Reklama
Reklama

Papryka mojej babci zawsze dojrzewa wcześniej. Oto jej sekret

Papryka mojej babci zawsze dojrzewa wcześniej, niż sąsiadek zza płotu, bo stosuje prosty trik na jej wzmocnienie. Do dołków w ziemi wsypuje darmowe resztki z kuchni i ogrodu, które zawierają azot i wapń, aby pobudzić przesadzaną paprykę do wzrostu. Poza tym zawsze dba o to, by warunki w ogrodzie były optymalne dla uprawy tego warzywa.

Koniec maja i początek czerwca to idealny moment na przesadzanie papryki do gruntu. Robi się już bowiem dostatecznie ciepło i mija ryzyko przymrozków, przez które rośliny z rozsady mogłyby zmarnieć. 

Jeśli chcesz jak najwcześniej cieszyć się własnymi warzywami i zależy ci na zdrowych plonach, poza samym terminem sadzenia papryki musisz również pamiętać o kilku podstawowych zasadach uprawy papryki.

Przygotuj dla niej odpowiednie stanowisko w ogrodzie i wzmacniaj swoje sadzonki domowymi nawozami do papryki, a szybko zobaczysz efekty swojej pracy. Moja babcia stosuje je od lat, by pobudzić roślinę do wzrostu i dostarczyć jej niezbędnych składników odżywczych.  

Może cię zainteresować: Koperek więdnie i traci kolor? Metodą babci jeszcze go uratujesz

Sadzenie papryki w gruncie. Jakie warunki trzeba jej zapewnić?

Zanim zabierzesz się za sadzenie papryki, upewnij się, że wybrałeś dla niej właściwe miejsce, w którym będzie mogła zdrowo się rozwijać. Warzywo to potrzebuje ciepłego i dobrze nasłonecznionego stanowiska. 

Jeszcze przed przeniesieniem uprawianych na rozsadzie roślin do ogrodu powinieneś je więc zahartować, wystawiając doniczki na zewnątrz. Gdy będziesz sadził paprykę w gruncie, pamiętaj o zachowaniu 30-centrymetrowych odstępów między sadzonkami (rzędy powinny być oddalone od siebie o 0,5 metra).

Najważniejsze jest jednak to, by gleba pod uprawę papryki była żyzna i obfitowała w próchnicę. Podłoże musi zawierać składniki odżywcze, takie jak azot, potas, fosfor czy wapń, aby odżywić rośliny i pobudzić je do szybkiego wzrostu. To bardzo ważne, szczególnie jeśli zależy ci na szybkich zbiorach.

Najlepiej wymieszać glebę z obornikiem jeszcze na rok przed rozpoczęciem uprawy papryki. Przed sadzeniem papryki warto natomiast zastosować kompost albo granulowany obornik.

Czytaj również: Sadzisz cukinię? Włóż to do dołka w ziemi, a zbiory cię zaskoczą

Stosuj nawóz do papryki z kuchennych resztek, a warzywa dojrzeją wcześniej

Gołym okiem widzisz, że rośliny w ogrodzie rosną powoli, słabo kwitną i mają niewiele masy zielonej? To znak, że nadal brakuje im składników odżywczych. Nie musisz jednak biec do sklepów ogrodniczych po produkty do wzmocnienia sadzonek. 

Stosuj domowy nawóz do papryki z darmowych resztek, a warzywa dojrzeją wcześniej. Aby dostarczyć papryce azotu (stymuluje wzrost zielonych części rośliny), wsyp do dołków pod sadzonkami papryki fusy po kawie, albo podlej grządki gnojówką z pokrzywy

Możesz również wykorzystać skoszoną trawę, (wcześniej zalewając ją wodą). Moja babcia zawsze to robi i wszystkie sąsiadki zazdroszczą jej zbiorów.

Dobrym pomysłem jest także nawożenie papryki potłuczonymi skorupkami jajek oraz odżywkami na bazie skórki bananowej, które pozwalają wzbogacić podłoże w potas i wapń.

Zobacz też:

Wyjeżdżasz na urlop? Dzięki temu rośliny w ogrodzie i na balkonie nie uschną w czasie wakacji

Zaraza ziemniaczana może zniszczyć wszystkie pomidory. Zwalczysz ją w ten sposób

To najlepsza godzina na podlewanie hortensji. Rośliny będą w doskonałej kondycji

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywnik | uprawa roślin | pielęgnacja roślin | działka