Sadzonki aloesu możesz mieć za darmo. To dużo prostsze niż myślisz
Aloes to niezwykle popularna roślina, która znajduje szerokie zastosowanie w pielęgnacji. Z pewnością warto mieć ją w swoim domu, zarówno ze względu na kojące właściwości żelu, jak i piękny wygląd. Jednak jak rozmnażać tego typu roślinkę, aby mieć pod dostatkiem sadzonek? Wbrew pozorom nie jest to trudne. W naszym artykule przyjrzymy się jak skutecznie rozsadzać aloes.
Aloes należy do grupy sukulentów, które są stosunkowo łatwe w uprawie. Roślina ta, jeśli jest odpowiednio nawadniana i nienarażona na mocne działanie niekorzystnych warunków np. wysokiej temperatury od grzejników, to nie wymaga nadmiernej uwagi.
Jest on chętnie wybierany, przede wszystkim ze względu na właściwości pielęgnacyjne żelu. Aloes ma różne gatunki, chociaż najczęściej w naszych domach możemy spotkać aloes drzewiasty. Roślina ta w naturalnych warunkach rośnie na obszarach pustynnych, dlatego też lubi dużo światła słonecznego. Ponadto nie wymaga częstego podlewania — wystarczy mniej więcej raz na dwa tygodnie. Aloes również stosunkowo szybko rośnie, małe sadzonki niemalże w mgnieniu oka przekształcą się z rozłożyste „drzewka".
Przeczytaj też: Skrzydłokwiat źle znosi sezon grzewczy? Wrzuć to do doniczki
Roślina ta jest łatwa w rozmnażaniu. Jeśli ma ona odpowiednie warunki do wzrostu, to z czasem zauważymy młode odrosty. W takim przypadku mamy już nasze sadzonki, wystarczy je jedynie przesadzić do nowej doniczki. Przy czym musimy pamiętać, że te małe rośliny są bardzo delikatne — szczególnie ich korzenie. Dlatego też powinniśmy rozsadzać aloes ostrożnie. Jeśli nasza roślina nie daje odrostów, to możemy obciąć jej wierzchołek i umieścić w wodzie, po kilku dniach powinien wypuścić korzenie, wtedy możemy wsadzić go do nowej doniczki.
Sadzonki powinny trafić do podłoża, które dobrze przepuszcza powietrze np. ziemi dedykowanej do kaktusów. Pamiętajmy również o wykonaniu w doniczkach otworów drenażowych. Aloes nie wymaga bardzo dużych doniczek — lepiej czuje się w mniejszych. Dlatego też wystarczy, że będziemy go przesadzać co kilka lat.
Decydując się na tę roślinę, będziemy mogli samodzielnie wykonać różne kosmetyki. Żel znajdujący się w liściach aloesu może posłużyć m.in. jako maseczka nawilżająca na twarz lub ciało bądź jako maska do włosów. Do tego najlepiej użyć dolnych liści, które są największe i mają w sobie najwięcej żelu. Należy je delikatnie oderwać i przeciąć po stronie, która łączyła go z całą rośliną. Następnie należy delikatnie usunąć górną warstwę i wydobyć żel za pomocą np. łyżeczki.
Zobacz też:
Gwiazda betlejemska nie musi być czerwona. Te odmiany kwitną na biało
Rozpuść w konewce i podlej zamiokulkasa. Nie zliczysz nowych liści
Kaktus bożonarodzeniowy nie kwitnie? To najczęstsza przyczyna