Paproć domowa – jak o nią dbać, żeby pięknie rosła? Zastosuj sposoby
Paprocie to popularne rośliny, obecne w większości domów i mieszkań. Stanowią wartość dodaną do wystroju wnętrza. Nie są też niebezpieczne dla zwierzaków domowych m.in. kotów, co często jest paprociom błędnie przypisywane. Jak dbać o rośliny, żeby odwdzięczyły się pięknym wyglądem?
Paprocie to jedne z najstarszych roślin na ziemi. Naukowcy szacują, że pierwsze odmiany pojawiły się na ziemi czterdzieści milionów lat temu. Dziś stanowią popularny element wystroju wielu wnętrz. Nie ma w tym niczego dziwnego - są efektowne i wytrzymałe, a do tego mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.
Paproć domowa idealnie nadaje się na roślinę doniczkową. Pozytywnie wpływa na estetykę wnętrza i przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Kwiat paproci wykazuje też zdolność do absorbowania toksyn i rozmaitych zanieczyszczeń z powietrza.
Najpopularniejsze z odmian paproci domowej to m.in.: mieczolistna (Nephrolepis exaltata), zimnolubna (Adiantum), gniazdowa (Asplenium nidus) i rogowa (Adiantum spp.) Wydawać by się mogło, że ze względu na popularność rośliny, paproć domowa jest łatwa w uprawie. Niestety to mylne wrażenie. Żeby roślina wzrastała we właściwy sposób, trzeba o nią skrzętnie zadbać.
Idealna gleba dla tej rośliny powinna być wilgotna. W lecie można ją podlewać raz lub dwa razy w tygodniu, w zimie nieco rzadziej. Trzeba pilnować, aby ziemia była stale wilgotna, ale nie mokra.
Paproć domowa do prawidłowego wzrostu wymaga dostępu do światła. Polecana będzie dla niej jasna lub półcienista ekspozycja. Najlepszym rozwiązaniem jest zapewnienie roślinie światła rozproszonego.
Nieodpowiednie oświetlenie można rozpoznać w następujący sposób:
- zbyt intensywne: pojawią się oparzenia na liściach,
- niewystarczające: liście zżółkną i zaczną więdnąć.
Roślinę można od czasu do czasu nawozić. Na przykład specjalnym nawozem do paproci albo o przeznaczeniu ogólnym. Zaleca się stosować nawóz co 2-3 tygodnie w trakcie wiosny i lata. W zimie można używać go sporadycznie.
Kwiat paproci rośnie najlepiej w temperaturze pokojowej, od +18°C do +25°C. Roślina nie powinna być wystawiana zarówno na zimne powietrze, jak i bezpośrednie oddziaływanie źródeł mocnego ciepła, na przykład grzejników.
Paprotki lubią wilgoć. Z tego powodu można je umieścić na przykład na mokrej gąbce. Dobrym pomysłem jest także regularne zraszanie liści.
Roślina powinna być przesadzana co ok. 2-3 lata. W momencie, kiedy korzenie zaczną wychodzić z doniczki. Najlepiej zrobić to wiosną lub wczesnym latem. Paprotkę trzeba przesadzić do dobrze przepuszczalnej, wilgotnej gleby.
Na wygląd paprotki domowej z pewnością pozytywnie wpłynie podcinanie. Pomimo tego, że roślina nie wymaga regularnego cięcia, to okresowo można usuwać martwe lub chore liście.
Zatrzyma to rozprzestrzenianie się chorób i sprawi, że paprotka domowa będzie prezentować się pięknie przez wiele lat.
Zobacz też:
Te ogórki możesz uprawiać na parapecie. Dadzą plony nawet w zimie
Nie wyrzucaj chryzantem po Wszystkich Świętych. Możesz dać im drugie życie
Monstera może mieć dwukolorowe liście. Wystarczy, że zadbasz o nią w ten sposób