Reklama
Reklama

Po Wielkanocy masz dużo skorupek jajek? Absolutnie ich nie wyrzucaj, w ogrodzie są bezcenne

Nie wyrzucaj skorupek jajek, które zostały ci po Wielkanocy. Zamiast je marnować, wynieś kuchenne resztki do ogrodu i wykorzystaj na grządkach, a sporo zaoszczędzisz. Bez wydawania grosza na produkty do uprawy roślin, doczekasz się obfitych plonów. Twoje rośliny wyrosną jak na drożdżach i na zawsze zapomnisz o szkodnikach atakujących uprawy.

Skorupki jajek, które zostały ci w domu po Wielkanocy, możesz ponownie wykorzystać w ogrodzie. To całkowicie darmowy, a w dodatku ekologiczny sposób na wzmocnienie roślin i zwalczenie uciążliwych szkodników bez stosowania pestycydów. 

Dzięki skorupkom po jajkach raz na zawsze pozbędziesz się problemu ze ślimakami, a na tym wcale nie koniec, bo ten niepozorny odpad ma wiele cennych zastosowań. Nie zastanawiaj się długo, tylko w pełni wykorzystaj ich potencjał.

Może cię zainteresować: Masz nadmiar ugotowanych jajek po świętach? Nie wyrzucaj, tylko wykorzystaj w ten smaczny sposób

Nie wyrzucaj skorupek jajek. Zrobisz z nich cenny nawóz do roślin

Zamiast wyrzucać skorupki jajek, przygotuj z nich domowy nawóz do roślin. Zawierają one bowiem wapń, który pozytywnie wpływa na kondycję roślin i tym samym wspomaga ich wzrost. Zawierają również potas, fosfor, magnez i żelazu. 

Pokrusz je więc i zalej je gorącą wodą, a później odstaw na tydzień, co 2-3 dni mieszając preparat. Po upływie 7-8 dni do woli wykorzystuj przygotowany płyn w ogrodzie do podlewania kwiatów, krzewów i warzyw takich jak: pomidor, sałata czy papryka. Przed użyciem nie zapomnij jednak wstrząsnąć odżywką.

Skorupki jajek możesz również po prostu rozsypać wokół roślin. Lekko wymieszaj je z górną warstwą ziemi. W ten sposób także dostarczysz swoim roślinom cennych składników odżywczych. Będą miały silne korzenie i zdrowe liście.

Rozsyp na grządkach skorupki jaj, a ślimaki nie zbliżą się do warzyw

Skorupki jajek są również jednym z najlepszych ekologicznych odstraszaczy szkodników. Zamiast stosować szkodliwe pestycydy, rozsyp je więc w ogrodzie na grządkach, w pobliżu warzyw i kwiatów, które często padają ofiarą ataków ślimaków. 

Stworzysz naturalną zaporę, która uniemożliwi im przejście. Stworzenia te nie lubią poruszać się po podłożu z tak ostrymi elementami, dlatego ślimaki nawet nie zbliżą się do twoich plonów. 

Nie tylko skorupki. W ogrodzie możesz również wykorzystać wytłoczki z jajek

W ogrodzie przydadzą ci się nie tylko skorupki, ale również wydmuszki po jajkach. Wykorzystasz je jako tanią alternatywę dla doniczek służących do wysiewów. Wypełnij je ziemią i wykorzystaj wedle uznania np. do zrobienia rozsad warzyw lub kwiatów. 

Czytaj również: Mączniak przestanie atakować rośliny w ogrodzie. Wystarczy oprysk za 0 złotych z popularnego chwastu

Zobacz też:

Zasadź na parapecie to zioło. Zastąpisz nim niezdrową przyprawę do rosołu

Hortensja omarzła? Ogrodnik zdradza, jak ją uratować

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

INTERIA.PL