Storczyk będzie kwitł niemal bez przerwy. Wystarczy, że zastosujesz metodę znajomej kwiaciarki
Storczyki to popularne rośliny doniczkowe, zachwycające swoimi dekoracyjnymi kwiatami o różnych kolorach i delikatnych płatkach. Przy odpowiedniej pielęgnacji wypuszczają nowe pąki co najmniej raz w roku. Co jednak zrobić, aby kwitły niemal bez przerwy? Poznaj najważniejsze zasady uprawy oraz niezawodną metodę kwiaciarki dotyczącą podlewania.
Jesienią i zimą storczyk przestaje kwitnąć, ponieważ przechodzi w stan spoczynku. Warto jednak cały czas dbać o roślinę, aby wypuszczała nowe kwiaty częściej niż tylko wiosną. Znaczenie ma kilka czynników, o których nie wszyscy wiedzą. Największym problemem jest podlewanie, dlatego warto wyjaśnić tę kwestię.
Nawożenie storczyka jest bardzo ważne. Wykonujemy je co dwa tygodnie i używamy do tego specjalnej odżywki do tych kwiatów. Przed zasileniem musimy rozcieńczyć połowę zalecanej ilości preparatu w wodzie. Możemy też zastosować nawóz dolistny lub taki w sprayu.
Kolejną ważną czynnością pielęgnacyjną jest nawilżanie storczyków, ponieważ większość z nich to rośliny tropikalne, preferujące wysoki poziom wilgotności. Niestety nie osiągną go w domowych warunkach, szczególnie w trakcie zimy.
Przykładowo orchidea Phalaenopsis musi mieć wilgotność wynoszącą od 40% do 70%. Z kolei podczas zimy wilgotne powietrze w domu wynosi około 30%. Musimy zatem używać nawilżaczy w trakcie zimowych miesięcy.
Czasem storczyk nie chce kwitnąć, ponieważ ma złe stanowisko. Należy umieścić go w jasnym miejscu z rozproszonymi promieniami słonecznymi. Warto zatem postawić roślinę na parapecie wschodniego lub zachodniego okna. W przypadku południowego musimy zadbać o ochronę okazu przed silnym słońcem.
Raz na zawsze należy rozwiać wątpliwości dotyczące podlewania storczyków. Jak często powinniśmy nawadniać te kwiaty?
Orchideę podlewamy raz w tygodniu podczas okresu spoczynku, czyli gdy nie rośnie lub nie kwitnie. Jeśli jednak zauważymy pąki, to powinniśmy zwiększyć częstotliwość do dwóch razy w tygodniu.
Pamiętajmy też o tym, że między kolejnymi podlewaniami roślina musi mieć sucho. Sprawdzamy zatem materiał doniczkowy będący zazwyczaj przepuszczalną mieszanką kory jodły. Ponadto doniczka musi mieć otwory drenażowe, ponieważ storczyk słabo kwitnie, gdy stoi w wodzie.
Zobacz też:
Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach