Reklama
Reklama

Nie wyrzucaj. Zblenduj i podlewaj róże i pomidory, a szybko ci podziękują

Dbając o swoje rośliny, musimy pamiętać o regularnym nawożeniu ich. Oczywiście możemy stosować nawozy zakupione w sklepach ogrodniczych, jednak warto wziąć pod uwagę domowe preparaty, które możemy samodzielnie przygotować. Podpowiadamy, jak zrobić własny nawóz, wykorzystując do tego popularny owoc.

Szukając nawozu, który będzie nadawał się do stosowania do wielu różnych roślin, warto samodzielnie przygotować mieszankę, do której wykorzystamy element popularnego, egzotycznego owocu. Sprawdź, jak zrobić domowy nawóz, który pobudzi rośliny do wzrostu i ochroni je przed szkodliwymi warunkami.

Z czego zrobić uniwersalny nawóz do roślin?

Pielęgnując rośliny, nie możemy zapominać o ich regularnym nawożeniu. Warto więc wiedzieć, jak przygotować domowy nawóz, który będzie na tyle uniwersalny, że będziemy mogli go wykorzystać do wielu różnych gatunków.

Do zrobienia go, będziemy potrzebowali pozostałości po znanym, egzotycznym owocu. Dzięki zastosowaniu ich, nasze rośliny będą o wiele lepiej się rozwijały. Mowa o granacie, a w zasadzie o jego bezcennej skórce, która zawiera wiele ważnych wartości odżywczych, co sprawia, że może wspomóc naszą uprawę i pobudzić rośliny do wzrostu.

Czytaj również: W ten sposób usuniesz pień drzewa bez wykopywania. Potrzebujesz zaledwie kilka złotych

Jakie właściwości ma skórka granatu?

Granaty to lubiane przez wiele osób owoce egzotyczne, które charakteryzuje specyficzny, słodko-cierpki smak. Zazwyczaj kupujemy je jedynie w celu spożycia pysznego przysmaku. Jednak okazuje się, że skórka granatu, może być przydatna dla naszych roślin.

Stanowi ona bogate źródło składników odżywczych i dzięki niej możemy przygotować domowy nawóz z granatu. Obfituje ona w polifenole, magnez, wapń i potas. Zawiera także sód oraz fosfor, jak i inne ważne mikroelementy.

Bogaty skład skórki granatu pozwala wspierać rośliny na wiele sposobów. Przede wszystkim taki nawóz, pozwala rozbudować system korzeniowy, a także zwiększa odporność na ataki szkodników oraz na chorobotwórcze patogeny. Granat chroni także rośliny przed stresem, wywoływanym przez niekorzystne warunki. 

Jak przygotować domowy nawóz z granatu?

Przygotowanie nawozu z granatu nie jest trudne, a jak wspominaliśmy, warto go wykonać, ponieważ może sprawić, że nasze rośliny będą pięknie i bujnie rosły. W tym celu wystarczy jedynie pokroić na kawałki świeżą skórkę z jednego owocu i zalać ją dwoma szklankami wody.

Całość blendujemy, a następnie rozcieńczamy 1:5 z wodą. Tak przygotowanym domowym nawozem podlewamy nasze rośliny raz na 2-3 tygodnie. Mieszanka ta przyda się podczas uprawy warzyw, ziół i roślin doniczkowych. Może być stosowana do roślin, takich jak np.: pomidory, papryka, róże, szałwia, brokuły, kapusta, rozmaryn, bazylia, paprotka, aglaonema, kolendra, oregano, wężownica i figowiec.

Zobacz też:

Częstuję borówkę amerykańską moim śniadaniem. Dzięki temu owoce zbieram pełnymi garściami

Chcesz, by twoje tuje były gęste i błyszczące? Nie wyrzucaj tej rzeczy, tylko rozsyp wokół nich

O tej roślinie pisał nawet Szekspir. Sprawdź, jak ją uprawiać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nawożenie