Reklama
Reklama

Nakarm tym róże, a mszyce już nigdy ich nie zaatakują

Im szybciej podejmiesz walkę z mszycami na różach, tym większa szansa, że je uratujesz. Jeżeli będziesz regularnie karmić swoje kwiaty tym domowym opryskiem, szkodniki nie będą chciały się do nich zbliżać. Nigdy więcej nie zniszczą twojej ciężkiej pracy, włożonej w opiekę nad roślinami w ogrodzie.

Róże to ozdobne kwiaty ogrodowe, które podnoszą walory estetyczne każdej działki. Niestety często padają ofiarą ataków mszyc, a szkody, jakie te małe szkodniki mogą im wyrządzić, są naprawdę duże. 

Latem mszyce masowo obsiadają pędy róż, osłabiając ich kondycję poprzez wysysanie z niej soków. Zwiększają ryzyko wystąpienia chorób grzybowych, przenoszą na rośliny wirus mozaiki (charakterystyczne jasne plamy na liściach), a to dopiero początek problemów z nimi związanymi.

Po tym rozpoznasz mszyce na różach. Są widoczne gołym okiem

Mszyce na różach widoczne będą gołym okiem na liściach i łodygach, a także pod blaszkami, gdzie również warto obserwować rośliny. Zaniepokoić powinna cię charakterystyczna dla tego szkodnika lepka spadź, która przyciąga również mrówki. 

Jeśli chodzi o to, jak wyglądają mszyce, to są małe 2-4 mm owady, o miękkich owalnych ciałach. Mogą mieć kolor zielony, żółty, czarny albo brązowy. Jeśli w porę ich nie zauważysz i nie zareagujesz, mogą doprowadzić do żółknięcia i deformacji liści oraz usychania pąków róż,

Może cię zainteresować: Ulewa lub grad zniszczyły pomidory? Nie martw się, możesz je uratować

Jak zwalczyć mszyce na różach? Oprysk z czosnku uratuje twoje rośliny

W sklepach ogrodniczych znajdziesz skuteczne spraye na szkodniki. Jeśli jednak nie chcesz stosować chemii, możesz wypróbować inny, w pełni naturalny domowy sposób, aby pozbyć się mszyc z ogrodu. 

Jeśli problem nie jest poważny, na pewno uda ci się to zrobić pomocą oprysku wywaru z czosnku. Obierz warzywo, wyjmij ząbki i przeciśnij 30 g przez praskę, a później zalej je 10 litrami wody. Gotuj go przez pół godziny i po wystygnięciu podlej róże. 

Czytaj również: Po kąpieli w tym soku storczyk wystrzeli liśćmi jak z procy. Wypuści też nowe kwiaty                

Do walki z mszycami na różach przyda ci się również cebula

Nie martw się, jeżeli akurat nie masz w domu czosnku, a zauważyłeś mszyce na różach. Domowy oprysk z cebuli również pomoże ci je zwalczyć.  Przygotujesz go praktycznie tak samo jak w pierwszym przypadku. Tyle że tym razem gotujący się wywar powinien zawierać około 75 g warzyw.

Zobacz też:

Rozsyp w ogrodzie i patrz, jak ślimaki się wynoszą. Dodatkowo wzmocnisz te kwiaty

Wichury połamały drzewa i krzewy? Zrób tę maść leczniczą i posmaruj konary

Storczyk nie chce kwitnąć? Podlej go taką wodą, a obsypie się nowymi kwiatami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | szkodniki w ogrodzie | opryskiwanie roślin