Reklama
Reklama

Liście wężownicy żółkną? Dzięki temu przywrócisz im zdrową zieleń  

Wężownica to jedna z najbardziej wytrzymałych roślin doniczkowych. Nie potrzebuje nadmiernej uwagi, dzięki czemu jest idealnym wyborem, jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z roślinami. Jednak czasami możemy zauważyć, że jej liście mocno żółkną. W większości przypadków jest to spowodowane kilkoma drobnymi błędami w pielęgnacji wężownicy. Jak zadbać o tę roślinę, aby pięknie wyglądała na parapecie?

Czasami liście wężownicy więdną i żółkną ze starość. Jeśli mamy tę roślinę od dłuższego czasu, to naturalne jest, że pojedyncze liście będą pożółkłe i odpadną (w ich miejsce wyrosną nowe). Jednak, jeśli wężownica jest młoda, to źle wyglądające liście, szczególnie jeśli jest ich więcej, są oznaką nieprawidłowości w pielęgnacji. Co zrobić, aby temu zapobiec? 

Nieregularne podlewanie wężownicy

Jeśli zapominamy o dostarczaniu wody roślinie w regularnych odstępach czasowych, to niejako możemy ją narażać na stres, który objawia się tym, że liście zaczynają żółknąć. Jak wygląda nieregularne podlewanie? Dzieje się to wtedy, gdy raz odpowiednio nawodnimy wężownicę, następnie doprowadzimy do jej mocnego wyschnięcia i znowu podlejemy. Takie praktyki mogą uszkadzać korzenie i powodować ich choroby, co ma bezpośrednie przełożenie na wygląd liści. Dlatego też chcąc, aby zarówno nasza wężownica, jak i inne rośliny wyglądały dobrze, powinniśmy pamiętać o regularnym podlewaniu.  

Przeczytaj również: Ta roślina to najlepszy oczyszczacz powietrza. Została wyróżniona przez NASA

Nadmierne podlewanie wężownicy

Często chcąc dobrze, dajemy naszym roślinom za dużo wody „na zaś". Jednak nie jest to dobra praktyka. Korzenie wężownicy pochłaniają wodę, a liście ją uwalniają. Jeśli tej wody jest za dużo, to roślina sobie nie radzi. Korzenie zaczynają się „dusić”, wtedy wężownica poświęca liście, aby przetrwać. Dlatego też lepiej jej nie przelewać, warto także pamiętać o otworach drenażowych w doniczce (powinna być ona wystarczająco duża). Nadmiar wody może się również utrzymywać przez zbyt niską temperaturę.  

Skąd wiedzieć, że roślina potrzebuje kolejnego podlania? Najlepiej, aby pozostawić wierzchnią warstwę ziemi do wyschnięcia, zanim po raz kolejny dostarczymy jej wody.  

Zgniłe korzenie wężownicy

Kolejnym powodem zżółkniętych liści są zgniłe korzenie. Jednak bez obaw, tę sytuację można naprawić. Przede wszystkim nie powinniśmy zakładać, że korzenie się zgniłe, dopóki nie wyciągniemy wężownicy z doniczki. Ostrożnie usuńmy glebę i przyjrzyjmy się korzeniom, jeśli są papkowate i śmierdzą, to znaczy, że zgniły. W tym przypadku trzeba usunąć zgniłe korzenie i pozostawić roślinę do wyschnięcia na jeden dzień. Kolejno musimy posadzić ją do świeżej gleby (tę, w której zaczęła gnić, powinniśmy wyrzucić).  

Nagłe zmiany temperatury dla wężownicy

Jeśli kupimy roślinę zimą i wyniesiemy ją ze sklepu, w którym miała optymalne warunki, możemy ją narazić na poważny szok temperaturowy. Jest to szczególnie niebezpiecznie, jeśli nie osłonimy wężownicy, a na zewnątrz jest np. 0 st. C. Taka różnica jest bardzo duża i może narazić roślinę, przez co jej liście zaczną zżółknięć. Oczywiście musimy uważać również latem, kiedy te temperatury są bardzo wysokie — nie powinniśmy zostawiać wężownicy w rozgrzanym aucie na dłuższy czas i iść, chociażby na kolejne zakupy. Uważajmy również na ogrzewanie podłogowe, wężownica dobrze znosi wyższą temperaturę, jednak może to powodować większy wzrost korzeni i konieczność szybszego przesadzenia rośliny do większej doniczki.  

Nasłonecznienie wężownicy  

Roślina ta naturalnie pochodzi z Afryki Zachodniej i rośnie w suchym, ciepłym klimacie. Dlatego też bez obaw możemy ustawić ją na oknach i dostarczać dużo światła. W praktyce bardzo rzadko to nasłonecznienie może być zbyt duże. Jednak powinniśmy pamiętać, że stałe, bezpośrednie światło słoneczne, może prowadzić do wystąpienia oparzeń liści i żółknięcia. Wtedy lepiej przemieścić roślinę w nieco mniej nasłonecznione miejsce.  

Dzięki przestrzeganiu tych elementów nasza wężownica powinna być zdrowia, piękna i nie mieć pożółkłych liści.  

Zobacz też:

Nietypowa odżywka do anturium. Działa lepiej, niż produkty z kwiaciarni

W listopadzie rozpieść maliny w ten sposób. Za rok wystrzelą licznymi owocami

Widzisz te muszki latające wokół doniczek? Zrób to, a więcej nie wrócą

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | podlewanie