Reklama
Reklama

Ta roślina zachwyca wyglądem i właściwościami leczniczymi. Warto mieć ją w ogrodzie

Masz trochę wolnego miejsca w ogrodzie i myślisz o posadzeniu kolejnych kwiatów? Jeśli tak, to polecamy wybór jeżówki, którą chętnie sadzili nasi dziadkowie ze względu na piękny wygląd i właściwości lecznicze. Sprawdź najważniejsze informacje o uprawie tej rośliny, a być może zapragniesz mieć ją na swojej działce.

Jeżówka jest mrozoodporną byliną, która cechuje się charakterystycznymi kwiatostanami złożonymi z delikatnych płatków. Dorasta do wysokości od 60 cm do 120 cm. Zachwyca swoimi kwiatami w kolorze różowym, fioletowym, czerwonym oraz białym. Roślina zakwitnie w kolejnym roku po posadzeniu. 

Warto posadzić jeżówkę w ogrodzie, ponieważ jest wytrzymała i łatwa w uprawie. Z jej pielęgnacją poradzą sobie nawet początkujący ogrodnicy. Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacyjne tej rośliny oraz jej właściwości lecznicze, o których mało kto wie. 

Uprawa jeżówki - najważniejsze zasady pielęgnacyjne

Jeżówkę sadzimy od maja do września na żyznej, bogatej w próchnicę, przepuszczalnej glebie, o umiarkowanej wilgotności. Najlepiej, gdyby było to podłoże o odczynie pH od neutralnego do lekko zasadowego. Unikajmy natomiast lekkiej i piaszczystej ziemi. 

Roślina najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku. Zarówno na cień, jak i półcień może zareagować słabym rozwojem. 

Jeżówka preferuje średnio wilgotną glebę, dlatego musimy regularnie ją podlewać w trakcie upałów. Pamiętajmy, aby nie przesadzić z wodą, ponieważ prowadzi to do gnicia korzeni. 

Zadbajmy także o składniki odżywcze dla tego kwiatu, które należy dostarczać dwa razy w roku. Wiosną lub latem nawozimy jeżówkę wieloskładnikowym nawozem dla roślin kwitnących lub gnojówką z pokrzywy. Z kolei jesienią warto zasilić ją skórkami z banana

Koniecznym zabiegiem tej byliny jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Dzięki temu zostanie pobudzona do produkcji nowych pąków. Wiosną lub późną jesienią ścinamy całe pędy oraz liście.

O tym nie wiedziałeś. Właściwości lecznicze jeżówki

Jeżówkę warto mieć w swoim ogrodzie nie tylko ze względu na piękny wygląd i łatwą uprawę, ale też właściwości lecznicze. Ekstrakt z korzenia i jej części nadziemne wykorzystuje się w suplementach diety i preparatach ziołowych

Ta roślina poprawia odporność, zwalcza infekcje i łagodzi stany zapalne. Właśnie dlatego nasi dziadkowie stosowali ją do leczenia przeziębienia i grypy. 

Ponadto jeżówka zawiera witaminy A, C oraz E, a także żelazo, miedź, białka, garbniki i kwasy tłuszczowe. Może pomóc w łagodzeniu bólu i zbijaniu gorączki. 

Zobacz też:

Jak dbać o róże latem? O tych zabiegach musisz pamiętać

Nakarm tym śniadaniem pelargonie. Sąsiadom opadnie szczęka na widok bujnych kwiatów

Wytwarza aromatyczne kwiaty i jadalne owoce. Mało kto wie, wzmacnia zdrowie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin