Reklama
Reklama

Storczyk będzie kwitł niemal bez przerwy. Wystarczy, że zastosujesz metodę znajomej kwiaciarki

Storczyki to popularne rośliny doniczkowe, zachwycające swoimi dekoracyjnymi kwiatami o różnych kolorach i delikatnych płatkach. Przy odpowiedniej pielęgnacji wypuszczają nowe pąki co najmniej raz w roku. Co jednak zrobić, aby kwitły niemal bez przerwy? Poznaj najważniejsze zasady uprawy oraz niezawodną metodę kwiaciarki dotyczącą podlewania.

Jesienią i zimą storczyk przestaje kwitnąć, ponieważ przechodzi w stan spoczynku. Warto jednak cały czas dbać o roślinę, aby wypuszczała nowe kwiaty częściej niż tylko wiosną. Znaczenie ma kilka czynników, o których nie wszyscy wiedzą. Największym problemem jest podlewanie, dlatego warto wyjaśnić tę kwestię.

Zasady pielęgnacji storczyka. Nawożenie, nawilżanie i stanowisko

Nawożenie storczyka jest bardzo ważne. Wykonujemy je co dwa tygodnie i używamy do tego specjalnej odżywki do tych kwiatów. Przed zasileniem musimy rozcieńczyć połowę zalecanej ilości preparatu w wodzie. Możemy też zastosować nawóz dolistny lub taki w sprayu

Kolejną ważną czynnością pielęgnacyjną jest nawilżanie storczyków, ponieważ większość z nich to rośliny tropikalne, preferujące wysoki poziom wilgotności. Niestety nie osiągną go w domowych warunkach, szczególnie w trakcie zimy. 

Przykładowo orchidea Phalaenopsis musi mieć wilgotność wynoszącą od 40% do 70%. Z kolei podczas zimy wilgotne powietrze w domu wynosi około 30%. Musimy zatem używać nawilżaczy w trakcie zimowych miesięcy.

Czasem storczyk nie chce kwitnąć, ponieważ ma złe stanowisko. Należy umieścić go w jasnym miejscu z rozproszonymi promieniami słonecznymi. Warto zatem postawić roślinę na parapecie wschodniego lub zachodniego okna. W przypadku południowego musimy zadbać o ochronę okazu przed silnym słońcem. 

Co zrobić, żeby storczyk często kwitł? Metoda kwiaciarki dotycząca podlewania

Raz na zawsze należy rozwiać wątpliwości dotyczące podlewania storczyków. Jak często powinniśmy nawadniać te kwiaty?

Orchideę podlewamy raz w tygodniu podczas okresu spoczynku, czyli gdy nie rośnie lub nie kwitnie. Jeśli jednak zauważymy pąki, to powinniśmy zwiększyć częstotliwość do dwóch razy w tygodniu

Pamiętajmy też o tym, że między kolejnymi podlewaniami roślina musi mieć sucho. Sprawdzamy zatem materiał doniczkowy będący zazwyczaj przepuszczalną mieszanką kory jodły. Ponadto doniczka musi mieć otwory drenażowe, ponieważ storczyk słabo kwitnie, gdy stoi w wodzie. 

Zobacz też:

Podlewaj tym budleję Dawida. Efekt zachwyci nie tylko motyle 

Mówią, że to najwytrzymalsze kwiaty. Dobrze znoszą nawet upał i suszę

Pokrój na kawałki, zalej wodą i podlej. Pelargonie wystrzelą nowymi kwiatami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin