Reklama
Reklama

Notorycznie przelewasz rośliny? Ta będzie idealna dla ciebie

Tak bardzo martwisz się o swoje kwiatki, że notorycznie wlewasz do doniczki za dużo wody? Nadopiekuńczość to problem wielu początkujących ogrodników. Możemy z tym walczyć albo wybrać gatunki, które docenią naszą troskę i będą rosły nawet w bardzo wilgotnym podłożu. Jaka roślina sprawdzi się w tej roli najlepiej?

Papirusek wraca do łask. "Kuloodporna" roślina, której nie sposób przelać

Choć różne gatunki papirusów (których naliczono od 750 do nawet 900) nie zniknęły z półek w sklepach ogrodniczych, to wielu kojarzą się przede wszystkim z wystrojem mieszkań ze słusznie minionych czasów PRL. Charakterystyczny palmowy pokrój do spółki z intensywną zielenią liści sprawia, że cibory (inna, bardziej oficjalna nazwa) idealnie wpasowują się także w nowoczesne kompozycje.

W warunkach domowych papirusy nie rosną wyższe niż 1 metr. Nie trzeba więc obawiać się, że roślina rozrośnie się na całe pomieszczenie – dużo zależy zresztą od odmiany. Roślina najlepiej czuje się na dobrze nasłonecznionych stanowiskach, a optymalna temperatura to klasyczne warunki pokojowe – od 18 do 24 stopni. W zimie lepiej zabrać papirusy znad grzejników, gdzie wahania wilgotności powietrza mogą objawiać się brązowieniem liści.

Poznaj: Prosty sposób, który pomoże ci w uprawie tropikalnych roślin. Wystarczy kilka kamyków

Kluczowe jest jednak podlewanie – jeżeli (podobnie jak autor) zawsze martwicie się, że wlaliście do doniczki za mało wody, to papirusy będą idealnym kandydatem na ulubioną domową roślinę. Cibory uwielbiają mokrą glebę – w tej roli świetnie się ziemia uniwersalna z domieszką piasku lub odkwaszonego torfu. Warto też dodać do podłoża węgiel aktywny, który zapobiegnie gniciu korzeni. 

Po takim przygotowaniu możemy już podlewać do woli. Prędzej woda zacznie ściekać po szafkach i podnosić panele, niż nadmiar wilgoci zaszkodzi naszej hodowli papirusów.

Jakie rośliny lubią mokrą ziemię? Idealne dla "nadopiekuńczych" ogrodników

Papirus to tylko jeden z przykładów roślin, które świetnie radzą sobie w podmokłych warunkach. Drugim, niemal równie wilgociolubnym kwiatkiem do uprawy w domu jest sitniczka (sitowie), która tak jak papirus może nawet "stać w wodzie".

Inne rośliny doniczkowe, które poradzą sobie z ewentualnym przelaniem to kordylina, zielistka, czy szeflera. W aranżacjach, w których odnajdą się różne trawy ozdobne, zadanie jest jeszcze łatwiejsze. Wiele odmian naturalnie występuje na wilgotnych terenach i znosi je także w uprawie domowej. 

W międzyczasie warto będzie jednak zaopiekować się bardziej wrażliwą na przelanie rośliną i przekonać się na własne oczy, że więcej nie zawsze znaczy lepiej.

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | podlewanie