Reklama
Reklama

Nie wiesz, jaki odczyn ma ziemia w twoim ogrodzie? W ten sposób szybko to sprawdzisz

Sezon na prace ogrodowe rozpoczął się już w pełni, a wraz z nim sadzenie różnorodnych roślin. Dla wzrostu wielu z nich ogromne znaczenie ma odczyn gleby, wobec czego warto wiedzieć, jak można go zmierzyć. Na szczęście nie jest to tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Poznaj domowy sposób, dzięki któremu możesz określić pH ziemi w ogrodzie.  

Wśród wymagań roślin często wyróżnia się te związane z odczynem gleby. W wielu przypadkach ma to kluczowe znaczenie dla ich prawidłowego wzrostu, a także pobierania odpowiedniej ilości składników odżywczych. Wobec czego przed rozpoczęciem hodowli roślin warto wiedzieć, jakie pH ma twoja ziemia w ogrodzie. Może to niezwykle ułatwić uprawę wielu gatunków.  

Dlaczego warto zmierzyć pH ziemi w swoim ogrodzie? 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielkie znaczenie w ogrodnictwie ma odczyn gleby. To właśnie od niego zależy, jak wybrane rośliny będą się rozwijać oraz jak należy o nie dbać.  

Odczyn ziemi, zwany również pH ziemi, określa kwasowość lub zasadowość gleby w skali 14-punktowej. pH nieprzekraczające 7 punktów oznacza kwaśną glebę, zaś powyżej 7 wskazuje glebę zasadową. Wynik zbliżony do 7 punktów sugeruje natomiast glebę o odczynie obojętnym.  

Chcąc cieszyć się udaną hodowlą roślin i warzyw w swoim ogrodzie, warto wiedzieć z ziemią, o jakim odczynie ma się do czynienia. Poszczególne gatunki, aby mogły się rozwijać, potrzebują odpowiedniego odczynu gleby, w której zostały zasadzone.  

Wpływa to na ich rozwój, a także ilość i jakość składników odżywczych, które są w stanie pobrać. Planując więc uprawę oraz rozstaw roślin w swoim ogrodzie, warto uprzednio zbadać pH ziemi, aby zapewnić roślinom jak najlepsze warunku do wzrostu. Zbadanie i monitorowane pH ziemi może więc przynieść same korzyści dla twojego ogrodu. 

Przeczytaj także: Zmieszaj z płatkami owsianymi i podlewaj hortensję. Tylu kwiatów jeszcze nie miała

Chcesz określić odczyn ziemi w ogrodzie? Wypróbuj ten sposób

Badanie odczynu ziemi brzmi dość skomplikowanie, przez co dla wielu osób może się wydawać trudną i czasochłonną czynnością. Jednak nic bardziej mylnego, ponieważ można to zrobić za pomocą domowego sposobu.  

Oczywiście dostępne są na rynku tak zwane mierniki ogrodnicze, określane również pehametrem. Ich koszt zaczyna się zazwyczaj od kilkudziesięciu złotych. Jeśli jest się w posiadaniu, można również skorzystać z papierka lakmusowego. Warto jednak mieć na uwadze, że pH ziemi jest możliwe do określenia domowym sposobem.

Do tego potrzebne będą dwa słoiki, ocet, soda oczyszczona, woda destylowana, a także próbka ziemi, którą zamierzamy zbadać. W celu sprawdzenia odczynu umieść oczyszczoną ziemię w obu słoiczkach i dodaj do nich wodę destylowaną, tak aby powstało błoto. Następnie do jednego ze słoików dodaj ocet, a do drugiego wsyp sodę.  

Pozostaje obserwacja tego, co dzieje się w szklanych pojemnikach. Jeśli w słoiku z sodą pojawia się piana, oznacza to, że w twoim ogrodzie ziemia ma odczyn kwaśny. Jeśli natomiast w słoiku z octem pojawiają się bąbelki i delikatne syczenie, w twoim ogrodzie jest ziemia o odczynie zasadowym. Brak reakcji w obu słoikach wskazuje na glebę o odczynie obojętnym. Oczywiście z badania gleby w ten sposób, można otrzymać jedynie przybliżony wynik.

Zobacz też:

Nie wyrzucaj. Zblenduj i podlewaj róże i pomidory, a szybko ci podziękują

Posadź tę roślinę zamiast hortensji. Lwia paszcza w ogrodzie wzbudzi zazdrość sąsiadów

Widzisz mrówki na pąkach piwonii? Szybko sprawdź, co robić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | działka | sadzenie