Reklama
Reklama

Pąki storczyków usychają, nim zakwitną? Popełniasz ten popularny błąd

Storczyki to piękne kwiaty, jednak ich pielęgnacja może być kłopotliwa. Roślina ta bywa kapryśna i często niewielkie błędy sprawiają, że pąki usychają i opadają. Jednak bez obaw, tego typu doświadczenia mogą przytrafić się każdemu, a przyczyna może być bardzo łatwa do wyeliminowania. Co zrobić, aby wszystkie pąki storczyków pięknie rozkwitały? Przedstawiamy najpopularniejsze błędy, które popełniamy podczas pielęgnacji tego kwiatu.

Błędy w pielęgnacji storczyka, często są widoczne na pąkach — to właśnie one najmocniej odczuwają drobne niedociągnięcia. Co ważne storczyki to kwiaty wieloletnie, dlatego też przy odpowiedniej pielęgnacji mogą cieszyć nasze oczy przez wiele lat. Jednak, aby tak się stało, muszą pięknie kwitnąć i rozwijać pąki.

Uschnięte pąki storczyka a zmiana temperatury

Jedną z najczęstszych przyczyn opadania pąków jest nagła zmiana temperatury. Większość roślin nie lubi zmian, a storczyki są wyjątkowo wrażliwe. Ważne jest, aby zachować podobne temperatury zarówno w dzień, jak i w nocy. Nie powinniśmy narażać tych kwiatów na przeciągi. Ciepło z grzejników, również może negatywnie wpłynąć na storczyki. W przypadku przenoszenia roślin z domu czy też sklepu do np. samochodu powinniśmy pamiętać, aby je zabezpieczyć.  

Zobacz również: Nie musisz wydawać pieniędzy na grudnika. Zrób to, a będziesz mieć sadzonki zupełnie za darmo

Uschnięte pąki storczyka a podlewanie  

Kolejnym częstym błędem jest niewłaściwe podlewanie — możemy dostarczać storczykowi za mało lub za dużo wody. Jak znaleźć złoty środek? Zazwyczaj potrzebują one podlewania co kilka maksymalnie kilkanaście dni. Jednak bardzo dużo zależy od warunków w danym pomieszczeniu. Lepiej na bieżąco sprawdzać kondycję rośliny — najlepszym wyznacznikiem są szare korzenie, jeśli mają one taki kolor, to powinniśmy dostarczyć mu wody (jeśli są zielone, to możemy jeszcze odczekać). Istotne jest, aby woda nie była zbyt zimna lub zbyt ciepła, najlepiej, aby miała ona temperaturę pokojową.  

Uschnięte pąki storczyka a brak światła

Rośliny te w większości lubią dostęp do światła słonecznego. Potrzebują odpowiedniego nasłonecznienia, aby móc właściwie rosnąć. Uschnięte pąki storczyka świadczą o niewłaściwym rozwoju. Jeśli kwiat jest w zacienionym miejscu i marnieje, to warto przestawić go w bardziej słoneczne m.in. zachodni bądź południowo-wschodni parapet.  

Jednak powinniśmy pamiętać, że dużo zależy od gatunku, niektóre storczyki wolą bardziej zacienione miejsca. Dlatego też warto obserwować kondycję kwiatu i w przypadku niepożądanych reakcji, wprowadzać zmiany.

Przeczytaj też: Wysiej te warzywa w listopadzie. Plony zbierzesz szybciej, niż inni

Uschnięte pąki storczyka a nawożenie

Kwiaty te są bardzo popularne w naszym kraju. Nie dziwi więc to, że w większości sklepów znajdziemy nawozy i odżywki do storczyków. Jednak to czasami prowadzi do tego, że dajemy za dużo nawozu roślinie.  

Dostarczenie zbyt dużej ilości składników odżywczych znajdujących się w nawozach może prowadzić do przesolenia, co skutkuje spalaniem korzeni oraz opadaniem i usychaniem nierozwiniętych pąków. Pamiętajmy, aby stosować odżywki zgodnie z zaleceniami producenta.  

Uschnięte pąki storczyka a powietrze

Jedną z częstszych przyczyn tego, że nasze rośliny źle wyglądają, jest powietrze. Wpływ na kwiaty ma kilka czynników jest to zarówno zbyt suche powietrze (o za małej wilgotności), jak i zanieczyszczone. W pierwszym przypadku możemy wspomagać się poprzez nawilżacze powietrza.  

Zanieczyszczenia również bardzo mocno wpływają na storczyki może to być np. dym papierosowy czy też opary z używanych środków chemicznych, chociażby do sprzątania domu. Źle na kwiaty może wpłynąć również środek wydzielany przez dojrzewające owoce (etylen).  

Sprawdź też: Ostatni moment na przycięcie tej rośliny. Wiosną pożałujesz, jeśli go przegapisz

Uschnięte pąki storczyka a szkodniki

Ostatnim częstym powodem, który powoduje opadanie pąków kwiatu, zanim się rozwiną, są szkodniki. Najczęściej będą to mszyce, szczególnie jeśli storczyki znajdują się na chętnie otwieranym oknie blisko ogrodu. Owady tego typu wysysają soki z rośliny, sprawiając, że nowe pąki nie mają szansy zakwitnąć i opadają. W takim przypadku niezbędne będzie wykonanie oprysku (ze środków chemicznych lub naturalnych), dzięki którym pozbędziemy się szkodników.  

Zobacz też:

To najlepsza odżywka do cytrusów. Będą rosły, jak w ciepłych krajach

W listopadzie nie zapomnij o tym zabiegu. Trawnik ci podziękuje

Ciepła, czy zimna zima? Ogrodnik tłumaczy, która z nich gorzej wpływa na rośliny

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | pielęgnacja roślin | rośliny doniczkowe | uprawa roślin