Reklama
Reklama

Sadzenie pomidorów bokiem? Sprawdź, po co robią to najlepsi ogrodnicy

Po Zimnej Zośce wiele osób decyduje się na sadzenie swoich pomidorów do gruntu. Jednak mało kto wie, że można to zrobić w inny sposób, który sprawi, że nasza uprawa będzie udana i zapewni obfite plony. Mowa o technice nazywanej sadzeniem pomidorów bokiem, którą praktykuje coraz większa ilość ogrodników. Sprawdź, jakie korzyści daje ta metoda i jak ją stosować.

Pomidory są jednymi z najczęściej uprawianych roślin w ogródkach. Trwa właśnie okres, w którym wysadza się je do gruntu, więc warto znać alternatywną metodę dla tradycyjnej techniki, dzięki której nasze sadzonki będą się jeszcze lepiej rozwijały. Wyjaśniamy, na czym polega sadzenie pomidorów bokiem.

Jak i kiedy sadzić pomidory?

Z racji tego, że pomidory są niezwykle wrażliwe na przymrozki, rozsadę do gruntu powinno się wysadzać dopiero po 15 maja, kiedy to zazwyczaj pogoda na zewnątrz już się stabilizuje, a gleba jest dobrze ogrzana i nie występuje ryzyko wiosennych przymrozków. Oczywiście termin ten może ulegać zmianie, jeśli panują odmienne warunki atmosferyczne.

Wybierając miejsce pod uprawę pomidorów, powinniśmy zdecydować się na stanowisko nasłonecznione oraz osłonięte od wiatru, który mógłby uszkodzić delikatne łodygi sadzonek. Oprócz tego warto pamiętać, że rośliny do prawidłowego rozwoju będą potrzebowały luźnej, przepuszczalnej, bogatej w składniki odżywcze i dobrze napowietrzonej gleby.

Zanim jednak wsadzimy pomidory do gruntu, musimy wykonać hartowanie sadzonek, które zmniejsza ryzyko szoku termicznego. W tym celu na około tydzień przed planowaniem sadzeniem roślin wystawiamy rozsadę na zewnątrz na kilka godzin, a po paru dniach możemy pozostawić ją także na noc. Dzięki temu nasze sadzonki przystosują się do nowych dla nich warunków.

Czytaj również: Wygląda jak lawenda, ale jest o wiele bardziej wytrzymała. Niestraszna jej nawet susza

Sadzenie pomidorów bokiem - na czym polega?

Decydując się na sadzenie pomidorów, warto zastanowić się nad wypróbowaniem innej techniki. Okazuje się bowiem, że pomidory możemy posadzić bokiem. Jest to metoda polecana przez doświadczonych ogrodników, która sprawdza się w szczególności w przypadku okazałych sadzonek.

Wystarczy, że wykopiemy rów o głębokości około 15 cm, pamiętając, że długość wykopu powinna wynosić około dwóch trzecich wysokości rośliny. Następnie rozkładamy sadzonki pomidorów na boku w wykopie, ustawiając je pod niewielkim kątem tak, by górne gałęzie i liście leżały na wierzchu gleby.

Według praktykujących tę metodę ogrodników każda zakopana część łodygi stymuluje wzrost nowych korzeni w każdym miejscu, w którym sadzonka ma kontakt z podłożem. Dzieje się to ze względu na obecność korzeni przybyszowych, które w kontakcie z glebą przekształcają się w normalne korzenie pomidora.

Jakie korzyści daje sadzenie pomidorów bokiem?

Sadzenie pomidorów bokiem to metoda, która może znacznie przyczynić się do lepszej kondycji rośliny, a także sprawić, że będziemy mogli cieszyć się zdrowymi i obfitymi plonami.

Wynika to z tego, że większa masa korzeni sprawia, że roślina staje się bardziej odporna na choroby i warunki atmosferyczne. Co więcej, pozwala to także pomidorom pobierać więcej wody oraz składników odżywczych z gleby, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu i plonowania.

Praktyczną zaletą tej techniki jest także to, że sadzenie pomidorów bokiem nie wymaga wiele kopania, ponieważ możemy umieścić roślinę o wiele płycej niż zwykle. Jest to na pewno korzystne w momencie, gdy w naszym ogródku mamy do czynienia z trudną pod uprawę glebę. Wobec tego, jeśli na naszym terenie dominuje ziemia kamienista lub gliniasta, to warto zdecydować się na sadzenie pomidorów bokiem.


Zobacz też:

Ulewa lub grad zniszczyły pomidory? Nie martw się, możesz je uratować

Zamiast wyrzucać, podlej petunie. Balkon obsypie się kwiatami

Twój trawnik wygląda marnie? W ten sposób możesz go zagęścić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sadzenie | uprawa roślin