Reklama
Reklama

Ogrodnik radzi, kiedy sadzić truskawki. Ten termin zapewnia najlepsze zbiory

Truskawki to jedne z najsłodszych i najsmaczniejszych owoców. Wczesnym latem królują na naszych stołach w formie przekąsek, deserów czy koktajli. Jeśli mamy swój ogródek, często zastanawiamy się, kiedy sadzić truskawki, aby wydały obfite plony. Znajomy ogrodnik podpowiedział nam, który termin jest najlepszy.

Duże, soczyste truskawki mieniące się czerwienią w promieniach słońca, to duma każdego ogrodnika. Musimy jednak pamiętać, że jeśli chcemy cieszyć się ich smakiem, nie możemy zasadzić ich zbyt wcześnie, ponieważ ostatnie przymrozki mogą zagrozić młodym sadzonkom.

Kiedy sadzić truskawki do gruntu?

W naszym klimacie optymalnym okresem na sadzenie truskawek do gruntu jest wczesna wiosna, czyli okres od maja do kwietnia. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że wielu ogrodników ostrzega, że w tym okresie często zdarzają się przymrozki. Dlatego doradzają, aby zasadzić je dopiero po 15 maja, ponieważ wtedy mija ryzyko przemarznięcia truskawek. Wówczas zbiorów możemy oczekiwać pod koniec lipca lub w sierpniu. Nie warto czekać z sadzeniem zbyt długo - w trakcie ciepłych letnich dni sadzonki nie zdołają się właściwie zakorzenić w glebie.

Zobacz również: Sadzisz truskawki? Włóż to do doniczek z sadzonkami, a będziesz mieć mnóstwo owoców

Jeśli zasadzimy truskawki końcem marca lub w kwietniu, musimy pamiętać o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć je przed mrozem. Można okryć je włókniną polipropylenową lub folią perforowaną. Natomiast w przypadku truskawek uprawianych w tunelu dobrą opcją będzie dodatkowe okrycie agrowłókniną.

Truskawki możemy zasadzić do gruntu także jesienią - od września do wystąpienia pierwszych przymrozków. Wówczas sadzonki mają więcej czasu, aby odpowiednio się zakorzenić. Musimy jednak dobrze je zabezpieczyć, aby przetrwały zimę i wydały owoce wczesnym latem. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście wybór truskawek, które są odporne na mróz.

Jak sadzić truskawki? Zrobisz to w kilku prostych krokach

W pierwszej kolejności należy oczyścić i "rozluźnić" glebę, np. przez wymieszanie jej z piaskiem. Warto dodać trochę kompostu z kuchennych odpadów (50-60kg/10m²) lub obornika (30-40kg/10m². Truskawki najlepiej rosną na glebach, których pH wynosi od 5,5 do 6,5, co oznacza, że odczyn powinien być lekko kwaśny.

Po przygotowaniu podłoża do sadzenia wykopujemy dołki o takiej głębokości, aby bez trudu zmieściły się tam korzenie truskawek. Powinno to być około 10-15 cm. Truskawki sadzimy zgodnie z zasadą 30/60, co oznacza, że należy zachować odstęp 30 cm pomiędzy sadzonkami i rozstawić je w rzędach co 60 cm.

Sadzonki umieszczamy w dołkach, pamiętając o tym, że korona rośliny musi się znajdować tuż przy powierzchni gleby. Po zasadzeniu ziemię lekko ubijamy. Możemy przysypać ją słomą, ale tylko wtedy, kiedy sadzimy truskawki po ryzyku pojawienia się przymrozków. W przeciwnym razie ograniczyłoby to możliwość nagrzewania się ziemi. Po zakończeniu procesu sadzenia, truskawki należy obficie podlać. Później gleba powinna być tylko lekko wilgotna, nie można jej przemoczyć.

Zobacz też:

Zapomnisz o pleśni w łazience. Wystarczy, że umieścisz w niej te rośliny

Koniecznie zrób to, gdy papryka kwitnie. Owoce będą duże i jędrne

Możesz uprawiać arbuzy w ogrodzie. Sprawdź, kiedy najlepiej je posiać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | działka | szklarnia