Ta roślina to najlepszy oczyszczacz powietrza. Została wyróżniona przez NASA
Sansewieria to roślina o charakterystycznym wyglądzie i niewielkich wymaganiach. Z tego względu jest chętnie wybierana tak do mieszkań, jak i biur. Wytwarza mięsiste, przypominające szable liście, ale wykazuje również niezwykłą zdolność do oczyszczania powietrza i neutralizowania toksyn oraz do regulacji jego wilgotności. Znalazła się nawet na specjalnej liście przygotowanej przez NASA. Co warto wiedzieć o tej interesującej roślinie?
Sansewieria, znana też jako wężownica lub język teściowej, to ciesząca się ogromną popularnością roślina, zaliczana obecnie do rodzaju dracena. Jest wręcz polecana do uprawy domowej, ponieważ wykazuje zdolność do oczyszczania powietrza. NASA umieściła ją nawet na liście 18 najlepszych, naturalnych oczyszczaczy powietrza. Co warto o niej wiedzieć?
Sansewieria dzieli się na liczne gatunki i odmiany, lecz w uprawie domowej największą popularnością cieszy się Sansewieria gwinejska, walcowata, Cejlon oraz Sansewieria parva. Praktycznie wszystkie gatunki są raczej łatwe w uprawie i nie należą do roślin szczególnie wymagających. Z tego względu są chętnie wybierane nie tylko do domów, ale także do biur czy gabinetów.
Warto jednak pamiętać, że jest to roślina wprost idealna do sypialni. Wyróżnia się bowiem zdolnością do przetwarzania dwutlenku węgla w tlen nawet w nocy. Odpowiednia ilość tlenu jest zaś kluczowa dla zdrowego snu.
Sansewieria wykazuje także inną właściwość — do neutralizowania toksyn takich jak formaldehyd i benzen. Te substancje chemiczne mogą znajdować się w naszych mieszkaniach i powodować problemy z oddychaniem, bóle głowy, bezsenność czy osłabiać odporność. Dzięki ich eliminacji możemy lepiej spać i zdrowiej żyć.
Czytaj też: To najgorsza godzina na koszenie trawy. Omijaj ją, chyba że chcesz zniszczyć trawnik
NASA umieściła sansevierię na liście 18 najlepszych, naturalnych oczyszczaczy powietrza. Podobne właściwości wykazuje między innymi bluszcz pospolity, skrzydłokwiat, aloes zwyczajny czy zielistka Sternberga. Sansewieria jest jednak szczególnie łatwa w pielęgnacji i świetnie się prezentuje.
Preferuje przepuszczalne, niezbyt wilgotne podłoże. Sansewierie najlepiej rosną na jasnych stanowiskach, oświetlonych światłem rozproszonym. Poradzą sobie jednak także w półcieniu. Nie wymagają intensywnego nawożenia, jednak latem warto odżywiać rośliny raz na 2-3 tygodnie. Najważniejsze, by sansewierii nie przelewać. Latem podlewajmy ją raz na 1-2 tygodnie.
Wybierając dla tej niezwykłej rośliny miejsce w swoim domu, warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo dzieci i zwierząt. Choć tak pomocna, sansewieria ma w swoich liściach saponiny, które mogą być toksyczne, jeśli zostaną spożyte w dużych ilościach. Zatrucie powoduje zaś biegunki, nudności i wymioty. Warto więc umieścić roślinę w miejscu niedostępnym dla zwierząt i dzieci, aby uniknąć przypadkowego spożycia.
Zobacz też:
Grudnik utonie w kwiatach. Musisz jednak zrobić to do połowy grudnia
Kupiłeś gwiazdę betlejemską? Zrób to, a postoi nawet 2 razy dłużej
W grudniu nie zapomnij okryć tym berberysów. Przetrwają zimę bez szwanku