Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły
Podlewanie i nawożenie roślin doniczkowych to rutynowe zabiegi pielęgnacyjne o których większość z nas pamięta. Jednak nie powinniśmy pomijać jeszcze jednego ważnego kroku, dzięki któremu kwiaty będą pięknie wyglądały i lepiej rosły. Jaki to zabieg?
Grube warstwy kurzu mogą sprawiać, że roślina zmarnieje i zachoruje. Dlatego też warto regularnie odkurzać kwiaty, aby mogły pięknie rosnąć. Jak to najlepiej zrobić?
Przede wszystkim pozbywanie się kurzu z kwiatów wspomaga ich wzrost. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ warstwy brudu ograniczają dostęp do światła słonecznego, kiedy liście są czyste, roślina ma większą aktywność fotosyntetyczną, czyli otrzymuje więcej „paliwa" do wzrostu.
Co więcej, warstwy kurzu mogą sprzyjać namnażaniu się licznych szkodników. Czyszczenie liści i kwiatów, pozwala zmniejszyć ryzyko pojawienia się m.in. mszyc. Jest to również ważne, ponieważ przez warstwy kurzu możemy nie dostrzec pierwszych oznak żerowania szkodników. Pamiętamy, że jak jest ich mało, to znaczniej łatwiej można się ich pozbyć i ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się na inne rośliny.
Sprawdź również: Podlewaj tym rośliny doniczkowe zimą. Ta odżywka im nie zaszkodzi
Bardzo dużo zależy od tego jak bardzo zakurzone jest mieszkanie, wypływ mają na to m.in. pory roku oraz jakości powietrza. Dlatego najlepiej odkurzać, jak zauważymy, że kurz zaczyna się zbierać. Bardzo gruba warstwa to taka, na której jesteśmy w stanie coś napisać palcem — do takiej sytuacji lepiej nie doprowadzać.
Zobacz także: W listopadzie nie zapomnij o tym zabiegu. Trawnik ci podziękuje
Najpopularniejsze odmiany, wyczyścimy za pomocą zwykłej ściereczki. Istotne jest jednak, aby była ona miękka i delikatnie zwilżona. Metoda ta sprawdzi się w przypadku większości roślin takich jak wężownica, różne odmiany storczyków, skrzydłokwiat, monstera, aloes i wielu innych.
Storczyki oraz kwiaty o bardzo wielu listkach możemy wyczyścić pod prysznicem lub zlewem — delikatne opłukanie ich będzie świetną opcją na nawilżenie i pozbycie się kurzu. Jednak powinniśmy bardzo uważać w przypadku mocno rozrośniętych lub delikatnych kwiatów. Często pomocne jest owinięcie ich folią. Możemy również użyć spryskiwacza z wodą.
Inaczej powinniśmy postępować w przypadku roślin, których liście są pokryte meszkiem np. fiołek afrykański. Dobrą metodą będzie wykorzystanie puszystego pędzelka, za pomocą którego można skutecznie strzepać kurz z tego rodzaju liści.
Zobacz też:
Gwiazda betlejemska nie musi być czerwona. Te odmiany kwitną na biało
Rozpuść w konewce i podlej zamiokulkasa. Nie zliczysz nowych liści
Kaktus bożonarodzeniowy nie kwitnie? To najczęstsza przyczyna