Reklama
Reklama

Jak dbać o róże latem? O tych zabiegach musisz pamiętać

Róże to jedne z najbardziej lubianych i cenionych kwiatów ogrodowych. Aby móc cieszyć się ich pięknem w pełni, wymagają odpowiedniej pielęgnacji, również latem. Podpowiadamy więc, jakie prace ogrodowe należy wykonać przy różach w okresie letnim, żeby zapewnić im optymalne warunki do wzrostu i kwitnienia.

Latem róże również wymagają uwagi. Wykonując odpowiednie zabiegi, w łatwy sposób można zapewnić im dobre warunki przez cały sezon, a one odwdzięczą się pięknymi i barwnymi kwiatami. O czym więc trzeba pamiętać latem, hodując róże? 

Jak pielęgnować róże? 

Latem dopisują ciepłe, a nawet i upalne dni. W związku z tym podstawą pielęgnacji róż w tym okresie jest regularne podlewanie. Oczywiście, ważne jest przez cały rok, ale w okresie suszy czy wzmożonego ciepła, warto zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę.  

Najlepiej tę czynność wykonywać w godzinach porannych lub wieczornych, aby ograniczyć odparowywanie wody. Co więcej, należy robić to w taki sposób, aby uniknąć moczenia kwiatów. Odpowiednia ilość wody dla róż jest kluczowa, by chronić je z jednej strony przed suszą, a z drugiej przed chorobami grzybowymi. 

No właśnie, róże bywają podatne na atak różnych szkodników, a także chorób. Warto więc w ich pielęgnację włączyć profilaktykę, aby uchronić je przed tym, co może im zaszkodzić. Wobec tego dobrze sięgnąć po preparaty, które mogą w tym pomóc. Niektóre z nich można wykonać samodzielnie w domu.  

Dodatkowo warto różom regularnie dostarczać odpowiednich składników, czyli dokarmiać je. Zaleca się stosować nawożenie do połowy sierpnia, regularnie co 2-3 tygodnie. Zazwyczaj dla większości róż najlepszymi nawozami są te o znaczącej ilości fosforu.

Zobacz również: Nie wysiewaj tej rośliny w ogrodzie. Na pierwszy rzut oka przypomina rumianek

Letnia pielęgnacja róż. O tych zabiegach lepiej pamiętaj  

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, o którym dla dobra róż warto pamiętać, jest odchwaszczanie. Dzięki temu eliminowana jest potencjalna konkurencja do pozyskiwania cennych składników z gleby. Ponadto zmniejsza to ryzyko zaatakowania przez poszczególne szkodniki.  

Oprócz odchwaszczania warto odrobinę czasu poświęcić na ściółkowanie róż, które najlepiej wykonać trocinami lub korą. W ten sposób ogranicza się wyparowywanie wody z gleby i zapewnia lepsze warunki dla wzrostu i kwitnienia róż.  

Podczas lata o dobrą kondycję róż zadba również ich przycinanie. Sposób cięcia będzie się różnić w zależności od grupy, do jakiej należy dana róża. Na przykład dla róż kwitnących raz w roku zaleca się wykonać cięcie prześwietlające

W przypadku róż z powtarzającym się kwitnieniem należy wykonywać regularne cięcie, którego celem jest usuwanie przekwitniętych kwiatostanów. Takie działanie pozwoli dłużej cieszyć się pięknie kwitnącymi różami.  

Zobacz też:

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony

Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | pielęgnacja roślin | przycinanie roślin