Reklama
Reklama

Prosty sposób, który pomoże ci w uprawie tropikalnych roślin. Wystarczy kilka kamyków

Nieodpowiednie warunki oraz zaniedbanie kwiatów doniczkowych może sprawić, że szybko stracą na wyglądzie i zdrowiu. Suche i ciepłe wnętrza to wyrok śmierci szczególnie dla roślin, które pochodzą z tropikalnych klimatów. Poznaj sprawdzony sposób, który może uratować rośliny wilgociolubne.

Pielęgnacja roślin, które lubią wilgoć, nie musi być trudna, ani uciążliwa. Prosty trik pomoże ci w zapewnieniu im sprzyjających warunków. Nie wymaga on praktycznie żadnych nakładów finansowych, a cały zabieg zajmie dosłownie minutę. 

Które kwiaty potrzebują wysokiej wilgotności?

Rośliny doniczkowe często nie są przystosowane do suchych i ogrzewanych pomieszczeń, w których mieszkamy. Jeśli zauważasz, że na brzegi liści zasychają, zwijają się lub żółkną, a wygląd rośliny uległ pogorszeniu, może to być znak, że musisz zwiększyć wilgotność powietrza.

Dodatkowej wilgoci z pewnością będą potrzebować rośliny, które pochodzą z krajów o tropikalnym klimacie. Popularne rośliny, które nie radzą sobie w

suchym powietrzem to:

·  skrzydłokwiat,

·  zielistka,

·  bluszcz pospolity,

·  paproć domowa,

·  fitonia,

·  alokazja,

·  pieniążek

Jak zapewnić roślinom odpowiednią wilgotność powietrza?

Jednym z najprostszych sposobów na zapewnienie paprotce i innym roślinomlubiącym wilgoć jest odpowiedniego nawilżenia, jest regularne spryskiwanie ich za pomocą butelki z atomizerem wypełnionej zwykłą wodą. Niestety nie wszystkie rośliny lubią, gdy mocze się ich liście.

Jeśli jesteśmy właścicielami takich gatunków lub zapominamy o regularnym podlewaniu i spryskiwaniu, możemy wykonać prosty trik, który pozwoli na utrzymanie wilgotności przez długi czas i uratuje zapominalskich ogrodników.

Podstawkę doniczki należy wypełnić kamykami, a następnie zalać je częściowo wodą. Na tak przygotowanej podstawce wystarczy umieścić doniczkę z rośliną. Woda dłużej utrzyma się na chropowatej powierzchni kamyków i będzie parować. Tym samym zapewni roślinie odpowiednio nawilżone powietrze.

Należy pamiętać, aby wybierać gładkie, najlepiej zaokrąglowe kamyki o podobnej wielkości (idealnie sprawdzą się otoczaki). W przeciwnym razie doniczka może być niestabilna, co zwiększa ryzyko przyewrócenia jej i zniszczenia rośliny. 

Zobacz też:

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin