Reklama
Reklama

To najlepsza godzina na podlewanie roślin doniczkowych. Będą rosły, jak nigdy

Podlewanie jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych roślin doniczkowych. Bez wątpienia to, jaką wodą podlewamy i w jakich ilościach ma ogromny wpływ na ich kondycję. Jak się okazuje pora dnia, w której decydujemy się na podlewanie, również ma znaczenie. Kiedy powinno się podlewać rośliny doniczkowe? Sprawdzamy.

O jakiej porze dnia powinno się podlewać rośliny?

Rośliny doniczkowe najlepiej podlewać z samego rana, kiedy słońce dopiero wstaje. Jest to idealna pora dnia na podlewanie, ponieważ gleba ma czas na wchłonięcie całej wody, zanim ta zacznie parować z jej powierzchni na skutek działania promieni słonecznych. Ponadto, jeżeli oblejemy liście rośliny, woda wyparuje z ich powierzchni przed pojawieniem się silnego południowego słońca. Zapobiegniemy tym samym poparzeniom słonecznym rośliny. 

Dodatkowo podlewając rośliny doniczkowe rano, zapobiegaamy pojawieniu się pleśni i chorób grzybowych, które najlepiej rozwijają się w ciemnym, ciepłym oraz wilgotnym miejscu. Woda, która podczas porannego podlewania została w na liściach, pędach czy też w innych zakamarkach rośliny zdąży wyparować przed nocą.  

Kiedy podlewać roślinę, jeżeli nie możemy tego zrobić rano?

Jeżeli poranne podlewanie roślin doniczkowych nie wchodzi w grę, istnieją również opcje alternatywne. Jednak musimy się wtedy dostosować do paru ważnych zasad. Najważniejsze jest to, żeby nie przesadzić z ilością dostarczanej wody. Podlewajmy roślinę dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa gleby przeschnie. Upewnijmy się, że doniczka, w której utrzymujemy roślinę, ma odpływ na dnie. Dzięki temu roślina łatwo poradzi sobie z nadmiarem wody (pamiętajmy, aby usuwać wodę nagromadzoną w podstawce). 

Zobacz również: Monstera wypuści mnóstwo nowych liści. Wystarczy, że podlejesz ją tym

O ile to tylko możliwe, unikajmy podlewania roślin w pełnym słońcu, tj. w południe i godzinach wczesnopopołudniowych. Takie praktyki mogą się skończyć poparzeniami słonecznymi liści oraz zbyt intensywnym wyparowywaniem wody z gleby, która nie zdąży jej (wody) wchłonąć. 

Najczęstsze błędy popełniane przy podlewaniu

W podlewaniu roślin najważniejsza jest regularność, oczywiście odpowiednio dostosowana do gatunku, np. kaktusy i sukulenty podlewa się raz na trzy tygodnie, a pieniążki (Pilea peperomioides) co drugi dzień. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez właścicieli roślin jest ich nadmierne przesuszanie i późniejsze ratowanie ogromną ilością wody. Takie działania rzadko kiedy przyniosą skutek.

Aby próbować w takiej sytuacji uratować roślinę, wsadźmy doniczkę (z otworem na dnie) do większej miski z miękką, letnią wodą. Roślina przez parę godzin pobierze tyle wody, ile będzie potrzebować, a gleba skutecznie się nawodni. Do podlewania najlepiej używajmy deszczówki, przefiltrowanej lub odstanej wody z kranu (min. 1 doba). 

Często zdarza się, że osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z roślinami, nie rozróżniają pojęcia doniczka, a osłonka. Różnią się tym, że doniczka ma otwory na dnie, które odpowiadają za odprowadzanie nadmiaru wody z gleby. Pamiętajmy, że roślina może być sadzona najpierw do plastikowej doniczki (z otworami na dnie), a później włożona do ozdobnej osłonki. Natomiast nigdy nie powinniśmy sadzić rośliny bezpośrednio w osłonce. Poskutkuje to gniciem korzeni, ponieważ nadmiar wody z podlewania będzie zalegał w glebie.

Zobacz też:

Kasztanowiec w ogrodzie marnieje? W ten sposób możesz go uratować

To bardzo ważny termin dla piwonii. Jeśli go przegapisz, przestanie kwitnąć

Ten owad może zniszczyć cały ogród. Lasy Państwowe ostrzegają

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin