Reklama
Reklama

Kupujesz takie doniczki? Mogą przyczyniać się do gnicia roślin

Wybór doniczki opieramy zazwyczaj o jej wygląd. Ważne, żeby pasowała kolorystycznie do pomieszczenia, w którym znajduje się roślina. Niewiele osób zwraca uwagę, że istotny jest także materiał, z jakiego została wykonana donica. W sklepach znajdziemy gliniane, ceramiczne oraz plastikowe. Jeden z tych typów może się szczególnie przyczynić do gnicia roślin. Nigdy nie kupuj takich donic.

Wybierając doniczkę, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaka roślina będzie do niej wsadzona. W zależności od materiału, z jakiego wykonano pojemnik, wykorzystamy ją do różnego rodzaju zielonej ozdoby domu. W przeciwnym razie możemy doprowadzić m.in. do gnicia korzeni.

Nie kupuj takich doniczek. Mogą powodować gnicie rośliny

Wybierając donicę, miejmy na uwadze, jakie środowisko lubi roślina. Materiał ma tu bardzo duże znaczenie. Jeśli więc w swojej kolekcji posiadacie okazy lubiące przewiewność, dobry drenaż i klimat suchy, pod żadnym pozorem nie wybierajcie dla nich donic ceramicznych.

Doniczki ceramiczne zatrzymują wilgoć w glebie. Nie zapewniają też odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Z tego powodu wsadzenie do nich roślin, które nie lubią wysokiej wilgotności, skończy się gniciem korzeni.

Podobny problem wystąpi u doniczek plastikowych. Nie przepuszczają one powietrza i mogą zatrzymywać wodę. Przez to podlana ziemia i znajdująca się w niej bryła korzeniowa łatwiej zacznie ulegać degradacji oraz gniciu.

Do gnicia rośliny przyczyni się także kupowanie doniczek bez dziurek i podstawki. Niezależnie od materiału, w takich donicach po podlaniu woda nie będzie miała odpowiedniego ujścia. W efekcie roślina zostanie niemalże zanurzona na długi czas w cieczy. Poskutkuje to gniciem korzeni, a później całej rośliny.

Co zamiast doniczki ceramicznej czy plastikowej?

Ostatnim typem są doniczki gliniane, które będą świetnym zamiennikiem dla tych ceramicznych czy plastikowych. Są one wyjątkowo przewiewne, dzięki czemu korzenie będą mieć zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza.

Czytaj także: Korzenie zamiokulkasa gniją? Popularny kosmetyk może go uratować

Wsadzając roślinę do glinianej doniczki, nie musimy się obawiać o gnicie, gdyż bez problemu odparuje z nich woda. Sprawdzą się więc do roślin, które nie lubią dużej wilgoci oraz ciepła.

Dużą wadą donic glinianych jest natomiast ich kruchość. W przypadku przenoszenia ich lub nagłej zmiany temperatur takie pojemniki będą o wiele łatwiej pękać, w porównaniu do swoich zamienników z innych materiałów.

Jak jeszcze uchronić roślinę przed gniciem?

Dla dodatkowej ochrony przed gniciem rośliny warto pomyśleć o warstwie drenażowej w doniczce. Dzięki temu ułatwimy przepływ wody, zapobiegając jej zastojom. Wówczas korzenie nie będą miały szansy na długie moczenie i gnicie. Dodatkowo warstwa drenażu może wesprzeć wzrost rośliny.

Drenaż w roślinie przeciw gniciu wykonamy z drobnych kamyków, keramzytu lub perlitu. Sprawdzą się także kawałki potłuczonych glinianych naczyń lub gruby piasek.

Zobacz też:

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe