Reklama
Reklama

Szkodniki zadomowiły się w ogrodzie? Wyjmij to z kuchennej szafki, a uciekną w popłochu

Szkodniki spędzają sen z powiek wielu ogrodnikom. Szybko się rozmnażają, żerują na naszych uprawach i potrafią obrócić wniwecz wszystkie nasze wysiłki. Chcąc cieszyć się zdrowymi plonami, unikamy zwalczania ich za pomocą chemii. Aby wypędzić szkodniki z ogrodu, wystarczy sięgnąć po popularną przyprawę, którą z pewnością masz w kuchni. Jak odstraszyć szkodniki za pomocą cynamonu? Oprócz niego potrzebujesz jeszcze tylko wody.

Bez cynamonu nie ma pierników, rozgrzewających napojów i azjatyckich potraw. Jabłka czy ryż z dodatkiem tej przyprawy nabierają nowego wymiaru, podobnie jak posypana nim kawa. Okazuje się, że cynamon możemy z powodzeniem wykorzystać w ogrodzie. Nie tylko odżywi rośliny, ale pomoże stanie się nieocenionym sojusznikiem w walce ze szkodnikami.  

Cynamon w ogrodzie: jedna przyprawa, wiele zastosowań 

Cynamon jest zdrowy nie tylko dla nas, ale również dla naszych roślin. Zawiera witaminę E, A, K, a także wapń i magnez. Przyprawa ta jest znakomitym ukorzeniaczem i stymulatorem wzrostu roślin, szybko je odżywi.  Ma właściwości przeciwgrzybicze, ochroni więc nasz ogród przed chorobami powodowanymi przez te patogeny. Rany na drzewach czy krzewach po cięciu lub innych uszkodzeniach zagoją się szybciej, jeśli użyjemy cynamonu. Egzotyczny zapach tej przyprawy jest nieznośny dla szkodników, takich jak mrówki, komary, ślimaki i muchy owocówki. Posypanie nim ziemi sprawi, że będą omijać nasz ogród szerokim łukiem. Przy okazji odstraszymy od naszych grządek koty, które lubią urządzać sobie tam kuwety.  

Czytaj też: Liście storczyka żółkną? Kwiaciarka podpowiada, co trzeba zmienić

Jak zrobić oprysk z cynamonu? Zwalczy choroby i szkodniki 

Aby zapobiegać i zwalczać choroby oraz szkodniki za pomocą cynamonu, najlepiej zrobić z niego oprysk. Przepis jest banalnie prosty: wymieszaj 3 łyżki cynamonu z litrem wody i odstaw miksturę na dobę. Następnie przelej ją do butelki z atomizerem i pryskaj rośliny w ogrodzie. W ten sposób nie tylko zwalczysz choroby i odstraszysz szkodniki, ale również odżywisz swoje uprawy. Oprysk dolistny dawkuj co 2 - 4 dni, aż objawy choroby znikną. Wykonuj go w bezwietrzny i bezdeszczowy dzień, najlepiej rano. Aby odżywka lepiej trzymała się liści, możesz dodać do niej kilka kropel płynu do naczyń lub szarego mydła.  

Jak jeszcze można wykorzystać cynamon w ogrodzie?  

Oprysk nie jest jedynym sposobem, w jaki możemy wykorzystać cynamon w ogrodzie. Warto zaopatrzyć się w większą ilość tej przyprawy, bo zapewnia działanie na wielu ogrodniczych frontach:  

  • rozsyp cynamon wokół roślin. Wraz z wodą wniknie w głąb ziemi, gdzie dostanie się do korzeni, które wzmocni; 
  • posypuj cynamonem rany po uciętych czy złamanych gałęziach. Przyprawa przyspiesza procesy regeneracji i zabliźniania;  
  • posypuj przyprawą świeżo pączki, aby uchronić je przed gniciem i pleśnią.  

Ważne jest, aby przed użyciem przyprawy dokładnie sprawdzić jej skład. Nie powinien on zawierać domieszek cukru czy innych dodatków smakowych.   

Zobacz też:

W Łańcucie zakwitły wyjątkowe lilie. Zachwycają wyglądem, lecz ich zapachu nie da się znieść

Szukasz roślin, które kwitną aż do jesieni? Te krzewy sprawdzą się idealnie

Podlewaj tym grządki z cebulą. Będą wyjątkowo dorodne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | pielęgnacja roślin