Reklama
Reklama

​W aptece kosztuje mniej niż 6 złotych. Wsyp go do ziemi, a pozbędziesz się pleśni oraz ziemiórek

Pleśń w doniczce to nie tylko zjawisko niezwykle nieestetyczne, ale również bardzo niebezpieczne dla roślin. Gdy zauważymy początki białego nalotu, powinniśmy od razu zareagować. Jednym z naturalnych, skutecznych i szybkich sposobów jest wykorzystanie produktu, który kupimy w aptece za zaledwie kilka złotych.

Dlaczego w doniczkach pojawia się pleśń?

Przyczyn powstawania pleśni w doniczce jest wiele i tak naprawdę muszą wystąpić łącznie. Należą do nich brak naturalnej wentylacji, stale mokre podłoże (ze względu na zbyt częste podlewanie), zbyt mała ilość światła oraz zwiększenie poziomu wilgotności. Gdy wystąpią powyższe warunki, na powierzchni ziemi pojawia się biały puch. W początkowej fazie są to pojedyncze skupiska, jednak gdy nie będziemy zapobiegać procesowi, obejmie on całą powierzchnię gleby w naszej doniczce.

Sprawdź również: Tuje odchodzą do lamusa. Zimowe żywopłoty z tych roślin wzbudzą zazdrość sąsiadów

Ten produkt apteczny rozwiąże problem z pleśnią w twoich roślinach

Niezwykle skutecznym sposobem na pozbycie się pleśni z doniczki jest węgiel aktywny. Ma działanie adsorpcyjne, czyli pomaga wiązać cząsteczki, powodując zmiany stężenia substancji. Dodanie tego produktu do ziemi w doniczkach sprawi, że nie będą się w niej rozwijały bakterie, grzyby oraz patogeny. W tym celu wystarczy dokładnie rozkruszyć na powierzchni gleby kilka tabletek, a następnie wymieszać dokładnie na głębokość około 1 centymetra.

Sprawdź również: Zrób to gdy storczyk przekwitnie, a znów obsypie się kwiatami

Nie tylko pleśń, ale także... owady i robaki

Podłoże wzbogacone o dodatek węgla aktywnego nie tylko pozwoli pozbyć się pleśni z ziemi w naszych doniczkach, a co za tym idzie uratować rośliny. Takiej gleby nie lubią także nicienie i ziemiórki. Powodują one ograniczenie wzrostu naszych sadzonek, a nawet mogą nieodwracalnie uszkodzić ich system korzeniowy. Dodatkowo nicienie mogą przyczyniać się rozprzestrzeniania groźnych dla roślin chorób wirusowych.

Zobacz też:

Rozlewaj to na grządkach, a wygrasz walkę z zarazą ziemniaczaną na pomidorach

Wyborną papaję możesz uprawiać w swoim domu. Wystarczy kilka nasion

Te warzywa siejemy w czerwcu. Konieczne jest także przeprowadzenie prac w sadzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | nawożenie | pielęgnacja roślin