Reklama
Reklama

Liście storczyka żółkną? Winny może być ten z pozoru banalny błąd

Storczyki to piękne kwiaty, efektownie zdobiące dom swoimi kolorowymi kwiatami. Będą nimi cieszyć nasze oczy przez długi czas, jeśli zastosujemy się do najważniejszych zasad pielęgnacyjnych tych okazów. Co jednak zrobić, gdy liście rośliny zaczynają żółknąć? Kwiaciarka ma na to radę.

Storczyki występują w ponad 40 gatunkach. Różnią się miedzy sobą kształtem i kolorem kwiatów. Te rośliny są dość wymagające, jeśli chodzi o uprawę. Co więcej, czasem ich liście zaczynają żółknąć. Przyczyną może być choroba lub niewłaściwa pielęgnacja. Warto zatem rozważyć te dwie opcje. 

Żółknące liście storczyka efektem niewłaściwej pielęgnacji. Jak dbać o roślinę?

Pierwszą przyczyną żółknięcia liści storczyka jest zbyt duża ilość wody w doniczce. Przelana roślina nie pobiera prawidłowo składników pokarmowych, przez co traci zarówno kolor, jak i jędrność liści.

W tym przypadku należy przesadzić orchideę do nowej doniczki i rozpocząć odpowiednie podlewanie. Jeśli nie potrafisz oszacować, ile wody potrzebuje kwiat, to wrzucaj do doniczki raz w tygodniu trzy kostki lodu. Dzięki tej metodzie pobudzisz roślinę do wypuszczania nowych pąków

Storczyk żółknie, ponieważ ma nieodpowiednią temperaturę. Powinna wynosić latem 24 stopnie Celsjusza, a zimą 18 stopni Celsjusza. 

Liście rośliny mogą żółknąć także z powodu złego stanowiska. Pamiętajmy, że kwiat preferuje miejsca z rozproszonym światłem. Najlepiej zatem postawić go na parapecie wschodniego lub zachodniego okna. 

Liście storczyka żółkną z powodu choroby. Jak uratować roślinę?

Gdy liście storczyka żółkną i zaczynają się marszczyć, to prawdopodobnie mamy do czynienia z chorobami tj. chloroza, zgorzel zgnilakowa lub fuzarioza

Chloroza hamuje wzrost rośliny i kwitnienie kwiatów. Choroba sprawia, że liście żółkną. W tej sytuacji powinniśmy usunąć zainfekowane części, podobnie jak w przypadku zgorzeli zgnilakowej. Pamiętajmy, aby robić to czystym narzędziem. 

Fuzariozę rozpoznamy po żółknięciu, a następnie brązowieniu liści. Ta choroba jest najłatwiejsza do zwalczenia. Wystarczy, że będziemy podlewać storczyka miękką wodą i nawozić do uzyskania pH gleby od 4,5 do 6 poziomu kwasowości

W przypadku tych chorób na koniec możemy użyć fungicydu. Ten specjalistyczny środek do roślin zwalcza infekcję i wyniszcza patogeny grzybowe.

Zobacz też:

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zamiokulkas marnieje w oczach? Zimą karm go tym, a szybko wróci do formy

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin