Nie musisz wydawać pieniędzy na grudnika. Zrób to, a będziesz mieć sadzonki zupełnie za darmo
Grudnik stanowi piękną ozdobę domu na święta Bożego Narodzenia, zachwycając pięknymi, kolorowymi kwiatami. Okazuje się, że można mieć kolekcję tych roślin i to zupełnie za darmo. Sprawdź, jak rozmnażać poinsecję. Potrzebujesz jedynie ziemi, wody i nożyczek.
Grudnik, znany również jako kaktus bożonarodzeniowy czy gwiazda betlejemska, to roślina kojarzona ze świętami Bożego Narodzenia, ponieważ kwitnie w tym czasie. Ma delikatne kwiaty w różnych kolorach, choć najczęściej wybiera się te o czerwonej barwie.
Poinsecję można łatwo rozmnożyć, pozyskując nowe sadzonki przez wyłamanie zdrowego fragmentu pędu. Będziemy wówczas kontrolować jej kształt i rozgałęzienia, a czasem nawet ożywimy słaby, tracący liście okaz.
Grudnik rozmnażamy ze zdrowych, intensywnie zielonych pędów. Muszą być złożone z co najmniej trzech fragmentów. Tego zabiegu nie przeprowadzamy ze starych, zdrewniałych i uszkodzonych łodyg.
Gdy już wybierzemy taki zdrowy fragment, to delikatnie wyłamujemy go z głównej rośliny. Możemy też posłużyć się zdezynfekowanymi nożyczkami. Pamiętajmy, aby miejsce cięcia było gładkie, co ułatwi dalszy rozwój sadzonki.
Po wybraniu odpowiedniego fragmentu warto pozostawić go na kilka godzin, aby rana na roślinie dobrze się zagoiła. W ten sposób unikniemy infekcji.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jesienne przycinanie tui - jak i kiedy je przeprowadzić?
Grudnik rozmnażamy po okresie kwitnienia. Najlepiej zrobić to zatem na początku roku. Jak przeprowadzić ten zabieg, gdy już pozyskaliśmy zdrowe pędy?
Najpopularniejszą metodą rozmnażania grudnika jest ukorzenianie pędu w szklance z wodą. Zanurzamy wtedy tylko jego dolną część. Małe korzonki zaczną pojawiać się już po 3 tygodniach. Przesadzamy je do doniczki z lekkim, przepuszczalnym podłożem, gdy osiągną długość wynoszącą 3 cm.
Inną metodą na rozmnażanie tej rośliny jest ukorzenianie łodygi od razu w glebie. Wybieramy ziemię przeznaczoną dla kaktusów albo mieszankę torfu z piaskiem. Takie podłoże musi być też przewiewne, co zmniejsza ryzyko gnicia.
Wystarczy zatem włożyć pędy do doniczki i delikatnie przykryć ich segmenty ziemią. Zaraz po posadzeniu musimy podlać roślinę tak, żeby gleba była wilgotna, lecz nie przemoczona.
Młode sadzonki grudnika stawiamy na jasnym stanowisku. Nie mogą jednak bezpośrednio padać na nie promienie słoneczne.
Kolejnym, ważnym zabiegiem dla młodych sadzonek jest podlewanie. Musimy nawadniać je regularnie, jednak nie robimy tego obficie. Warto wybierać doniczki z podstawką i wylewać z nich nadmiar wody.
Jeśli zadbamy o te dwie zasady, to po miesiącu grudniki będą gotowe do przesadzenia w większą doniczkę. Po przesadzeniu musimy trzymać się ich standardowej pielęgnacji.
Zobacz też:
Gwiazda betlejemska nie musi być czerwona. Te odmiany kwitną na biało
Rozpuść w konewce i podlej zamiokulkasa. Nie zliczysz nowych liści
Kaktus bożonarodzeniowy nie kwitnie? To najczęstsza przyczyna