Reklama
Reklama

Już dziś podlej truskawki tym nawozem. Będą miały więcej owoców niż myślisz

Chcąc cieszyć się obfitymi i smacznymi plonami z naszych truskawek, musimy odpowiednio o nie zadbać i to już wiosną. Wobec tego nie ma na co czekać i należy przeprowadzić szereg zabiegów, dzięki którym rośliny będą mogły zdrowo się rozwijać. Kluczowe jest tu nawożenie krzaczków. Podpowiadamy, jak przygotować własny, domowy i niezwykle skuteczny nawóz do truskawek.

Jeżeli odpowiednio zadbamy o nasze krzaczki i zasilimy je dobrym nawozem, to wkrótce będziemy mogli cieszyć się smacznymi i soczystymi truskawkami. Jednak, aby tak się stało, warto przygotować domowy nawóz, dzięki któremu rośliny będą zdrowo się rozwijały i wydadzą obfite plony. Sprawdź, czym zasilać swoje truskawki.

Jak zadbać o truskawki wiosną? O tym musisz pamiętać

Odpowiednia pielęgnacja truskawek wiosną ma ogromne znaczenie dla ich prawidłowego wzrostu w nowym sezonie wegetacyjnym. Właśnie dlatego w tym okresie wykonuje się szereg zabiegów przy roślinach, takich jak m.in. usuwanie zimowej osłony, odchwaszczanie czy nawożenie.

Jednak swoje działania najlepiej rozpocząć od oczyszczania grządki z truskawkami. Wraz z nadejściem wiosny powinniśmy pozbyć się z niej wszelkich zeschniętych liści, a także innych suchych fragmentów roślin. Możemy do tego użyć grabi lub wideł amerykańskich. Na mniejszych powierzchniach możemy wykorzystać sekator lub nożyce ogrodowe. Usuwanie suchych części jest bardzo ważne, ponieważ pomaga ono zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób grzybowych oraz szkodników.

Oprócz tego wiosną warto spulchnić i rozluźnić ziemię wokół krzaczków. Sprawi to, że nasze truskawki będą mogły się lepiej rozwijać i wydawać obfitsze plony. Nie zapominajmy także o nawożeniu roślin, ponieważ dzięki nim nie tylko zbierzemy pełne kosze owoców, ale i krzaczki będą mogły wydawać plony dłużej niż trzy lata. W sklepach znajdziemy wiele różnych nawozów lub możemy wykonać je sami, co będzie nie tylko tańsze, ale i bardziej ekologiczne.

Czytaj również: Posadź je obok hortensji. Ogrodu pozazdroszczą ci wszyscy sąsiedzi

Czym zasilać truskawki? Ten nawóz jest niezastąpiony

Zanim zabierzemy się za nawożenie truskawek, musimy wiedzieć o tym, że zasilanie ich zawsze powinno odbywać się w sposób umiarkowany. Nie możemy używać nadmiernej ilości produktu, zwłaszcza gdy decydujemy się na sztuczne nawozy. Mogłoby to spowodować co prawda bujniejszy wzrost roślin, ale gorszy i mniej słodki smak owoców. Oprócz tego zwiększa to ryzyko porażenia truskawek przez szarą pleśń.

Nasze krzaczki musimy jednak zasilać regularnie. Możemy używać do tego sklepowych produktów, obornika czy kompostu. Jednak świetnym sposobem jest przygotowanie własnego nawozu z mleka, dzięki któremu doczekamy się obfitych i smacznych plonów. Zapewnia on truskawkom wapń, potas oraz fosfor.

Chcąc go przygotować, wystarczy wymieszać szklankę zsiadłego mleka, ze szklanką wody oraz jedną łyżką biohumusu. Całość odstawiamy na 2 tygodnie i po tym czasie możemy zasilić mieszanką nasze truskawki.

Następne nawożenie wykonujemy dopiero po zbiorach owoców i skoszeniu liści truskawek, np. w lipcu. Możemy do tego użyć tych samych nawozów co wiosną.

Zobacz też:

Nie wyrzucaj. Zblenduj i podlewaj róże i pomidory, a szybko ci podziękują

Posadź tę roślinę zamiast hortensji. Lwia paszcza w ogrodzie wzbudzi zazdrość sąsiadów

Widzisz mrówki na pąkach piwonii? Szybko sprawdź, co robić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nawożenie | uprawa roślin | podlewanie