Reklama
Reklama

Podlewasz ogród nawozem z pokrzywy? Uważaj, te rośliny go nie znoszą

W amatorskich praktykach ogrodniczych chętnie sięgamy po nawozy organiczne. Na wysokim miejscu w ich rankingu znajduje się nawóz z pokrzyw. Jest prosty do zrobienia i skuteczny w użyciu, jednak pod pewnymi warunkami. Są rośliny, które źle znoszą podlewanie gnojówką z pokrzyw. Używając jej w takich przypadkach, możemy im tylko zaszkodzić.

Właściwości nawozu z pokrzyw 

Nawóz z pokrzyw w uprawach naszych ogródków trudno przecenić. Jest łatwo dostępny, nieskomplikowany w przygotowaniu i daje nam pewność, że nasze warzywa nie będą zawierały chemii. Pokrzywy zawierają azot, potas, żelazo, magnez wapń, krzem i całą paletę witamin. Te składniki nie tylko wesprą wzrost naszych roślin, ale również uodpornią je na działanie chorób i szkodników, takich jak mszyce czy przędziorki.  

Nawóz z pokrzyw ma też jednak swoje ciemniejsze strony. Choć azot pomaga roślinom w pierwszej fazie sezonu wegetacyjnego, w czasie kwitnienia i owocowania może zaszkodzić naszym przyszłym plonów. Prowokuje on uprawy do produkcji masy zielonej, skupione na tym rośliny będą produkowały mniej kwiatów, a w konsekwencji owoców. Zawarty w nawozach i gnojówkach z pokrzyw wapń również nie wszystkim naszym uprawom służy. Trzeba więc te odżywki stosować bardzo ostrożnie.  

Dlaczego nawóz z pokrzyw nie wszystkim roślinom odpowiada?  

Nawóz z pokrzyw zawiera wiele azotu i dla co wrażliwszych roślin może być to dawka zabójcza. Uprawy takie mogą stać się bardziej podatne na działanie szkodników, ich liście stają się ciemnozielone i wiotczeją. Choć masy zielonej jest dużo, jest ona osłabiona i w efekcie zmniejszy się liczba kwiatostanów. Zbiory będą o wiele mniejsze niż przy zrównoważonym nawożeniu.  

Wszelkie gnojówki z pokrzyw zawierają też dużo wapnia, a to nie pozostaje bez wpływu na odczyn gleby. Wapń zwiększy jej zasadowość, co nie będzie odpowiadało roślinom kwasolubnych. W ich pielęgnacji lepiej sięgnąć po inne naturalne odżywki, takie jak fusy z kawy.  

Czytaj też: Lubisz rośliny z kolorowymi liśćmi? Koniecznie posadź w ogrodzie ten krzew

Jakie warzywa i rośliny ozdobne nie lubią gnojówki z pokrzyw?  

Wśród wielu naszych upraw jest kilka, którym gnojówka z pokrzyw albo nie jest potrzebna, albo wręcz im zaszkodzi. Należą do nich popularne warzywa, krzewy i kwiaty. Jakie warzywa nie lubią nawozu z pokrzyw?  

  • warzywa strączkowe (fasola, groch): są w stanie same wytworzyć potrzebny im azot?  
  • warzywa cebulowe (cebula, czosnek, por, szczypiorek): akumulują azotany, co wpływa na jakość plonów; 
  • warzywa korzeniowe (marchew, pietruszka, rzodkiewka, seler): w tym przypadku zależy nam nie na rozwoju części zielonych, ale korzenia. 

Pomidory, paprykę czy inne owocujące warzywa warto podlewać pokrzywą do momentu, kiedy zaczną pokazywać się na nich pąki kwiatów. Wtedy najlepiej przestawić się na nawóz z mniszka lekarskiego, który zawiera dużo więcej fosforu i potasu. To one odpowiadają za jakość naszych plonów. Wśród roślin ozdobnych również znajdziemy takie, którym ten naturalny nawóz nie służy. Jakie kwiaty i krzewy nie lubią odżywki z pokrzywy? Przede wszystkim kwasolubne:  

  • różaneczniki; 
  • wrzosy; 
  • azalie. 

Warto też wiedzieć, że niektórym ozdobnym kwiatom, na przykład różom, sama odżywka z pokrzyw nie wystarczy. W przypadku wymagających roślin trzeba urozmaicić nawożenie o kompost, obornik, nawóz z bananów czy biohumus.   

Zobacz też:

Te ogórki możesz uprawiać na parapecie. Dadzą plony nawet w zimie

Nie wyrzucaj chryzantem po Wszystkich Świętych. Możesz dać im drugie życie

Monstera może mieć dwukolorowe liście. Wystarczy, że zadbasz o nią w ten sposób

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | pielęgnacja roślin | nawożenie | podlewanie