Reklama
Reklama

Paproć domowa – jak o nią dbać, żeby pięknie rosła? Zastosuj sposoby

Paprocie to popularne rośliny, obecne w większości domów i mieszkań. Stanowią wartość dodaną do wystroju wnętrza. Nie są też niebezpieczne dla zwierzaków domowych m.in. kotów, co często jest paprociom błędnie przypisywane. Jak dbać o rośliny, żeby odwdzięczyły się pięknym wyglądem?

Paprocie to jedne z najstarszych roślin na ziemi. Naukowcy szacują, że pierwsze odmiany pojawiły się na ziemi czterdzieści milionów lat temu. Dziś stanowią popularny element wystroju wielu wnętrz. Nie ma w tym niczego dziwnego - są efektowne i wytrzymałe, a do tego mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. 

Piękna paproć domowa. Jak o nią dbać?

Paproć domowa idealnie nadaje się na roślinę doniczkową. Pozytywnie wpływa na estetykę wnętrza i przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Kwiat paproci wykazuje też zdolność do absorbowania toksyn i rozmaitych zanieczyszczeń z powietrza. 


Najpopularniejsze z odmian paproci domowej to m.in.: mieczolistna
(Nephrolepis exaltata), zimnolubna (Adiantum), gniazdowa (Asplenium nidus) i rogowa (Adiantum spp.) Wydawać by się mogło, że ze względu na popularność rośliny, paproć domowa jest łatwa w uprawie. Niestety to mylne wrażenie. Żeby roślina wzrastała we właściwy sposób, trzeba o nią skrzętnie zadbać.

Paproć – jak o nią dbać? Podlewanie, światło i nawożenie

Idealna gleba dla tej rośliny powinna być wilgotna. W lecie można ją podlewać raz lub dwa razy w tygodniu, w zimie nieco rzadziej. Trzeba pilnować, aby ziemia była stale wilgotna, ale nie mokra. 

Paproć domowa do prawidłowego wzrostu wymaga dostępu do światła. Polecana będzie dla niej jasna lub półcienista ekspozycja. Najlepszym rozwiązaniem jest zapewnienie roślinie światła rozproszonego. 

Nieodpowiednie oświetlenie można rozpoznać w następujący sposób:

  • zbyt intensywne: pojawią się oparzenia na liściach,
  • niewystarczające: liście zżółkną i zaczną więdnąć.

Roślinę można od czasu do czasu nawozić. Na przykład specjalnym nawozem do paproci albo o przeznaczeniu ogólnym. Zaleca się stosować nawóz co 2-3 tygodnie w trakcie wiosny i lata. W zimie można używać go sporadycznie. 

Paprocie – jak o nie dbać? Temperatura, wilgotność powietrza, przesadzanie

Kwiat paproci rośnie najlepiej w temperaturze pokojowej, od +18°C do +25°C. Roślina nie powinna być wystawiana zarówno na zimne powietrze, jak i bezpośrednie oddziaływanie źródeł mocnego ciepła, na przykład grzejników.

Paprotki lubią wilgoć. Z tego powodu można je umieścić na przykład na mokrej gąbce. Dobrym pomysłem jest także regularne zraszanie liści.

Roślina powinna być przesadzana co ok. 2-3 lata. W momencie, kiedy korzenie zaczną wychodzić z doniczki. Najlepiej zrobić to wiosną lub wczesnym latem. Paprotkę trzeba przesadzić do dobrze przepuszczalnej, wilgotnej gleby.

Jak pielęgnować paproć, żeby wydobyć jej piękno? Zastosuj prosty sposób

Na wygląd paprotki domowej z pewnością pozytywnie wpłynie podcinanie. Pomimo tego, że roślina nie wymaga regularnego cięcia, to okresowo można usuwać martwe lub chore liście. 

Zatrzyma to rozprzestrzenianie się chorób i sprawi, że paprotka domowa będzie prezentować się pięknie przez wiele lat.

Zobacz też:

Wrzos czy wrzosiec? Ogrodnik tłumaczy, na czym polega różnica

​Las w słoiku w kilku prostych krokach. Te rośliny sprawdzą się najlepiej

Nazywają ją "rośliną biedy". Lepiej nie trzymaj jej w domu, bo portfel zaświeci pustkami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | kwiaty