół, w parkach i na boiskach sportowych.

  • Wiechlina łąkowa (z łac. Poa pratensis)

Wiechlina łąkowa polecana jest leniwym ogrodnikom, którzy nie mają czasu często kosić trawy i zależy im na naturalnym wyglądzie murawy. Nie rośnie szybko, ale tworzy gęsty, mocny dywan i dobrze znosi intensywne użytkowanie.

Sprawdzi się zarówno w ogrodzie, jak i na placu zabaw czy boisku szkolnym. Jest również odporna na niższe temperatury, dzięki czemu pięknie prezentuje się nawet w okresie jesienno-zimowym.

Może cię zainteresować: Po Wielkanocy masz dużo skorupek jajek? Absolutnie ich nie wyrzucaj, w ogrodzie są bezcenne                

  • Mietlica pospolita (z łac. Agrostis capillaris)

Mietlica pospolita również charakteryzuje się drobnym ulistnieniem i jest bardzo miękka. To delikatna roślina o wysokiej estetyce, która idealnie sprawdzi się w ogrodzie ozdobnym. Wymaga jednak częstej pielęgnacji, koszenia i nawożenia. Dzięki tym zabiegom zawsze wygląda idealnie. 

  • Kostrzewa czerwona (z łac. Festuca rubra)

Kolejny gatunek trawy polecany przez znajomego ogrodnika to kostrzewa czerwona, która dobrze znosi suszę i dobrze rozwija się nawet przy słabym nasłonecznieniu. Posiada cienkie liście, które układają się gładko i wspaniale komponują się z roślinami ozdobnymi. Z tego względu najczęściej jest polecana do wysadzania w pobliżu rabat, pod drzewami czy wzdłuż ogrodzeń. 

W tym terminie najlepiej wysiewać nasiona trawy

Jeśli chcesz, by wszyscy sąsiedzi zazdrościli ci pięknej murawy, musisz wysiać trawę w odpowiednim czasie. Optymalny czas siewu nasion trawy to wczesna wiosna - na początku kwietnia albo wczesna jesień we wrześniu (ze względu na wilgoć). Znajomy ogrodnik poleca jednak pierwszy termin, ponieważ nasiona lepiej kiełkują w ciepłej glebie, ale niezbyt gorącej glebie. 

Zanim zabierzesz się za pracę, odpowiednio przygotuj teren. Oczyść glebę z kamieni, chwastów, gałęzi i innych elementów, które mogłyby zaszkodzić rozwojowi trawy. Ziemię przekop, wyrównaj i rozsiewaj nasiona równomiernie. Dzięki temu zapewnisz sobie równy wzrost roślin.

Czytaj również: Ogórki urosną duże jak nigdy. Wystarczy, że wykorzystasz metodę mojego dziadka

Dbaj o trawnik w ten sposób, a będziesz mieć mieć piękną murawę

Wysianie trawy to dopiero początek. O murawę trzeba dbać. Regularnie podlewaj więc swój zielony dywan za pomocą zraszacza tak, by był  pozostał stale wilgotny, aż do kiełkowania. 

Kiedy trawnik osiągnie około 9-10 cm wysokości, możesz go po raz pierwszy skosić. Jeśli nie chcesz uszkodzić młodych roślin, ustaw ostrze na wyższym poziomie niż standardowy. Dzięki temu zabieg będzie delikatniejszy. Na dalszym etapie pamiętaj także o nawożeniu, regularnym napowietrzaniu gleby, pozbywaniu się chwastów i szkodników, które rujnują wygląd trawnika. 

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sadzenie | działka | uprawa roślin