Reklama
Reklama

Mieczyki się przewracają? Wystarczy jeden zabieg, by znów rosły prosto

Mieczyki są uwielbiane przez ogrodników. Te malutkie cebulki kwitnące latem wytwarzają niemal metrowe kłosy kwiatowe, które mają wiele cech wspólnych z orchideami. Mieczyki świetnie wyglądają w wazonie i ogrodzie. Niekiedy się przewracają, co negatywnie wpływa na ich prezencję. Jak tego uniknąć?

Gladiole są spotykane w kilku odmianach kolorystycznych. Mogą być białe, żółte, różowe, lawendowe, a także różowe, bordowe, fioletowe i zielone. Atutem rośliny jest łatwość w uprawie.

Prawdopodobnie największym wyzwaniem dla hodowców mieczyków jest uniknięcie zginania się rośliny. Na szczęście nie trzeba być doświadczonym ogrodnikiem, żeby temu zapobiec. Kluczowe jest miejsce i sposób sadzenia mieczyków.

Mieczyki się przewracają - jak temu zapobiec?

Cebulki rośliny należy umieścić w gruncie na przełomie kwietnia i maja. Powinny być ustawione zwężeniem w górnym kierunku. Trzeba przy tym zachować odległość pomiędzy cebulkami – 30 cm dla wysokich i 20 cm dla niskich odmian. Warto wiedzieć, że rośliny sadzone w grupach mają niższą tendencję do przewracania.

Mieczyki należy posadzić w miejscu, które jest wystawione na działanie promieni słonecznych, a jednocześnie osłonięte od wiatru. Można też zdecydować się na zastosowanie podpórek, na przykład drewnianych palików lub bambusowych kratek.

Pielęgnacja mieczyków - na co zwrócić uwagę?

Nie powinno się też zapominać o innych podstawowych kwestiach w kontekście uprawy i pielęgnacji mieczyków. Roślinę należy posadzić na próchniczym podłożu, przepuszczalnym i bogatym w związki odżywcze z warstwą drenażu. 

Podłoże, na którym mieczyki będą się rozwijać, powinno mieć zapewnioną odpowiednią wilgotność. Można to zapewnić, podlewając mieczyk raz lub dwa razy w tygodniu. W trakcie nawadniania nie można oblać wodą liści, a jedynie ziemię na rabatce. 

Cięcie i zimowanie mieczyków - jak robić to poprawnie?

W trakcie pielęgnacji mieczyków należy zwrócić uwagę na to, aby na bieżąco usuwać przekwitłe kwiatostany. Liście można zostawić. Wpłynie to pozytywnie na fotosyntezę i rozwój oraz jakość kwitnienia bulw. Natomiast zimowanie można zacząć jesienią, zanim pojawią się przymrozki. 

Bulwy należy wykopać z gruntu, oddzielając potomne od matecznej i suszyć przez miesiąc. Następnie suche bulwy można umieścić w przewiewnej skrzyni i ustawić w chłodnym, zaciemnionym miejscu w temperaturze ok. 5-8°C.

Zobacz też:

Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | pielęgnacja roślin