Reklama
Reklama

Ten zabieg musisz wykonać we wrześniu. Trawnika pozazdrości ci całe osiedle

Zadbany trawnik jest wizytówką każdego właściciela ogrodu. Niestety większość Polaków w jego pielęgnacji ogranicza się do koszenia i sporadycznego nawożenia murawy. Jeżeli zielony dywan na twojej posesji nie jest tak gęsty, jakbyś chciał, powinieneś wykonać ten zabieg w ogrodzie jeszcze we wrześniu, aby na wiosnę wszyscy sąsiedzi pozazdrościli ci pięknego trawnika.

Wielu Polaków marzy o pięknym, zielonym dywanie w ogrodzie. Mało kto ma jednak świadomość, kiedy najlepiej siać trawnik tak, by murawa w kolejnym sezonie była gęsta i zachwycała intensywnym kolorem. 

Najlepszy możliwy termin zbliża się wielkimi krokami. Pamiętaj o tym i wykonaj zabieg krok po kroku, stosując się do poniższych zasad wysiewu trawnika, a całe osiedle poczerwienieje z zazdrości na widok twojego trawnika. 

Kiedy najlepiej siać trawnik? Nie przegap wymarzonego terminu

Ten zabieg zawsze wykonuj wczesną jesienią, w pogodny dzień. Ogrodnicy uważają, że najlepszym terminem na wysiew trawnika jest wrzesień, gdy po upalnym lecie ziemia jest jeszcze dobrze nagrzana. W przeciwnym razie nasionom trudniej będzie wykiełkować z ziemi. 

Siania trawnika nie powinieneś odkładać do października czy listopada, ponieważ wtedy pogoda bywa kapryśna. Jeżeli zielony dywan nie zdąży wyrosnąć przed przymrozami czy intensywnymi opadami deszczu, niesprzyjająca aura może całkowicie zrujnować twoją pracę.

Jak przygotować glebę, zanim zasiejesz trawę? To absolutna podstawa

Zanim przystąpisz do wysiewu trawy, powinieneś odpowiednio przygotować glebę. W tym celu najpierw przekop ziemię na głębokość około 20 cm. Pozbądź się niepotrzebnych chwastów i gałęzi - ręcznie lub za pomocą glebogryzarki. 

Powstałe grudki ziemi, dokładnie rozkrusz grabiami, a następnie wyrównaj powierzchnię ziemi tak, by zasiana trawa mogła rosnąć równo i gęsto. Jeżeli podłoże w twoim ogrodzie jest gliniaste, rozsyp na nim 1-2 cm warstwę piasku i ponownie zagrab ziemię. Później raz jeszcze przekop ziemię - tym razem "na krzyż" wraz ze świeżym podłożem do trawników i wyrównaj powierzchnię walcem ogrodowym.

Kilka zasad, jak siać trawnik. Sąsiedzi pozazdroszczą ci pięknego trawnika

Zastanawiasz się, jak siać trawnik tak, by całe osiedle było pod wrażeniem urody twojego trawnika? Po pierwsze nigdy nie wykonuj tego zabiegu na całkowicie suchej glebie. Specjaliści zalecają, aby ziemia przed tym zabiegiem była lekko wilgotna, ale nie mokra. 

Trawnik siej zawsze metodą krzyżową, wyrzucając do gleby maksymalnie 1 kg nasion na 40 m2 wolnej przestrzeni. Gdy skończysz, dokładnie zagrab ziemię wzdłuż i w poprzek tak, by przykryć ziarna glebą. Na sam koniec ubij ziemię wałkiem do trawnika i przez kilka tygodni po zabiegu regularnie podlewaj murawę niewielkim strumieniem wody tak, by utrzymać optymalną wilgotność podłoża. 

Zobacz też:

Ulewa lub grad zniszczyły pomidory? Nie martw się, możesz je uratować

Zamiast wyrzucać, podlej petunie. Balkon obsypie się kwiatami

Twój trawnik wygląda marnie? W ten sposób możesz go zagęścić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sadzenie | uprawa roślin