Reklama
Reklama

Te kwiaty przypominają kolorowe słoneczniki. Odstraszają kleszcze i ślimaki

Pysznogłówka to mało popularna w Polsce roślina o kolorowych kwiatach, które urodą zapierają dech w piersiach. Na pierwszy rzut oka przypominają kolorowe słoneczniki. Odstraszają kleszcze i ślimaki, a w zamian przyciągają na działkę pożyteczne owady zapylające. Jeżeli zdecydujesz się ją posadzić, na pewno zrobisz wrażenie na sąsiadach.

Monarda, w Polsce lepiej znana jako pysznogłówka albo bergamotka jest mało popularną, wieloletnią rośliną o właściwościach odstraszających szkodniki. Na jej widok kleszcze i ślimaki uciekają w popłochu, a pożyteczne owady zapylające lgną do ogrodu.

Pysznogłówka pochodzi z Ameryki Północnej, lecz z powodzeniem możesz uprawiać ją na swojej działce, gdyż rewelacyjnie odnajduje się w środkowoeuropejskim, umiarkowanym klimacie. Jeśli tylko zapewnisz jej odpowiednie warunki, wszyscy sąsiedzi będą zachwyceni urodą twoich pięknych kolorowych kwiatów. 

Jak wygląda pysznogłówka, czyli bergamotka? Przypomina kolorowy słonecznik

Wygląd pysznogłówki zachwyca botaników z całego świata. Ta roślina niektórym na pierwszy rzut oka może kojarzyć się z kolorowym słonecznikiem lub płomieniem. Zwyczajowo osiąga od 60 do 120 cm wysokości. 

Ma jajowate, ciemnozielone liście, a jej pędy są sztywne i zwieńczają je barwne kwiatostany, najczęściej fioletowe - liliowe, szkarłatne, różowe i czerwone. Zdarzają się jednak także odmiany białych i żółtych monard. 

Wiele z nich jest w stanie przetrwać zimę, jednak niektóre gatunki takie jak pysznogłówka cytrynowa nie są mrozoodporne. W Polsce najczęściej uprawia się je więc jako ozdobne rośliny jednoroczne. Bergamotki kwitną długo - od czerwca do września, gdy w ogrodzie zaczyna się już ochładzać.

Może cię zainteresować: Nakarm tym róże, a mszyce już nigdy ich nie zaatakują

Jak uprawiać pysznogłówkę, by zachwycała urodą swych kwiatów?

Jak uprawiać pysznogłówkę, by zachwycała urodą swych kwiatów? Przede wszystkim musisz zapewnić jej żyzne i przepuszczalne podłoże, o dużej zawartości składników odżywczych. Powinno być stale wilgotne, ale nie mokre, bo wtedy roślina może zacząć gnić lub zapaść na jedną z chorób grzybowych bergamotek. 

W sezonie warto zasilać glebę biohumusem albo kompostem, który pozytywnie wpłynie na jej jakość. Ważny jest również wybór idealnego stanowiska dla pysznogłówki. Miejsce do uprawy tego gatunku powinno słoneczne lub lekko zacienione. 

Piękny zapach bergamotki zachwyca ludzi. Kleszcze i ślimaki go nienawidzą

Zapach bergamotki jest intensywny. Kleszcze i ślimaki go nienawidzą, lecz pożyteczne owady zapylające wręcz go uwielbiają. Podobnie jak większość ludzi. 

Z tego powodu też roślinę tą powszechnie wykorzystuje się w branży kosmetycznej. Jest ona używana do produkcji perfum. Aromat pysznogłówki zachwyca cytrusowymi nutami, które znajdują swoich entuzjastów na całym świecie.

Zobacz też:

Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? We wrześniu wzmocnij go tym

Jesienią jeżówka potrzebuje tych zabiegów. Dzięki nim zakwitnie podwójnie

Róże mogą zakwitnąć ponownie. Wystarczy, że zadbasz o to

INTERIA.PL