Reklama
Reklama

Nie wysiewaj tej rośliny w ogrodzie. Na pierwszy rzut oka przypomina rumianek

Lepiej nie wysiewaj tej rośliny w ogrodzie. Na pierwszy rzut oka przypomina rumianek, lecz diametralnie się od niego różni. Jest inwazyjna, a gdy zadomowi się już na twojej działce, trudno będzie ci się jej pozbyć. Sprawdź, jak rozpoznać ten gatunek i poznaj domowy sposób na to, jak się pozbyć przymiotna białego. W przeciwnym razie możesz zapomnieć o różnorodnych kwiatach na działce.

Przymiotno białe jest gatunkiem z rodziny astrowatych, który od lat wzbudza niemałe kontrowersje w środowisku ogrodniczym. A to dlatego, że jego największa zaleta, którą jest łatwość uprawy, jest jednocześnie największą wadą. Ta pochodząca z Ameryki Północnej roślina początkowo miała być przeznaczona wyłącznie do wysiewania w miejscach naturalnych luk przyrodniczych - w lasach i na preriach. 

Szybko rozprzestrzeniła się jednak również poza nimi. i dziś można ją spotkać niemalże na całym globie. Nie jest to jednak dobra wiadomość, ponieważ przymiotno białe jest gatunkiem inwazyjnym, zabierającym miejsce innym roślinom. Lepiej nie umieszczać go w ogrodzie, bo pozbycie się go będzie niezwykle trudne.

Może cię zainteresować: Ta roślina zachwyca wyglądem i właściwościami leczniczymi. Warto mieć ją w ogrodzie

Jak wygląda przymiotno białe? Wiele osób myli go z rumiankiem

Wiele osób myli przymiotno białe z rumiankiem. Łodyga tej rośliny jest prosta, obficie ulistniona, a jej wysokość dochodzi do 80-19 cm. Dolne liście są jajowate lub eliptyczne, a górne lancetowate. Mają charakterystyczny, jasnozielony kolor. Środek rośliny jest żółty podobnie jak u stokrotki. 

Przymiotno białe kwitnie od czerwca do października. Jego kwiaty są natomiast jasne, zebrane w koszyczki tworzące baldachokształtną wiechę. Są białe, ale nie całkowicie jednolite, ponieważ najczęściej przebija się przez nie pastelowo różowy lub fioletowy odcień. 

Czytaj również: Tę roślinę w PRL-u na parapecie miała każda babcia. Przyciąga miłość i pieniądze

Jak pozbyć się przymiotna białego? Najlepiej wykopać roślinę

Gdy zauważysz przymiotno białe na swojej działce, rozważ jego usunięcie. W przeciwnym razie szybko się rozprzestrzeni, a z miesiąca na miesiąc pozbycie się go będzie coraz trudniejsze. 

Najlepszą metodą na walkę z tym chwastem jest wyrwanie rośliny z korzeniami. Są one jednak niezwykle silne, dlatego w tym celu warto wspomóc się specjalnymi narzędziami, takimi jak widły czy łopatki.

Domowy sposób na walkę z chwastami. Przymiotno białe przestanie być problemem

Pamiętaj, że w górnej części przymiotna białego znajdują się nasiona, które podczas wietrznej pogody przenoszą się i niemal od razu kiełkują w ziemi. Najlepiej osłoń je więc od razu, bo nigdy nie zapanujesz nad swoją działką. 

Kiedy pozbędziesz się przymiotna białego, zapobiegawczo spryskaj rabaty preparatem na chwasty, aby nasiona, które zdążyły już się zasiać, nie wypuściły kolejnych roślin. Alternatywą dla chemicznych środków ze sklepów ogrodniczych jest domowy oprysk. Zrobisz go, mieszając wodę z octem w proporcjach: 1:2.

Zobacz też:

Rozsyp w ogrodzie i patrz, jak ślimaki się wynoszą. Dodatkowo wzmocnisz te kwiaty

Wichury połamały drzewa i krzewy? Zrób tę maść leczniczą i posmaruj konary

Storczyk nie chce kwitnąć? Podlej go taką wodą, a obsypie się nowymi kwiatami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | działka | uprawa roślin | chwasty