Reklama
Reklama

Chcesz zaoszczędzić na ogrzewaniu? Ten grzejnik może być rozwiązaniem dla ciebie 

Często wielu z nas zadaje sobie pytanie – jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Sposoby bywają różne, ale jedną z docenianych metod jest wykorzystanie grzejników na podczerwień. Tego typu urządzenie cieszą się coraz większą popularnością i mogą widocznie zmniejszyć rachunki. Czym są grzejniki na podczerwień? Ile można dzięki nim zaoszczędzić? Kiedy warto je zainstalować?

W okresie zimowym, kiedy rachunki za ogrzewanie są najwyższe, warto zastanowić się nad skutecznymi sposobami jak je obniżyć. Obecnie wiele nowoczesnych rozwiązań pozwala na zaoszczędzenie sporych kwot.

Czym jest grzejnik podczerwieni?

Tego rodzaju urządzenie wykorzystują promieniowanie podczerwone, dzięki któremu ciepło jest rozprowadzane po pomieszczeniu. Dużą zaletą tego typu grzejników, poza ich energooszczędnością, jest także minimalny design. Sprzęty te zazwyczaj są znacznie mniejsze niż standardowe grzejniki, co sprawia, że będą dobrym wyborem do niewielkich pokoi.  

Grzejnik na podczerwień ogrzewają przedmioty i osoby znajdujące się w danym pomieszczeniu — jest to przeciwieństwo standardowych systemów, które ogrzewają powietrze. Rozwiązanie to sprawia, że są one bardziej energooszczędne.  

Przeczytaj również: Ogrzewasz mieszkanie gazem? Tyle zapłacisz, jeśli twoje mieszkanie ma około 50m2 

Ile możemy zaoszczędzić dzięki grzejnikom na podczerwień?

Dużo zależy od metrażu pomieszczenia, mocy urządzenia i innych indywidualnych parametrów. Niemniej jednak przyjmuje się, że zużycie energii jest średnio 30 proc. mniejsze niż podczas użytkowania tradycyjnych grzejników. W przypadku większych domów bądź biur koszty montażu tego typu systemu mogą się zawrócić już nawet po jednym sezonie. Jednak w przypadku mieszkań czy małych domów, może to potrwać nieco dłużej. Grzejniki na podczerwień można wykorzystać zarówno w nowych, jak i starszych budowlach. Co więcej, nie muszą być one głównym źródłem ciepła, mogą również pomagać w dogrzaniu bardzo zimnych pomieszczeń. 

Jakie wyróżnimy rodzaje grzejników na podczerwień?

Do wyboru mamy kilka wariantów, które można dopasować do potrzeb przestrzeni. Do najchętniej i najczęściej montowanych należą:  

  1. Promienniki podczerwieni — montuje się je na suficie lub ścianie. Tego typu urządzenia mogą mieć różne kształty i rozmiary. Najpopularniejsze wykonane są ze szkła, ceramiki oraz metalu.  
  2. Panele podczerwieni — są one płaskimi, cienkimi urządzeniami, które również można zamontować na ścianach lub sufitach. Czasami mogą przybrać formę dekoracyjną np. luster.  
  3. Folie grzewcze — tego typu urządzenia to elastyczne maty, które głównie znajdują zastosowanie podczas ogrzewania podłóg.

Decydując się na montaż tego typu grzejników, możemy zaoszczędzić nawet 30 proc. na rachunkach za ogrzewanie.

Zobacz też:

​Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku najlepszy w Europie. Będą paragony grozy?

Możesz dostać aż 29 tys. złotych z ZUS-u. Jakie są warunki?

Tu możesz dostać świąteczne drzewko za darmo. Sprawdź, jakie są warunki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: oszczędzanie | opłaty