Reklama
Reklama

Róże szybko opadły? Wlej to do wazonu, a w mig odżyją

Róże dość długo wytrzymują w wazonie. Świetnie się sprawdzają jako kwiaty cięte i są częstym prezentem ze względu na swój piękny wygląd. Tym bardziej że przypisujemy im wyjątkowe znaczenie. Co jednak zrobić, gdy róże w wazonie szybko opadły? Jest na to domowy sposób.

Co zrobić, żeby róże w wazonie nie opadły?  

To, jak długo róże wytrzymają w wazonie, zależy od ich kondycji wyjściowej. W kwiaciarni sięgaj po kwiaty mało rozwinięte, unikaj tych, których płatki już opadają. Jeśli nie możesz od razu wstawić ich do wody, przechowuj je w chłodnym miejscu z dala od słońca.  

Aby róże w wazonie nie opadły, po przyjściu do domu oberwij liście z tej części łodyg, które będą zanurzone w wodzie. Przytnij też końcówki łodyg na długość trzech centymetrów pod kątem 45 stopni. To da różom większą powierzchnię do pobierania wody. Obciętą powierzchnię warto też nakłuć, żeby nie tworzyły się na niej pęcherzyki powietrza, które odetną łodygi od wody.  

Wazon postaw z dala od słońca, grzejników i przeciągów, a wodę w nim zmieniaj codziennie. Są różne domowe sposoby na przedłużenie trwałości róż - jedni wrzucają do wazonu aspirynę, inni dolewają nieco octu lub kilka kropel wybielacza. Ma to sens o tyle, że wszystkie te substancje mają właściwości przeciwgrzybiczne.  

Wielki test sposobów na przedłużenie trwałości róż

Sposobów na przedłużanie trwałości róż jest bez liku. Użytkownik TikToka o pseudonimie the_gooch postanowił przetestować 10 najpopularniejszych z nich. Każdą z dziesięciu róż włożył od innego wazonu, do którego wrzucił inny dodatek. Jego filmik obejrzało już kilkanaście milionów osób.  

 

Spośród wszystkich przetestowanych przez tiktokera sposobów na przedłużenie trwałości róż, najlepiej sprawdziło się pięć. Kwiaty dłużej postoją w wazonie, jeśli do wody dodasz:  

  • odżywkę do kwiatów; 
  • baterię; 
  • popcorn; 
  • tabletkę do czyszczenia protez; 
  • monety.  

Przy użyciu tych metod bukiet róż będzie cieszył nasze oczy jeszcze dłużej.  

Czytaj też: Sadzonki pomidorów zmarniały? Podlej je tym, a będą silne i dorodne

Róże zaczęły opadać? Tak możesz im pomóc

Jeśli róże stojące w wazonie zaczęły opadać, musisz reagować szybko. Przede wszystkim oberwij uschnięte płatki i liście. Następnie znów podetnij końcówki łodyg o trzy centymetry pod kątem 45 stopni. Przygotuj w garnku gorącą wodę, a w wazonie ciepłą. Zanurz końcówki łodyg na kilka sekund we wrzątku, a potem wstaw kwiaty do ciepłej wody.  

Innym sposobem na reanimowanie sypiących się róż jest zrobienie im kąpieli w wannie. Woda powinna być bardzo zimna, a pomieszczenie ciemne i chłodne. Zanurz w niej róże na całą noc.  

Po takim zabiegu postaraj się postawić róże z dala od innych kwiatów i owoców. Wydzielają one etylen, który przyspiesza dojrzewanie, a w efekcie więdnięcie i szybkie opadanie róż.  

Zobacz też:

Nie wyrzucaj. Zblenduj i podlewaj róże i pomidory, a szybko ci podziękują

Posadź tę roślinę zamiast hortensji. Lwia paszcza w ogrodzie wzbudzi zazdrość sąsiadów

Widzisz mrówki na pąkach piwonii? Szybko sprawdź, co robić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | pielęgnacja roślin