Reklama
Reklama

Nie zapomnij przyciąć piwonii w tym terminie. Kwiaty będą duże i piękne

Piwonie to piękne rośliny o gęstych płatkach i delikatnym zapachu, który jest zwiastunem nadchodzącego lata. Wymagają jednak sporo uwagi. Po posadzeniu musisz je odpowiednio pielęgnować. A jeśli jesteś prawdziwym fanem tego gatunku, nie możesz zapomnieć przyciąć piwonii w tym terminie. Dzięki temu ich kwiaty zawsze będą duże i piękne.

Piwonie od lat plasują się w czołówce najpiękniejszych roślin w ogrodach. W ubiegłym roku witryna 1-800-Flowers.com przyznała im nawet zaszczytne pierwsze miejsce w swoim prestiżowym rankingu. 

To wyjątkowe szczęście mieć je na swoje działce, bo mogą zdobić jedno miejsce przez 15 lat, ale uprawa piwonii nie jest łatwa. Nie wystarczy tylko posadzić ich. Trzeba również pamiętać o podlewaniu raz w tygodniu, nawożeniu (np. kwaskiem cytrynowym) i... przycinaniu piwonii pod koniec sezonu. 

O tym ostatnim wiele osób zapomina, albo robi to byle jak, ale ty lepiej się do tego przyłóż. Jest to bowiem bardzo ważny zabieg, dzięki któremu twoje kwiaty będą duże i pięknie. 

Może cię zainteresować: Koniecznie zrób to, gdy papryka kwitnie. Owoce będą duże i jędrne

Kiedy przycinać piwonie? Nie zapomnij zrobić tego w tym terminie

Nie ma jednego idealnego terminu na przycinanie piwonii. Pędy kwiatów trzeba skrócić przed zimą, ale nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę. Najlepiej zrobić to jeszcze pod koniec lata albo wczesną jesienią - we wrześniu. Dzięki temu piwonie bujnie zakwitną, a ich liście będą zachwycać pięknym, zielonym kolorem.

Pamiętaj jednak, że najwcześniej możesz przycinać piwonie, gdy będzie już po sezonie wegetacyjnym. W jego trakcie nie obrywaj liści ani innych części rośliny, bo w ten sposób możesz im jedynie zaszkodzić.

Przycinanie piwonii to jeden z najważniejszych zabiegów. Stosuj metodę 1/3

Przycinanie piwonii zawsze wykonuj metodą 1/3. Oznacza ona, że pędy trzeba skrócić do jednej trzeciej ich długości. Dotyczy to jednak wyłącznie zdrowych gałązek. Obumarłe części rośliny możesz całkowicie usunąć.

Czytaj również: Możesz uprawiać arbuzy w ogrodzie. Sprawdź, kiedy najlepiej je posiać

Uprawa piwonii. Podstawowe zasady, o których musisz pamiętać

Przycinanie pędów jest ważne, ale ten zabieg na nic ci się nie przyda, jeśli zapomnisz o podstawowych zasadach uprawy piwonii. Za sadzenie najlepiej zabrać się na przełomie sierpnia i września. 

Pamiętaj, że roślina ta musi mieć zapewnione słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko. Gleba pod jej uprawę powinna być żyzna, przepuszczalna, o lekko kwaśnym odczynie. Nie powinieneś sadzić piwonii zbyt blisko siebie. Sadzonki muszą mieć miejsce do rozrostu, ponieważ w miarę upływu czasu mogą osiągać naprawdę pokaźne rozmiary.

Zobacz też:

Ta roślina sprawdzi się lepiej niż wrzosy. Długo kwitnie i przyciąga motyle

Liście borówki amerykańskiej robią się czerwone? Musisz szybko działać

Wyhodujesz poziomki na balkonie. Trzymaj się tych zasad, a będą słodkie i smaczne

INTERIA.PL