Reklama
Reklama

Lubisz rośliny z kolorowymi liśćmi? Koniecznie posadź w ogrodzie ten krzew

Źródłem bajecznych kolorów w ogrodzie są nie tylko kwiaty. Rośliny o kolorowych liściach również nadają naszym działkom ciekawych barw. Co więcej, zdobią je nawet wtedy, kiedy kwiaty już przekwitną. Jeśli kochasz wielobarwny ogród, koniecznie zwróć uwagę na ten niezwykły krzew.

Pieris japoński “Flaming Silver" - roślina o kolorowych liściach 

Pieris japoński "Flaming Silver" będzie zdobił twój ogród całą paletą kolorów. Wiosną jego młode listki są czerwone i różowe, by latem nabrać barw zielonych z białymi i kremowymi obrzeżami. Jego dorosłe, dość drobne listki będą zielone przez całą zimę. Niezywkłe jest to, że wciąż rozwijające się nowe liście sprawią, że roślina będzie mieniła się równocześnie wieloma barwami. Ten krzew nie rośnie zbyt szybko, maksymalnie osiągnie wysokość pół metra.  

Pieris japoński ma zwarty pokrój, a wiosną kwitnie białymi, dzwonkowatymi kwiatami, które malowniczo zwisają w wiechowatych kwiatostanach. Jednak to różnokolorowe liście są największą ozdobą tej rośliny.  

Czytaj też: Ogrodnik radzi, kiedy sadzić truskawki. Ten termin zapewnia najlepsze zbiory

Kiedy i gdzie sadzić pieris japoński?  

Jeśli twój ogród ma charakter leśny i jest w nim sporo iglaków, pieris japoński świetnie się między nie wkomponuje. Ta roślina lubi kwaśną, próchniczą glebę i półcieniste stanowiska. Igły drzew zapewnią mu odpowiedni odczyn gleby, a cień nasadzeń uchroni kolorowy krzew przed południowym słońcem. Świetnie poradzi sobie też w środowisku roślin wrzosowatych.  

Pieris japoński "Flaming Silver" to roślina, którą można sadzić przez cały okres wegetacyjny. Najlepiej jednak przyjmie się posadzony wiosną. Wtedy roślina zdąży stworzyć na tyle trwały system korzeniowy, by przetrwać zimę.  

Pielęgnacja pierisa japońskiego: kolorowa roślina pochodzi z Azji 

Pieris Japoński pochodzi z Chin i Japonii. Klimat jest tam nieco łagodniejszy niż u nas, dlatego na zimę krzew należy zabezpieczać agrowłókniną lub stroiszem. Warto też ściółkować glebę wokół rośliny, bo ma bardzo płytkie korzenie, które szybko przemarzają. Posadzoną roślinę wystarcz regularnie i umiarkowanie podlewać, aby spokojnie mogła wypuszczać nowe pędy i liście.  

W pielęgnacji pierisa japońskiego bardzo ważne jest cięcie. Wykonujemy je zaraz po kwitnieniu, skracając pędy o 1/3 długości. Wtedy też należy oberwać przekwitłe kwiatostany. Wykonując cięcie, warto formować roślinę w kulę. To zapewni równomierny dopływ słońca do głębiej położonych części krzewu.   

Zobacz też:

Zapomnisz o pleśni w łazience. Wystarczy, że umieścisz w niej te rośliny

Koniecznie zrób to, gdy papryka kwitnie. Owoce będą duże i jędrne

Możesz uprawiać arbuzy w ogrodzie. Sprawdź, kiedy najlepiej je posiać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | krzewy | pielęgnacja roślin