Reklama
Reklama

Możesz uprawiać arbuzy w ogrodzie. Sprawdź, kiedy najlepiej je posiać

Arbuzy to pyszne owoce, które mają spore wymagania uprawowe, ale przy odrobinie cierpliwości możesz wyhodować je w swoim ogrodzie. Najpierw sprawdź jednak, kiedy najlepiej je posiać i zapoznaj się z najważniejszymi wymaganiami tej rośliny, aby twoje starania nie zakończyły się fiaskiem. Już niedługo wszyscy sąsiedzi będą patrzeć ze zdumieniem na dorodne plony w twoim ogrodzie.

Arbuzy to rośliny z rodziny dyniowatych, którymi śmiało możesz zajadać się w okresie letnim z uwagi na fakt, iż są one bardzo zdrowe. Zawierają mnóstwo witaminy C i mają niewiele kalorii. Jeśli masz ochotę, możesz również zdecydować się na uprawę arbuzów we własnym ogrodzie. Wbrew pozorom, ta naprawdę może się udać. 

Najpierw musisz jednak kupić nasiona w sklepie stacjonarnym lub internetowym. Kosztują od 3 do 6 złotych za jedną paczkę, a więc niewiele i na pewno jest to dużo lepsza opcja, niż próba wyhodowania ich z pestek po owocach ze sklepu. Te drugie nie są bowiem wyselekcjonowane i zabezpieczone przed działaniem patogenów grzybowych.

Odmiany arbuza, które sprawdzą się w polskim klimacie

Gdy będziesz przeglądać artykuły w sklepach ogrodniczych, nie wybieraj pierwszej lepszej odmiany arbuza, bo nie każda dostępna nadaje się do uprawy w polskim klimacie. Najlepszym wyborem będą: 

  • "Klondike" - ciemnozielony, podłóżny bez charakterystycznych pasków o słodkim miąższu.
  • "Bingo: - o dużych, soczystych owocach, które są uznawane za jedne ze smaczniejszych.
  • "Crimson Sweet" - jasnozielony, o jajowatym kształcie i niewielkich wymaganiach pielęgnacyjnych.
  • "Fosario F1" - mała odmiana arbuzów, która bardzo wcześnie owocuje i łatwo się ją uprawia.
  • "Janosik" - polska odmiana arbuza, o ciekawym żółtym miąższu, która jest bardzo słodka.

Może cię zainteresować: Tak słodkich truskawek jeszcze nie jadłeś. Zastosuj metodę dziadka, a będą dużo smaczniejsze

Sadzenie arbuzów. Kiedy je posiać?

Sadzenie arbuzów bezpośrednio w gruncie nie jest najlepszym pomysłem w polskim, umiarkowanym klimacie. Owoce te potrzebują bowiem ciepła, by móc się rozwijać. Nasiona nie wykiełkują, jeżeli temperatura na zewnątrz będzie wynosiła mniej niż 21 stopni w ciągu dnia. Najpierw 4-6 tygodni przed przeniesieniem roślin na zewnątrz, wysiej je więc na rozsadniku i trzymaj go w domu. 

Najlepszy termin na sadzenie arbuza w stałym miejscu to czerwiec, a nawet lipiec, gdy pogoda jest już stabilna. Pamiętaj, by zapewnić im przestrzeń do rozwoju, zachowując rozstawę około 90-100 cm. Przed umieszczeniem w gruncie sadzonki z doniczek należy zahartować. W przeciwnym razie mogą zmarnieć. Gleba powinna być dobrze nagrzana. 

Czytaj również: Papryka mojej babci zawsze dojrzewa wcześniej. Oto jej sekret

Uprawa arbuzów. Takie warunki musisz im zapewnić

Kluczowy w uprawie arbuzów jest wybór odpowiedniej gleby. Powinna być ona żyzna i bogata w składniki pokarmowe, z odczynem pH oscylującym w granicach od 5,5 do 6,0.  Musi być także odchwaszczona i starannie spulchniona.

Stanowisko dla arbuzów powinno być osłonięte od wiatru i koniecznie dobrze nasłonecznione. Roślina ta do rozwoju potrzebuje ciepła i dużo światła.

Pielęgnacja arbuzów. Pamiętaj o tych zabiegach, a na pewno wyrosną

Podlewanie i nawożenie to dwa najważniejsze zabiegi w pielęgnacji arbuzów, którymi musisz się zająć. Rośliny te muszą mieć stale lekko wilgotną ziemię, ale nie może być ona przemoczona. Jeśli woda będzie zalegać przy korzeniach, uprawa arbuza może skończyć się fiaskiem. 

Arbuzy najlepiej nawozić odżywkami organicznymi. Jeszcze przed umieszczeniem nasion w gruncie, koniecznie wzbogać ją o kompost lub obornik. Te zapewnią twoim roślinom witamin i minerałów niezbędnych do rozwoju. 

Zobacz też:

Jak dbać o róże latem? O tych zabiegach musisz pamiętać

Nakarm tym śniadaniem pelargonie. Sąsiadom opadnie szczęka na widok bujnych kwiatów

Wytwarza aromatyczne kwiaty i jadalne owoce. Mało kto wie, wzmacnia zdrowie

INTERIA.PL