Wcale nie tuje. Te rośliny zasłonią cię przed wzrokiem sąsiadów, a do tego pięknie wyglądają
Szukasz roślin innych niż tuje, które zasłonią cię przed wzrokiem sąsiadów? Jeśli chcesz zachować prywatność, a dodatkowo pięknie ozdobić swoją pergolę, kratę czy ogrodzenie, to koniecznie postaw na pnącza i kwitnące winorośle. Sprawdzą się idealnie również jako rośliny okrywowe.
Zanim zdecydujemy się na pnącza lub kwitnące winorośle, warto poznać gatunki odpowiednie na płot. Niektóre z nich są zbyt silne lub za ciężkie do umieszczenia na samodzielnej kracie. Przedstawiamy trzy rośliny, którymi można odgrodzić się od wścibskich spojrzeń sąsiadów.
Pierwszą propozycją rośliny pnącej do zasłonienia posesji jest clematis, czyli powojnik, rosnący od wczesnego do późnego lata. Występuje w różnych kolorach i dorasta do 1-3 m. Oplata się na podporach, używając do tego swoich ogonków kwiatowych.
Powojnik jest prosty w uprawie. W zależności od gatunku i odmiany lubi stanowisko słoneczne lub półcieniste, natomiast jego podstawa powinna znajdować się w cieniu. Sadzimy go na żyznej, przepuszczalnej, próchniczej i umiarkowanie wilgotnej glebie, o odczynie obojętnym.
W upalne lata należy podlewać roślinę umiarkowanie, szczególnie w trakcie kwitnienia. Wczesną wiosną nawozimy ją nawozem organicznym, obornikiem lub kompostem. Niektóre odmiany wymagają mocnego lub średniego przycinania.
Dobrze znaną rośliną pnąca na ogrodzenie jest bluszcz. Ma zielone lub pstre liście, o różnych kształtach i brzegach. Pnie się po ogrodzeniu za pomocą korzeni przybyszowych.
Roślinę cechuje wytrzymałość, może rosnąć nawet w ciemniejszych porach roku np. jesienią, kiedy prawdopodobnie zakwitnie. Sadzimy ją na wilgotnej i żyznej glebie, w miejscach cienistych lub półcienistych. Wymaga przycinania późną wiosną i przed nadejściem zimy.
Wisteria macrostachya, będąca winoroślą, ma długie, opadające grona z ciemno lawendowymi kwiatami, które bledną do jaśniejszego koloru lawendy. Rośnie szybko i obficie, rozkrzewia się w jeden lub dwa sezony.
Sadzimy ją w słonecznym stanowisku, osłoniętym od wiatru. Ziemia musi być przepuszczalna, żyzna i wilgotna, o odczynie zbliżonym do obojętnego, pH powinno wynosić 6-7. Wiosną zasilamy roślinę azotem bogatym w potas, wymaga także przycinania.
Zobacz też:
Storczyk nie chce kwitnąć? Dodaj kilka kropel do wody, a obsypie się kwiatami
Weź z kuchni i owiń rośliny. Ochronisz je przed przymrozkami
Nie tylko kaktus bożonarodzeniowy. "Rybie ości" też pięknie kwitną